در گزارش ال مور مطرح شد؛

خوشنویسی چطور مخاطب جهانی پیدا می کند

خوشنویسی چطور مخاطب جهانی پیدا می کند صفر نورزاد اعتقاد دارد خوشنویسی باید با تلفیق چند هنر سنتی وابسته به ترکیب فضای سنتی و فضای گرافیکی جدید همراه باشد که غیر از مضمون خوشنویسی، از قابلیت گرافیکی خط هم بهره گیرد.صفر نورزاد هنرمند خوشنویس که نمایشگاه آثارش با عنوان «خم گیسو» در گالری عالی حوزه هنری برپاست، درباره این نمایشگاه به خبرنگار مهر اظهار داشت: در این نمایشگاه ۳۵ اثر خط شکسته نستعلیق از آثار من به نمایش درآمده است و این آثار از ۴ تا ۳۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده اند. نمایشگاه «خم گیسو» در واقع نمایش آثاری است که از نتیجه گشت و گذار بنده در تفرجگاه خط شکسته و مشق از آثار استادان عباس نوری، درویش عبدالمجید طالقانی، میرزا غلامرضا اصفهانی و سید علی اکبر گلستانه حاصل شده است.
وی درباره شیوه های نوشتن خط شکسته نستعلیق بیان نمود: خط شکسته در کل به دو شیوه «قدما» و «معاصر» تقسیم می شود ولی این دو شیوه هم با عنایت به خصوصیت های هر خوشنویس، تفاوت هایی دیده می شود.
این هنرمند خوشنویس درباره این که امروز خط شکسته نستعلیق در خوشنویسی ایرانی چه جایگاهی دارد، اظهار نمود: گرافیک خط شکسته سبب شده که هر هنرمندی را مجذوب خودش کند و در نقطه به نقطه ایران هر کسی که با هنر خوشنویسی آشناست، این خط را می شناسد.
وی در پاسخ به این پرسش که در جهت عرضه جهانی خوشنویسی و آثار خود چه هدفی داشته اید، اظهار داشت: بله بنده برنامه هایی هم برای نمایشگاه های برون مرزی دارم. البته در سطح بین الملل متأسفانه یا خوشبختانه هنر خوشنویسی ما و بخصوص آثار نستعلیق و شکسته را بیشتر می پسندند و برایش ارزش قائل می شوند، کما این که غیر از «خوشنویسی» برنامه هایی را مدنظر داریم تا با تغییر در فرم شکل و نوع عرضه کار بتوانیم سلیقه های بیشتری را به سمت این هنر جذب نماییم.

نورزاد درباره مبحث ثبت خوشنویسی (که به اشتباه ثبت جهانی خوشنویسی ایرانی ذکر شده بود) بعنوان یکی از موضوعات مطروحه در سال ۱۴۰۰ بیان نمود: بله متأسفانه برای هر خوشنویس ایرانی، این مورد ناراحت کننده بود و این که خط نستعلیق که مختص به خوشنویس های ایرانی است، با عنوان هایی چون «نستعلیق عثمانی» ثبت کرده اند و متأسفانه با هزینه هایی که کرده اند، در واقع از هیچ برای خود پیشینه هنری ساخته اند. سپس اعلام می کنند شرط حضور در مسابقات خوشنویسی شأن، نوشتن به خط نستعلیق عثمانی است!
این هنرمند خوشنویس در انتها درباره این که اصلاً چطور می شود خوشنویسی را عرضه کرد که مخاطب جهانی داشته باشد، اظهار داشت: به اعتقاد من این نوع هنر خوشنویسی باید با تلفیق چند هنر سنتی وابسته به ترکیب فضای سنتی و فضای گرافیکی جدید و... همراه باشد که غیر از مضمون خوشنویسی، از قابلیت گرافیکی خط هم بهره گیرد.
صفر نورزاد متولد ۱۳۵۹ است و فعالیت هنری خویش را از سال ۱۳۷۵ در محضر استادانی همچون عباس نوری و علی عالی گذراند. وی دارای مدرک استادی خوشنویسی بوده و از سال ۱۳۸۷ مدرس رسمی انجمن خوشنویسان ایران است. نورزاد طی سال ها فعالیت هنری؛ حضور در نمایشگاه های مختلف گروهی، حضور در آزمون ها و مسابقات کشوری از جمله؛ آزمون دوره فوق ممتاز، استادی، مشق سرخ و دوسالانه خوشنویسی قزوین موفق به دریافت جوایز رتبه اول و برگزیده شده است. وی عضویت شورای انجمن خوشنویسان شهرری و مسئولیت آموزش انجمن خوشنویسان شهرری را هم در کارنامه فعالیتهای هنری خود به ثبت رسانده است.


منبع:

1401/03/01
11:44:16
0.0 / 5
200
تگهای خبر: آموزش , ساخت , مد , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس