در گفت وگو با ال مور مطرح شد

دست خالی مدارس دولتی در کیفیت آموزش

دست خالی مدارس دولتی در کیفیت آموزش عضو شورای مرکزی کانون تربیت اسلامی، برخی لطمه های ناشی از کنکور را برشمرد و با اشاره به مصوبه کنکوری اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: افزایش ضریب تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه می تواند نقش کلاس های خاص کنکوری را کمی کم کند، اما دادن نمره در مدارس و بازار جدیدی به نام تهیه سوابق تحصیلی مناسب، راه خواهد افتاد.


مسعود سعادتی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی از وضعیت رتبه های برتر کنکور در سالهای اخیر اظهار نمود: نتیجه کنکور حدودا همان چیزی شد که پیش بینی می شد. مانند همیشه غیر از چند مورد محدود، اغلب کسانی که توانسته بودند در کلاس های خاص شرکت و یا در مدارس خاص تحصیل و دوره های خاصی را خارج از نظام رسمی تعلیم و تربیت رسمی طی کنند و به عبارت دقیق تر پول بیشتری خرج کرده بودند موفق شدند در این آزمون بهترین نتایج را بگیرند که بسیار نامطلوب است.
وی ادامه داد: چنانچه پیش بینی می شد از نظر قبولی در رشته های ویژه نیز مدارس خاص مثل مدارس تیزهوشان، نمونه و غیردولتی نتایج بهتری نسبت به مدارس دولتی داشتند. با ذکر این نکته که مدارس دولتی نماد واقعی سیستم آموزشی کشور هستند و فرزندان بیشتر مردم و به عبارتی توده مردم که در این مدارس تحصیل می کنند از این رقابت با کمترین نتایج دستشان خالی ماند که یک زنگ خطر است.
سعادتی با اعلان اینکه سال هاست متخصصان آموزش و پرورش خصوصاً کسانی که در زمینه عدالت آموزشی کار می کنند دراین زمینه هشدار می دهند ولی مشکل همچنان پابرجا است اظهار نمود: بخش زیادی از این ناکامی به کیفیت آموزش در مدارس دولتی و بخش دیگر به ماهیت کنکور و سوالات بر می گردد. البته بین این دو موضوع وابستگی وجود دارد.
وی افزود: مدارس دولتی که نماد مدارس رسمی تعلیم و تربیت کشور هستند در سالهای قبل از دو جهت لطمه دیده اند، نخست کاهش توجه و سرانه دولت به این مدارس و دوم مشارکت مردمی که با نگاهی آمیخته با عوام گرایی به قهقرا برده شده است و خانواده ها و مدیران مدارس بلاتکلیف مانده اند. دیگر این که با توسعه مدارس خاص و کاهش اثرگذاری مدارس دولتی، این مدارس از استعدادها خالی شده اند و توزیع استعدادها در مدارس مختلف از نمودار نرمال پیروی نمی کند.
عضو شورای مرکزی کانون تربیت اسلامی با اشاره به این که این مساله بطور غیرمستقیم به کیفیت آموزش لطمه می زند عنوان کرد: حالا نخبه ها و دانش آموزان سرآمد کمتر در مدارس دولتی هستند. هر چند در تعریف نخبه باید احتیاط نماییم، برای اینکه لزوما نخبگی را از زاویه کنکور نباید دید. به اعتقاد من آن دانش آموزی که در یک هنرستان موتور خودرو را خوب می شناسد و ایده نویی برای ساخت موتور خودرو می دهد نیز نخبه است ولی در نظام پذیرش فعلی کنکور این دانش آموز جایگاهی ندارد.
وی افزود: در هر حال امروز خانواده ها برای موفقیت فرزندان خود در کنکور و تضمین آینده آنها به مدارس دولتی امیدی ندارند و اگر امکانات داشته باشند سراغ مدارس خاص می روند که این مسئله تضعیف مدارس دولتی را تشدید می کند.
وی با اعلان اینکه از طرف دیگر جنس سوالات کنکور از نوع آموزش کلاس های مدارس دولتی فاصله گرفته و بیشتر با نوع آموزش مدارس خاص منطبق شده است عنوان کرد: این چند مسئله در مجموع اثرگذاری مدارس دولتی را کاهش داده و به بی عدالتی آموزشی دامن زده است.
سعادتی تبعات اجتماعی جاماندن دانش آموزان مدارس دولتی از ورود به رشته ها و دانشگاه های پرطرفدار را نیز برشمرد و اظهار داشت: آنچه دلسوزان کشور را نگران می کند تبعات اجتماعی ناشی از این مسئله و رشد بی عدالتی است. شما تصور کنید سالهای بعد همه مناصب مهم دولتی، شغل های پردرآمد، جایگاه های حساس و تصمیم گیر کشور را چه کسانی تصاحب خواهند کرد؟ کسانی که می توانند هزینه بیشتری کنند.
وی ادامه داد: اگر چنین شود خانواده های متوسط به پایین تاثیرگذاری بر تصمیم گیری در کشور را از دست می دهند و یک جور نظام طبقاتی شکل می گیرد. چون در مدارس دولتی بیشتر اقشار لطمه پذیر و متوسط به پایین تحصیل می کنند. این درحالی است که ما محرومان را ولی نعمتان انقلاب می دانیم و اصل اساسی در انقلاب اسلامی احقاق حقوق مستضعفان بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان درباره تاثیر مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بر روند گزینش در دانشگاه ها و در پاسخ به این که آیا خود موضوع «درس خواندن در مدرسه سمپاد و...» خودش ملاکی برای سنجش سوابق تحصیلی در دانشگاه های برتر نخواهد بود؟ اظهار داشت: به اعتقاد بنده کنکور معلول است، علت نیست. به این معنا که حذف سلبی آن ممکن نیست و معضل کنکور را باید ایجابی حل کرد.
وی افزود: تغییر مکانیسم نمره دهی به داوطلبان و اعمال سوابق تحصیلی فقط قسمتی از مشکل را حل خواهدنمود و اصل موضوع همچنان باقی خواهد ماند. افزایش ضریب تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه می تواند نقش کلاس های خاص کنکوری را کمی کم کند، اما دادن نمره در مدارس و بازار جدیدی به نام تهیه سوابق تحصیلی مناسب راه خواهد افتاد.1400/06/06
08:38:50
0.0 / 5
216
تگهای خبر: آموزش , آینده , توسعه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس