در نشست خبری مطرح شد؛

تجسمی فجر یک گالری به وسعت کشور

تجسمی فجر یک گالری به وسعت کشور ال مور: در نشست خبری پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، جزییاتی از بخش های مختلف جشنواره با توضیحات رئیس شورای سیاست گذاری و دبیرکل جشنواره ارائه شد.به گزارش ال مور به نقل از مهر، نشست خبری پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر دوشنبه ۳ بهمن ماه با حضور عبدالرضا سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی و رییس شورای سیاست گذاری جشنواره، سیدعباس میرهاشمی دبیرکل جشنواره، سیدمصطفی زراوندیان دبیر بخش تجسم هنر (فجر استان ها) و محمد خاجی مدیر روابط عمومی جشنواره پانزدهم تجسمی فجر اجرا شد.
بنابر اعلام مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر روز جمعه ۷ بهمن ماه در مجموعه صبا فرهنگستان هنر انجام خواهد شد.
در ابتدای نشست، عبدالرضا سهرابی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی با یادی از زنده یادان حبیب الله صادقی هنرمند لحظه های دفاع مقدس و عبدالرحیم سیاهکارزاده، اظهار داشت: وقوع انقلاب اسلامی در سال ۵۷ به زعم همگان انقلابی با تمام وجود بود، چونکه برخی انقلاب ها گرفتار نقصان هایی می شوند اما انقلاب اسلامی پس از ۴ دهه فعالیت همچنان استوار و محکم درحال حرکت است. این انقلاب که به فرموده امام خمینی (ره) فرهنگی بود، موجب شد یکسری مفاهیم و سلوک وارد عرصه اجتماعی هنر کند. این اتفاق و تلفیق صورت گرفته، بر هنر تأثیر مستقیم داشت و بالعکس این هنر بود که توانست به عنوان رساترین زبان، تأثیرگذار باشد و بتواند اهداف انقلاب را پیش ببرد.
وی اشاره کرد: جشنواره فجر برآمده از همین تفکر و اندیشه است، پس توانسته در این فضا، جایگاهی را به عنوان آوردگاه هنرمندانی بوجود آورد که می توانند خودشان را به منصه ظهور بگذارند.
محدودیتی در برگزاری جشنواره نداشتیم
سهرابی در ادامه توضیح داد: محدودیتی در برگزاری جشنواره نداشتیم تا هنر متعهدانه را ساری و جاری نماییم. جشنواره فجر پانزدهم در آستانه گام دوم انقلاب برگزار می گردد و روح بیانیه گام دوم روح امید و خوش بینانه نگاه کردن به آینده است که این مهم هم در جهاد تبیین مؤثر است تا یک موضع و موقعیتی را نمایان کند که بسیار کمک رسان است. از همه دعوت می کنم به افتتاحیه بیایند و از آثار دیدن کنند که دوستان چه فخری را آفریدند و این هوشمندی و آگاهی هنرمندان بود که امسال باتوجه به شرایط موجود توانستند ذره ای از افتخار را ورق زنند.
وی با تشکر از همراهی رسانه ها، درخواست نمود این همراهی برای آن چیزی که درخور جشنواره است، ادامه پیدا کند.
در ادامه، میرهاشمی دبیرکل جشنواره بیان کرد: جشنواره تجسمی فجر پانزدهمین گام خودش را برمی دارد و طبیعتاً با بازخوردهایی طرف بوده که اهتمام کرده با بهره گیری از همین بازخوردها، کارش را جلو ببرد. در این جشنواره، با رویکرد هنر متعالی کوشیدیم همه سطوح را مدنظر داشته باشیم تا به موضوعات مختلف پرداخته شود و بنا بر این رویکرد هنر متعالی برگزیده شد.
وی با اعلان اینکه نزدیک به ۴۵ روز فرصت ارسال اثر داشتیم که پس از این مرحله، انتخاب و داوری در دو مرحله برگزار شد، اظهار داشت: بخش طوبای زرین در هشت رشته و بخش ویژه قله ها از بخش های جشنواره پانزدهم است. در کنار اینها، دو بخش جنبی کاریکاتور بین الملل و پوستر داریم که بحث استاد شاگردی مطرح است. یکی از بخش های ویژه ما که قابل توجه است، تجسم هنر است که یکی از قدمهای مؤثر جشنواره تجسمی فجر در امتداد تمرکززدایی خواهد بود، چونکه ما باید استعدادهای جوان را در عرصه بین الملل داشته باشیم.
بیش از ۸ هزار اثر به تجسمی فجر ارسال شد
دبیرکل جشنواره تجسمی فجر در ادامه گزارشی آماری از شرکت کنندگان ارائه کرد و اظهار داشت: به این دوره جشنواره تجسمی فجر، ۸ هزار و ۶۲۷ اثر از ۳ هزار و ۸۰۱ هنرمند ارسال شد که از این تعداد، ۴۴۰ اثر از ۲۷۴ هنرمند به نمایشگاه آثار جشنواره در بخش های مختلف طوبای زرین و بخش ویژه قله ها راه یافتند. همچنین، هزار و ۴۳۰ اثر در بخش کیوریتوری کتاب سال کاریکاتور، ۱۲۵ اثر در بخش نمایشگاهی کتاب سال کاریکاتور و ۷۲ اثر در بخش کیوریتوری نمایشگاهی پوستر حضور خواهند داشت.
سیدمصطفی زراوندیان دبیر بخش تجسم هنر جشنواره نیز در ادامه اظهار داشت: یکی از اهداف تجسم هنر به این برمی گردد که همه جا تهران و پایتخت نیست و به جهت اینکه این هنرمندان بستری داشته باشند، بخش تجسم هنر شکل گرفت. به این منظور، در استانها نگارخانه هایی شکل می گیرد که بتوانند همزمان با شروع جشنواره و طوبای زرین در پایتخت، تجسم هنر شروع به کار کنند تا نگارخانه ای به وسعت کشور داشته باشیم که بطور قطع سبب جریان سازی برای هنرهای تجسمی خواهد بود.
وی همین طور بیان کرد: بخش تجسم هنر اوایل خیلی پراکنده بود و استانها خیلی غیرمنسجم کار می کردند. در دوره دهم، فضایی در اختیار قرار گرفت که برخی نگارخانه ها آثار هنرمندان برجسته خودرا به نمایش بگذارند اما از دوره چهاردهم تا حالا ۳۲ استان حضور دارند. در آذرماه امسال با تمامی ادارات کل ارشاد استانها مکاتباتی انجام دادیم و درخواست کردیم به ترتیب اولویت سه نفر هنرمندشان را به ما معرفی کنند و همه استانها دعوت را اجابت کردند و کیوریتورهای ما با هنرمندان استانی ارتباط گرفتند.
زراوندیان افزود: هر استان حداقل ۱۲ هنرمند را برای نگارخانه های استانی باید تعریف می کرد و خوشحالیم که هم اکنون بیش از این مقدار شده است و اکنون بیش از ۵۵۰ هنرمند استانی در بخش تجسم هنر شرکت کرده اند که بیش از ۱۱ استان همزمان با تهران جشنواره را شروع می کنند و بقیه در تاریخ های دیگر در بهمن ماه برگزار خواهند کرد.
میرهاشمی همین طور در این مورد افزود: برمبنای بودجه ای که در اختیار داشتیم، ۱۲ هنرمند را برای حضور اعلام کردیم اما دوستان خودشان همت کردند و تعداد هنرمندان بالا رفت.
چرا اعضای هیأت داوران ناشناخته بودند؟
دبیرکل پانزدهمین جشنواره تجسمی فجر در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره ی ناشناخته بودن اعضای هیأت داوری اشاره کرد: قالب اعضای هیأت داوری، اعضای هیأت علمی دانشگاه ها هستند اما برخی خرده گرفتند که چرا از جوانان استفاده نکردیم که باید بگویم در دوره های قبل و این دوره جشنواره از جوانانی که جز بهترین ها هستند بهره گرفتیم.
وی بیان کرد: اعضای هیأت داوران جشنواره هر کدام شان کتابی جامع هستند که هیچ وقت باز نشده اند و به سبب نشناختن آنها، این تعبیر پدید آمده که نباید جایگاهی در این جشنواره داشته باشند و همین جا از آنهایی که غفلت شده، به سهم خودم عذرخواهی می کنم.
سهرابی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره ی بودجه جشنواره پانزدهم اظهار داشت: مبلغ بودجه ابتدا به ساکن، رقمی بیش از ۸ میلیارد در نظر گرفته شد اما باتوجه به عناوینی که در جلسات شورای سیاست گذاری عنوان شد، این مبلغ به میزان ۱۱ میلیارد تومان افزوده شد.
میرهاشمی در ادامه نشست در پاسخ به برگزاری نمایشگاه آینه در آینه بیان کرد: نمایشگاه آینه در آینه را در چهار فصل تعریف کردیم که برگزاری ادامه آن میسر نشد اما تلاش می نماییم آینه در آینه ۲ را بهره برداری نماییم، هرچند به اعتقاد من باتوجه به زمانی که داریم بهتر است برگزار نکنیم.
دبیرکل جشنواره تجسمی فجر در آخر از عبدالرضا سهرابی و محمود سالاری و دبیرخانه جشنواره که امسال انصافاً پای کار آمدند، تشکر و تقدیر کرد.

1401/11/05
12:30:51
0.0 / 5
326
تگهای خبر: آینده , بودجه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس