تصمیم های مقطعی چاره آلودگی هوای تهران نیست

تصمیم های مقطعی چاره آلودگی هوای تهران نیست به گزارش ال مور مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به تأثیر وضعیت معیشتی مردم بر آلودگی هوا اظهار داشت: علاوه بر شهروندان، مسئولان با توجه مستمر به کاهش آلودگی هوا و انجام اقداماتی مانند افزایش کیفیت سوخت نیروگاه ها در فصل های سرد می توانند به کاهش این مشکل کمک کنند.حسین شهیدزاده در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه سوخت آلوده نیروگاه ها را به مازوت منحصر نکنیم، خاطرنشان کرد: سوخت پرگوگرد اصطلاح مناسب تری است چون امکان دارد در خیلی محل های اطراف تهران مازوت مصرف نکنند و گازوئیل بسوزانند ولی این گازوئیل از نظر آلایندگی کمتر از مازوت نباشد.

وی افزود: نیروگاه ها در حالت عادی گاز طبیعی مصرف می کنند اما در فصل زمستان که مصرف گاز خانگی افزایش می یابد، ناگزیر به نیروگاه ها گازوئیل داده می شود البته گازوئیل تخصیص یافته به صنایع با گازوئیل اختصاص پیدا کرده به خودرو های گازوئیل سوز کلانشهرها از نظر کیفیت متفاوت می باشد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه اظهار داشت: محتوای گوگرد گازوئیل های توزیع شده در شهر تهران و سایر کلانشهرها در حد استاندارد یعنی۵۰ قسمت در میلیون یا ۵۰ ppm است اما گازوئیل نیروگاه ها دارای حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ppm سولفور است و هنگام سوزاندن شدن ذرات معلق زیادی را تولید می کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از طریق های کاهش مصرف سوخت پرگوگرد، کاهش مصرف گاز خانگی است، اظهارکرد: وقتی از گاز کمتری استفاده نماییم، میتوان گاز بیشتری را در اختیار نیروگاه ها قرار داد علاوه بر آن بهتر است از برق کمتری استفاده بکنیم چون با انجام این کار نیروگاه ها مجبور به مصرف سوخت زیاد برای تولید برق نیستتند همینطور تردد کمتری با خودروی شخصی و موتورسیکلت داشته باشیم چون افزایش تردد باعث بالا رفتن غلظت آلاینده ها در شهر می شود.

شهیدزاده با اشاره به اینکه علاوه بر مردم، دولت و سایر متولیان قانون هوای پاک اقدامات مهمی را می توانند برای کاهش آلودگی هوای پایتخت انجام دهند، تصریح کرد: لازم است تا حد امکان کیفیت سوخت نیروگاه ها را بالا برند چونکه کیفیت سوخت حوزه حمل و نقل نسبت به پنج سال پیش بسیار بهتر شده و درحد استاندارد است. علاوه بر آن زیر ساخت های لازم برای حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کند تا مردم احتیاج به استفاده از خودروی شخصی را حس نکنند و با خیال راحت و فاصله گذاری اجتماعی از این وسایل استفاده کنند.

وی با تکیه بر لزوم توسعه زیرساخت های ارتباطات الکترونیک اظهار داشت: با تحقق این امر فرآیندهای اداری را میتوان به فضای مجازی منتقل کرد تا خیلی از امور بدون رفتن به ادارات و بانکها صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بر ضرورت برنامه ریزی مستمر در طول سال برای کاهش آلودگی هوا تاکید و اظهارکرد: کار کارشناسی برای کاهش آلودگی هوا باید در طول سال انجام، راهکار ها بیان و پیگیری شود تا به نتیجه برسد. نباید صبر نماییم تا هوا آلوده شود و بعد از آن با حضور دستگاههای مختلف جلساتی را برگزار و چاره جویی نماییم. این کار سال ها انجام شده ولی نتیجه پایداری نداشته است و تنها تصمیم های مقطعی گرفته شده است.

وی در انتها ضمن اشاره به تأثیر وضعیت اقتصادی بر توجه مردم به آلودگی هوا اظهار داشت: وقتی که مردم درگیر تأمین نیازهای ابتدایی خود باشند، به کاهش آلودگی هوا فکر نمی کنند. در واقع اقتصاد بسیار بر آلودگی هوا اثرگذار است پس یکی از راهکارهای موثر بر کاهش آلودگی خودرو ها وموتورسیکلت ها توجه به وضع معیشتی مردم است.

منبع:

1400/06/27
10:51:02
0.0 / 5
245
تگهای خبر: آینده , برند , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس