فرمانده مرزبانی ناجا عنوان كرد

تذکر به همسایگان شمالی درباره تکفیری ها

تذکر به همسایگان شمالی درباره تکفیری ها به گزارش ال مور فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به این که هلاکت اشرار در سال قبل بالا رفته است، امنیت مرزها را بالا دانست و اظهار داشت: درگیری های ما در مرز نسبت به سال قبل در شش ماه گذشته 18 درصد افزایش دارد و در بعضی جاها در شمال غرب کشور تا پنجاه درصد افزایش داشته است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، سردار احمدعلی گودرزی در برنامه تلویزیونی دستخط درباره وضعیت مرز ارمنستان و آذربایجان اظهار داشت: بالاخره شیاطینی در دنیا هستند که خیلی تمایل به این آرمان گرایی، استقلال و در راه توسعه قرار گرفتن کشور ندارند، آن هم صهیونیست های کودک کش و ارتش تروریستی آمریکا و ایادی آنها. متأسفانه تعدادی از کشورهای منطقه هم دل در گروی دیگران بسته اند. ما یقین و اعتقاد داریم و تجربه موفقی که در کشور خودمان اتفاق افتاد، همه کشورها، هر کشوری در منطقه، در زمینه جغرافیایی خودش باید امنیتش را برقرار کند و روی داشته های خودش سرمایه گذاری کند.
به گفته ی ایشان، هم اکنون مرزهای کشورمان از امنیت پایداری برخوردار می باشند، خصوصاً در شمال غرب و شمال کشور، مورد خاصی که جای نگرانی باشد وجود ندارد. شیطنت ها از ابتدا هم اینطوری بوده است. رزمایش ها و سناریوهای مختلفی تدارک دیده شده است، همکاران ما از امکانات لازم برخوردار می باشند، تقویت ها دارد انجام می شود، اقدامات الکترونیکی، اپتیکی و پهپادی کاملا دارند رصد می کنند، سفارش هم کرده ایم به کشورهایی که نباید به دیگران دلخوش کنند و افراد تکفیری را بیاورند در قسمتی کمکشان باشد، ما به آنها تذکر داده ایم.
وی با اشاره به درگیری ۴۴ روزه آذربایجان و ارمنستان اظهار داشت: از پنجم مهرماه سال قبل که جنگ ۴۴ روزه در بحث قره باغ بین آذربایجان و ارمنستان اتفاق افتاد، من شخصا آنجا حضور پیدا کردم و فرمانده مرزبانی آنها سپهبد الچین را دعوت کردیم به مرز آمدند، تذکر دادیم که اگر گلوله های بالستیک شما به داخل خاک ما بخورد و اتفاقی برای مردم بیفتد، این ها خط قرمز مرزبانی و نیروی انتظامی است و ما حتما مقابله به مثل می نماییم و مقابله به مثل جمهوری اسلامی هم این نیست که شما فکر کنید خیلی بازدارندگی نداشته باشد. با آنها رو در رو جلسه گذاشتیم در مرز آذربایجان شرقی و تذکر دادیم و از همان لحظه هم قطع شد؛ البته منظور خاصی نداشتند، احساس ما بر این بود که صهیونیست های جنایتکار دارند تحریک می کنند که اتفاقی بیفتد اما با یک تذکر ما آنها گفتند سمعا و طاعتا و ما تحت هیچ شرایطی علاقه و اعتقادی نداریم که گلوله بالستیک بخواهد به شما بخورد و ما مستند و تصویربرداری کردیم. لحظه ای اراده می کردیم، آنها را احضار می کردیم. قدرت جمهوری اسلامی امروز بر همین مبنا استوار است. لحظه ای مرزبان ما تقاضا می کرد، می آمدند و محل به هدف خوردن گلوله را به آنها نشان می دادیم، یکی دو مورد خسارت جزئی وارد شد، مابقی در بیابان ها صورت گرفت. الان در دادگاه شکایت کرده ایم، مستنداتمان هم وجود دارد، آنها هم پذیرفته اند... چون برمبنای رودخانه ارس، منصف المیاه یعنی حد وسط رودخانه مرز است، پیچ و خم هایی دارد که این کشورها سال ها بود پس از جنگ جهانی دوم جنگی نکرده بودند، شاید عوامل توپخانه آنها و عواملی که داشتند کار انجام می دادند، اطلاعات آنچنانی نداشتند، اما با تذکری که دادیم بلافاصله قطع شد و هم ارمنی ها و هم آذری ها بیشتر توجه کردند و مشکل خاصی دراین زمینه نیست.
بگفته فرمانده مرزبانی، مقدماتش در دادگاه های خودمان برقرار است، آنها پذیرفته اند که هر مطلبی که دستگاه قضایی شما برای ما در نظر بگیرد، چون نماینده آنها و نماینده مرزبانی شان است، پذیرفته اند.
وی بااشاره به شیطنت صهیونیست ها اظهار داشت: آنها ضد اسلام عناد دارند، از هر ترفندی استفاده می نمایند که مسلمانان را ضعیف کنند، اما کشورهای مسلمان باید اعتقاد داشته باشند. نباید با صهیونیست ها ارتباط برقرار کنند و نباید اجازه بدهند آنها بیایند وزیر و سفارت داشته باشند و نباید آنها را به رسمیت بشناسند. صهیونیستها در کنار مرزهایی که بالأخره کشور قدرتمندی در برابرشان وجود دارد، اهتمام بر شیطنت دارند، این اثبات شده است که حضور دارند، اما این که چند پایگاه داشته باشند اطلاعات دقیقی نیست، اما می دانم حضور دارند و متأسفانه در جاهای حساسی از نیروهای مسلح تعدادی از کشورهای همسایه ما هم خودشان را جا داده اند و عمدتاً هم کار اطلاعاتی و جاسوسی انجام می دهند اما راه به جایی نمی برند. سفارش های ما به کشورهای مسلمان این است که اجازه ندهند.
وی اضافه کرد که کاملا زیر رصد هستند. کاملا زیر بمباران اطلاعاتی جمهوری اسلامی هستند. خودشان هم این را می دانند و اطلاع دارند که قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی بیش از آن چیزی است که آنها تصور می کنند و یا ممکنست دو جاسوس به طریقی به داخل کشورها بفرستند اما قدرت و توان عملیاتی اینچنینی ندارند که بخواهند اقدامی انجام دهند، فقط می توانند شیطنت و تحریک کنند کشورها را که اقداماتی انجام دهند، خط مرز را تغییر دهند، مرز خودشان را، مرز ما را که کسی جرئت این که یک قدم پایش را به این طرف بگذارد ندارد، اما مرزهای کشورهایی که اختلاف دارند آنها را تغییر دهند، خط ورود خودرو های سنگین را تغییر دهند و تحریک کنند؛ بطورمثال بجای گرفتن ۱۵۰ دلار عوارض از یک ماشین، ۳۰۰ دلار بگیرند، از این اقدامات برای اختلاف افکنی و تفرقه افکنی انجام می دهند.
فرمانده مرزبانی درباره نقش و وظیفه نیروهای مسلح در مرزها اظهار داشت: در این زمینه دستورالعمل وجود دارد از ستاد کل نیروهای مسلح. طبق تبصره۱۰ از ماده ۴ قانون نیروی انتظامی، حفاظت از مرزهای کشور به عهده نیروی انتظامی و مرزبانی است. سال ۹۸ بود که فرمانده معظم کل قوا ابلاغ فرمودند که مرزبانی به مثابه یک نیرو هست در تابعیت فرمانده محترم نیروی انتظامی با ستاد عمومی و تخصصی خودش که الحمدالله تقویت لازم هم انجام گرفته، در زمینه های انسداد مرز هم دارد اقدام می شود، در زمینه های هوشمندسازی هم اقداماتی انجام شده است، پس حدود و ثغور کشور به عهده مرزبانی است؛ یعنی کشور مقابل هم فقط ما را می شناسد.
به گفته ی ایشان، اگر نیروهای مسلح هم در بعضی جاها مستقر هستند، مرزبان کشور مقابل، مرزبان کشور ما را می شناسد، پس ما خط نگهدار و پرده پوشش هستیم تا آن زمان که ماموریت های خاص خودمان را مثل مواد مخدر، مترددین مرزی، کالای قاچاق، برخورد با گروهک های ضدانقلاب، کشف سلاح و مهمات، این موارد از وظایف روزمره مرزبانی است که دارد انجام می دهد، اما اگر یک کشور خارجی، نظامیانش وارد عمل شوند و به مرز ما حمله ای کنند، بلافاصله در کوتاه ترین زمان ممکن ستاد کل نیروهای مسلح به نیروهای ارتش و سپاه ابلاغ می کند که به کمک مرزبانی بیایند و اگر خدای ناکرده این جنگ ادامه پیدا کند مرزبانی آنجا بعنوان پرده پوشش می تواند عقب بیاید یا کمک در تابعیت نیروهای مسلح مثل ارتش و سپاه قرار می گیرد و از کشور دفاع می کند.
سردار گودرزی با اشاره به سختی های کار مرزبانان اظهار داشت: مرزبانی کار سخت پلیسی است. در وضعیت سخت مثل سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، کردستان، قسمتی از کرمانشاه، هورالعظیم؛ یک شب یک نفر به هورالعظیم برود، آنجا فقط بتواند شب را بامداد کند، اما رزمندگان ما شبانه روزی از هورالعظیم، از همه مرزها به سختی دفاع می کنند. به هرمزگان نگاه کنید، یک گشتی ما ۴۸ ساعت تا سه روز بدون این که سایبانی داشته باشد، در گرمای ۵۰ درجه تابستان، آن هم در شرجی۹۰-۸۰ درصد که از آسمان آب گرم جاری می شود، فقط روی این آب دریا باشد؛ به هرمزگان کمتر از سه روز نمی روند، دوستان ما بصورت گشت زوجی، دو شناور و چند شناور با هم می روند، همدیگر را می پایند، هوای همدیگر را دارند. در نظر بگیرید کار سختی است. الان ما جیره های زمستانی را هم در بعضی از مرزهای شمال غرب برای هشت ماه مستقر کرده ایم تا خردادماه که جاده ها باز شوند، باید برف را آب کنند.
گودرزی با تاکید بر این که کار در مرزبانی شرایط سختی دارد و برخی افراد شاید یکی دو ماه نمی توانند به خانواده هایشان سر بزنند، افزود: باید با بالگرد و امکانات اینچنینی برویم و این افراد را از پاسگاهها بیاوریم و جابجا نماییم. حتی برای آب آشامیدنی و مصرفی باید برف را بجوشانند، ما می رویم گازوئیل می ریزیم، همه آن امکانات را فراهم می نماییم، بعضی مکان ها برق هم ندارند، گازوئیل، نفت و امکانات زیستی فراهم می نماییم. آب شرب را با برف باید درست کند و استفاده کنند، حمام که مدلول پیدا نمی کند! اما الحمدالله روحیه عجیبی دارند، همین افراد را می بینید، آدم روحیه پیدا می کند، شب پیش آنها در همین مناطق سخت می روید، به آنها می گویید مشکلی دارید می گویند نه! بچه های مرزبانی بچه های بسیار محکمی هستند. برخی کشورها هستندکه هیچ خط مرزی ندارند، حیاط خلوت تعدادی از اشرار هستند، متأسفانه پاسگاهی ندارند، در آنجا مرزها یک طرفه اداره می شود. تعدادی از کشورها هستند که داریم مظلومانه مرزهای آنها را هم حفظ می نماییم. از کشورهای همسایه! حداقل یکی دو کشور را می توانم با ضرس قاطع عرض کنم.
به گفته ی ایشان، همین طور تعدادی از کشورها هم توان پوشش مرزی خودشان را ندارند، آن هم یک طرفه دارد اداره می شود. البته بتازگی تعدادی از کشورها اقدامات خوبی انجام داده اند. مثل کشور پاکستان دارد انسداد مرزهایش را انجام می دهد، حرکت بسیار خوبی هم انجام داده است. پس از هماهنگی که با ستاد کل نیروهای مسلح این اقدام را انجام دادند، الحمدلله دارد اتفاق می افتد. تعدادی از جاها نه، سیطره ای ندارند و یک طرفه دارد اداره می شود، آنجا کار مشکل تر است. حتی ما برای تعدادی از کشورها ۵۴ پاسگاه درست کرده ایم، در اختیار هم گذاشته ایم، همه امکانات زیستی آنها را هم فراهم نموده ایم، اما کسی داخل آنها نیست! در جنوب شرق کشور پاسگاه ساخته ایم و در اختیار قرار داده ایم. کشت جایگزین مواد مخدر هم به آنها سفارش کرده ایم، به آنها کمک هم کرده ایم اما متأسفانه مستکبران عالم اینجا برایشان سود دارد.
سردار گودرزی در بخش دیگری از سخنانش درباره با اهمیت ترین تهدیدی که در مرزبانی با آن مواجهند، اظهار نمود: گروههای اشرار مسلح هستند و به خاطر این که ارتزاق بکنند از حاشیه مرزها متأسفانه مواد مخدر را کلان به داخل مرزها می آورند، عمدتاً درگیری مسلحانه است که در مرزهای شرقی بیشتر هست، در مرزهای غربی به نوع دیگری است؛ سلاح، مشروبات الکلی، قاچاق و... گروههای مسلحی که آنجا هستند به جهت اینکه ارتزاق کنند و خودشان را نگه دارند و مشکلات مالی خودشان را حل کنند، با قاچاقچی ها ارتباط برقرار می کنند و می گویند ما مسلحانه بطورمثال این قاچاق شما را جابجا می نماییم که عمدتاً مشروبات الکلی است. متأسفانه هنوز ۱۵-۱۰ روز نیست که از کشورهای سازنده، در کشورهای اروپایی ساخته می شود؛ اما به مرز ما می آید!یعنی توطئه، توطئه همه جانبه است. ما سال قبل ۱۳۴ تُن مواد مخدر در مرزهای جنوب شرق کشور کشف کردیم که عمدتاً با درگیری مسلحانه بود. سال قبل رکورد زدیم، هیچ سالی مرزبانی اینقدر مواد مخدر نگرفته بود. همین ۶-۵ ماه گذشته هم بیش از ۴۶-۴۵ تُن مواد مخدر عمدتاً با درگیری کشف کردیم.
به گفته ی ایشان، هلاکت اشرار هم سال قبل افزوده شد. درگیری های ما در مرز نسبت به سال قبل در همین ۶-۵ ماه گذشته ۱۸ درصد افزایش دارد، در بعضی جاها ۵۰-۴۰ درصد در شمال غرب کشور افزایش دارد که بحمدالله تذکر داده ایم. بتازگی به اقلیم کردستان عراق تذکر داده ایم، کتبا از آنها خواستیم. خود ما با آنها جلسه ای گذاشتیم و گفتیم یا می توانید این افراد را جمع کنید یا بچه های ما تاب آوری ندارند که ۴ نفر بیایند و مسلحانه بخواهند سلاح، مهمات یا مشروبات الکلی یا قاچاقی که مدنظر ما نیست، انجام بدهند. اما بحمدالله با صحبتی که با وزیر محترم کشور داشتیم، خدا را شکر ایشان هم دیدگاه خیلی خوبی دارد، ما هم نظرمان این است که مرزهایمان را بجای امنیتی، بیشتر به سمت اقتصادی ببریم. دیشب خوشحال شدم، دیدم در سیستان و بلوچستان ۳-۲ معبر باز شده که حوزه کوله بری ها را در آنجا دارند سر و سامان می دهند، اساسا ان شاءالله در جاهای دیگر هم این کار را انجام می دهیم که دیگر جرئت نکنند در دل شب ۳۰۰-۲۰۰ نفر بیایند و حریم مرز را بشکنند.
وی با اشاره به فعالیت قرارگاهی برای مقابله با قاچاق خصوصاً اسلحه افزود: در سلاح های شکاری، بیش از ۴۲ درصد کشفیات افزایش پیدا کرد، اما در سلاح های جنگی که عمدتاً کلت هستند، برخی از کلت ها از کشور آمریکا به خوزستان آمده بود و هفته گذشته همکاران ما کشف کرده بودند، من تا حالا ندیده بودم، کلتی که رگبار می زند! همین است که می گویم توطئه، توطئه همه جانبه ای است. به بصره آورده بودند و از بصره به اینجا آورده بودند که دوستان ما قاچاقچیان را گرفته بودند، یک نفر دستگیر و یک نفر به درک واصل شد، جزو کشور ما هم نبودند، ولی ما رد این افراد را داشتیم. فکر می کنم ۳.۲ برابر کشفیات سلاح جنگی در همین ۶-۵ ماه گذشته نسبت به سال قبل بالا رفته که بیشتر از شمال غرب کشور است. به کشورهایی که سازنده این سلاح ها هستند، هم مکتوب، هم بوسیله وزارت امور خارجه هم از وزارت محترم کشور تذکر هم داده ایم.
وی به قاچاق دام هم اشاره نمود و اظهار داشت: متأسفانه چون اختلاف قیمت در داخل کشور ما وجود دارد، امسال هم به سبب عدم بارش مناسب و کمبود علوفه - در کشورهای دیگر هم بوده - در کشور ما خیلی از افرادی که دامدار هستند و متأسفانه قسمت هایی که باید این کنترل های لازم را در عمق کشور داشته باشند و مسئولیت دارند، یا توانشان را ندارند، یا نیرو و امکانشان را ندارند، البته آنها هم تلاششان را انجام می دهند. دراین باره نظراتمان را هم به وزارت کشور، هم به دستگاه های مختلف داده ایم. بالأخره هر دام ساز و کار و شناسنامه ای دارد، تشکیلات، سیستم و در داخل کشور هم متولی دارد. اما متأسفانه این کنترل ها صورت نمی گیرد، تا نقطه صفر مرزی می آیند، در نقطه صفر مرزی قاچاقچیانی هستند اگر داخل کشور ما قیمت یک رأس گوسفند بطورمثال سه میلیون تومان باشد، در آن طرف ۱۰ میلیون است، به آسانی با لطایف الحیلی مثل این که ما چوپان هستیم، در مرز هستیم و نمی دانستیم اینجا منطقه ممنوعه است. وارد می شوند. آنها متوجه می شوند که ما می شناسیم، خب ما مردم مرزنشین را می شناسیم، می دانیم چقدر احشام دارند، می دانیم احشامشان به چه شکل است، این افراد متأسفانه در درگیری هایی که با ما هستند فرار می کنند و احشامشان جا می ماند که ما هم برابر قوانین صورتجلسه می نماییم و تحویل سازمان اموال تملیکی می دهیم. قسمت هایی که باید صورت گیرد.
وی اظهار داشت: سال قبل به سبب این که مبلغ گوشت در داخل کشور افزایش پیدا کرد، جلساتی در وزارت کشور برگزار شد، شخص فرمانده نیروی انتظامی بر این مساله تاکید داشتند که اجازه ندهیم دام زنده از کشور بیرون رود و حتی دام غیرزنده؛ گاهی زیر اقلامی که به کشورهای دیگر می رود، خصوصاً در غرب کشور یا در عمان و کشورهای حاشیه خلیج فارس و بیشتر کردستان عراق و جاهای دیگر به گوشت ما بیشتر نیاز دارند، این موارد را دوستان ما کشف می کنند و در اختیار دستگاه های ذیربط قرار می دهند که بیش از ۱۰ برابر بالا رفته است. تنها دو مورد ۲ هزار رأس ظرف هفته گذشته در دریا گرفتیم.
فرمانده مرزبانی ناجا درباره اعتبارات مورد نیاز مرزبانی و همین طور استفاده ار فناوریهای نوین نیز اظهار داشت: از سال قبل فرمانده نیروی انتظامی بحث هوشمندسازی نیروی انتظامی را در مجموع جزو اولویت ها قرار داده، در مرزبانی هم این اتفاق افتاده است، کمک هایی هم شده است. از سیستم های الکترونیکی و اپتیکی، جای خوشی است که عمدتاً توسط بچه های این مرز و بوم تولید شده اند، حتی شناورهای ۶۰ فوتمان که وزارت دفاع دارد درست می کند، صفر تا صد را... بالأخره شناور درست کردن یک ساز و کار می خواهد؛ پس الان برای هر مرزمان یکی دو سال کار کارشناسی کرده ایم، گفته ایم این مرز این انسداد را لازم دارد، اینجا باید خندق بکنیم، اینجا باید دیوار بکشیم، اینجا باید سیم خاردار بزنیم، اینجا بطورمثال سیستم الکترونیکی داشته باشیم. در همه مرزهایمان اگر پول برسد می دانیم اولویتمان کجاست. هم اکنون تقاضا کرده ایم اگر ۱۰ هزار میلیارد تومان به طریقی مصوب شود، بودجه و اعتباراتش به تدریج برسد، اساسا خیلی از مرزهای ما خصوصاً جاهایی که تهدیدمان بیشتر است بطورمثال شمال غرب و در مجموع ما اگر مرزهایمان را ببندیم اساسا قاچاق بی رویه، بنجُل و به درد نخور به کشورمان نیاید از کارخانجات خودمان و از تولید پشتیبانی می نماییم، جوانان ما سر کار می روند، فعالیت بیشتر می شود و همه اش به نفع است.
گودرزی با اعلان اینکه این قاچاقی که الان از قسمت هایی از مرز عبور می کند بسیار کم است و متأسفانه ته لنجی و... است، افزود: روز گذشته یک کشتی حدودا یک لنج بزرگی بیش از دویست و چند تُن کالای قاچاق داشته و ۲۳۰دوربین مداربسته، لودر، بیل مکانیکی داخل آن بوده، شناورهای خیلی تندروی خانوادگی که سوابق آنها را دوستان درآورده اند و می خواستند بطورمثال عبور کنند به ترکیه و جاهای دیگر بروند، افراد پولداری که در آنجا هستند، ۱۰۵ میلیارد تومان برآورد شده است، روز گذشته فقط یک مورد در نخل تقی بوشهر وجود داشت.
وی اظهار داشت: من نگاه می کردم که بطورمثال در دوغارون و میلک، فوج فوج افرادی هستند که از کشور ما می خواهند به افغانستان بروند یا از آن طرف به ایران می آیند و سربازان و درجه داران ما دستی داشتند به ساک های آنها نگاه می کردند، روز گذشته بعدازظهر نگاه می کردم، امروز نامه ای نوشتیم گفتیم دستگاه ایکس ری در اختیار قرار بدهند، اگر دستگاههای ایکس ری در اختیار قرار بگیرد، بخصوص الان که پلیس گمرک هم تشکیل شده، یعنی پلیس اقتصادی نیروی انتظامی در برخی از گمرکات هم مستقر شده، در اجرای دستور بالادستی بوده، ان شاءالله امیدوار هستیم بتوانیم موضوع قاچاق را در کوتاه مدت رفع نماییم و قانومندی را در زمینه واردات و صادرات عملی نماییم.
فرمانده مرزبانی در پاسخ به این پرسش که آیا مرز چذابه و شلمچه باز بوده و چون رفت و آمد زیاد بوده آنرا باز کرده بودند؟ اظهاکرد: کشور عراق کمک کرد، یک جاهایی با هماهنگی هایی که ما با کشور عراق داشتیم از نظر دیپلماسی، کمک هایی هم کردند و امام حسین(ع) هم کمک کرد.
وی با تاکید بر این که کشف موتورها و خودرو های لوکس که بوسیله دریا می آیند از اول سال ۱۴۰۰ تا کنون هشت برابر شده است، درباره چگونگی آن اظهار داشت: خطاهای گمرکی، با لطایف الحیلی، با اقدامات متقلبانه، به نظرم بهترین جمله این است، برخی از قاچاقچیان یکسری اقلامی روی این دستگاهها و سیستم ها قرار می دهند که ظاهرش خطای گمرکی و مانیفست دارد، ظاهر قضیه درست است، اما وقتی به عمق می روید می بینید، ماشین های لوکس، لودر، جرثقیل، بولدوزر و ماشین های آنچنانی است و این دیوار مغناطیسی که گفته شد تا در مرزها باید راه بیفتد، پیرو همان است، البته آن گسترده تر از این است، بتازگی در جاهایی که سطح تهدید بالا است سیستم هایی داریم تعبیه می نماییم در اطراف مقرهایمان که می تواند کمک دهد که خدای ناکرده یک وقتی تهدیدی ضد واحدهای مرزی ما نباشد.
گودرزی عنوان کرد: در هرمزگان دو پاسگاه دریایی جدید در عمق دریا داریم که پاسگاههای سیاری است که در دل دریا مستقر و شمع کوبی کردیم و آنها را مهار کردیم، الحمدالله در طوفان جدیدی که آمد، خدا را شکر به آنها صدمه ای نرسید. ما احساس می کردیم برای آنها مشکلی پیش بیاید، چون دقیقا محل سونامی و طوفانی بود که آمده بود، اما اتفاقی نیفتاد. در دل دریا و جاهایی که ورود مواد مخدر به دریا هست، پاسگاه هایی را تعبیه کرده ایم و بچه ها ۱۵ روز و گاهی هفته ای در آنجا هستند، شرایط سختی است، چون منطقه گرم است و سمت میناب، جاسک، بندر عباس، جای سختی است، بین سیستان و بلوچستان و...
وی درباره حقوق این مرزبانان اظهار داشت: حقوقشان ناچیز است. درجه دار ما ۸-۷ میلیون، افسرمان شاید ۱۲-۱۰ میلیون تومان، البته بتازگی چند سالی هم ستاد کل، هم سردار اشتری الحق و الانصاف توجه ویژه ای داشته اند. حتی حقوق سربازان از شروع امسال افزایش ۳-۲ برابری داشت، این خودش جای خوشی دارد، به لحاظ آن زحماتی که همکاران ما ۱۵ روز، ۲۵-۲۰ روز در دریا، کوهستان و در سختی کار هستند و با حریف سختی مبارزه می کنند، حقوق زیادی نیست.
فرمانده مرزبانی ناجا درباره وضعیت مرزهای کشور بعد از آمدن طالبان و ورود افراد از افغانستان به کشور، اظهار داشت: چند هزار نظامی آنها به ما پناهنده شدند که بعدا ما هماهنگ کردیم بوسیله ممکن با هواپیما آمدند از زابل و مشهد این افراد را برگرداندند و سلاح و تجهیزاتشان را به کشورشان برگرداندیم و خودشان هم برگشتند، اول خودشان و بعد سلاح و مهمات آنها را برگرداندیم. متأسفانه مرزبانی روزانه بیش از ۲۰۰۰ نفر در مرزهای جنوب شرق کشور مترددین مرزی می گیرد و وضعیت افغانستان وضعیت مناسبی نیست. مثل اتفاقی که روز گذشته بمب در کابل منفجر شد، این موارد خیلی تأثیر دارد. البته ما از نظر امکانات، وسایل زیستی و خوراکی که موردنظرشان است به افرادی که به مرز آمدند کمک کردیم، حقیقتا مرزهایمان را نبستیم. هم اکنون وضعیت امنیت مرز افغانستان بسیار بالاست و مشکل خاصی ندارد. طالبان هم در یک جاهایی در آن طرف مرز مستقر هستند، با ما همکاری لازم را دارند اما در پاسگاه هایشان کامل نیستند، دارند مستقر می شوند.
ایشان سپس به رویدادهای زمان جنگ دفاع مقدس اشاره نمود و با اعلان اینکه نیروی انتظامی حدود ۷۰۰۰شهید در جنگ داده است، افزود: متأسفانه بعضی اوقات در حق بچه های نیروهای مسلح جفا می شود می گویند ما با عراق جنگیدیم! اصلا با عراق نبوده، ما با ۴۰کشور دنیا، مستقیم و غیرمستقیم، با استکبار جهانی، شرق و غرب، همه بودند، سوپراتانداردهایی که به این افراد می دادند، از لحظه لحظه مرزهای ما در شب عکس می گرفتند، جابه جایی نیروهای ما را، منافقین که اطلاعات و اخبار را در اختیار استخبارات قرار می دادند، از گوشت های چرخ کرده «البقره» از کشورهای عربی که می آمد در سنگرهای عراقی ها بود تا لباس های آنچنانی که در اختیارشان بود و مهمات و سلاح، ما روزی دو گلوله داشتیم، آنرا یک ماه نگه می داشتیم، من فرمانده واحدی بودم در شلمچه، فاصله آن عراقی ۴۰-۳۵ متر بود در جزیره بوارین، بطورمثال آتش می ریختند ظرف یک ساعت، واقعا گلوله آنها بود، جنگ این طوری اداره شد، بچه ها خیلی زحمت کشیدند.

منبع:

1400/07/17
11:38:03
0.0 / 5
224
تگهای خبر: باغ , برند , بودجه , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس