این سم خطرناک را به خانه راه ندهید

این سم خطرناک را به خانه راه ندهید خوزستان یک کارشناس ارشد سم شناسی اظهار داشت: دیوکسین ها مواد شیمیایی و سمی مضر برای بدن انسان هستند و سبب ایجاد عوارض و مشکلاتی در تولیدمثل، رشد و سیستم ایمنی می شوند و می توانند سبب ایجاد اختلال در هورمون ها و بروز سرطان هم شوند.محمد شاطرپور اظهار نمود: دیوکسین یا دی اکسین (Dioxins) گروهی از ترکیبات شیمیایی بسیار سمی کلردار هستند که از طریق های مختلف وارد بدن می شوند. دیوکسین ها مواد شیمیایی و سمی مضر برای بدن انسان هستند و سبب ایجاد عوارض و مشکلاتی در تولیدمثل، رشد و سیستم ایمنی می شوند و می توانند سبب ایجاد اختلال در هورمون ها و بروز سرطان هم شوند.

به گزارش ال مور به نقل از وبدا دزفول، وی در مورد منشأ این مواد سمی اضافه کرد: اوراق کردن و بازیافت محصولات الکترونیکی، فرآیندهای سوزاندن همچون روشن کردن آتش در حیاط ها و یا سوزاندن زباله های تجاری و شهری بخصوص مواد پلاستیکی، پدیده های طبیعی همچون فعالیتهای آتشفشانی و آتشسوزی جنگلها، سیگار کشیدن، فرآیندهای صنعتی همچون سفید کردن خمیر کاغذ و ذوب آن با استفاده از کلر، استفاده از سوخت ها همچون چوب، ذغال یا نفت و همینطور تولید برخی علف کش ها و آفت کش ها از عوامل تولید این سم خطرناک هستند.

کارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول اظهار داشت: این مواد سمی دارای قابلیت پیمودن مسافت طولانی در آب یا هوا هستند و زمانی که توسط ماهی و سایر ارگانیسم ها بلعیده یا جذب شوند وارد زنجیره غذایی می شوند.

وی اضافه کرد: در واقع غلظت این مواد سمی در حیوانات بیشتر از گیاهان، آب، خاک یا رسوبات است. دی اکسین ها در حیوانات بیشتر در چربی بدن آنها تجمع می کنند.

شاطرپور اظهار داشت: دیوکسین ها در محصولات بهداشتی زنان بخصوص تامپون ها (نوعی نوار بهداشتی)، بطری های پلاستیکی آب و چربی بدن حیوانات مثل چربی ماهی های آب شیرین وجود دارند.

وی ضمن اشاره به اقدامات عملی مقابله با این سم بیان نمود: تغییر رژیم غذایی، انتخاب گوشت و ماهی بدون چربی، استفاده از میوه ها، سبزیجات و غلات و همینطور جدا کردن چربی در هنگام پاک کردن گوشت از اقدامات مؤثر بر کنترل این سم است.

کارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول در مورد عوارض دیوکسین ها اظهار داشت: بروز سرطان، سقط جنین در زنان باردار، ناتوانی های مادرزادی، سرکوب سیستم ایمنی بدن، اختلالات پوستی، کاهش باروری، دیابت، ناتوانی در یادگیری و مشکلات ریوی از عوارض این مواد سمی هستند.

وی به کلیه شهروندان بخصوص کدبانوهای خانه سفارش کرد که به منظور حفظ سلامت خود و اعضای خانواده از قرار دادن ظروف پلاستیکی در دستگاههای مایکروویو اجتناب و از قرار دادن بطری های پلاستیکی آب در فریزر هم اجتناب کنند.
1400/06/30
17:44:09
0.0 / 5
206
تگهای خبر: آینده , ایمنی , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس