سازمان هواشناسی هشدار داد

تشدید بارش در ۱۳ استان

تشدید بارش در ۱۳ استان ال مور: سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از تشدید ناپایداری های محلی در 13 استان و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها و طغیان رودخانه ها و وقوع صاعقه آگاهی داد و احتیاط در سفرهای بین شهری را سفارش کرد.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: بدنبال رشد ابرهای همرفتی و تشدید ناپایداری محلی امروز (۱۵ خردادماه) برای استانهای تهران، البرز، قم، قزوین، مرکزی، شمال غرب اصفهان، اردبیل و ارتفاعات و دامنه در استانهای کرمان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و مازندران و فردا (۱۶ خردادماه) برای استانهای تهران، البرز، قزوین، اردبیل، شمال شرق آذربایجان شرقی و دامنه و ارتفاعات استانهای گیلان، مازندران، غرب گلستان و مرکز و غرب و جنوب غرب کرمان وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی، برخی نواحی ریزش تگرگ و در نقاط مستعد گردوخاک پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی آبگرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، طغیان رودخانه ها، صاعقه، خسارت به سازه های موقت همچون بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ دور از انتظار نیست.

در این هشدار از طرف سازمان هواشناسی سفارش شده است: از هر گونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها اجتناب شود و احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از کارهای کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها، باتوجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی و پارک خودرو ها در مناطق مسقف مورد توجه قرار گیرد.
سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به ادامه فعالیت سامانه بارشی آورده است: وقوع رگبار باران، رعدوبرق، صاعقه، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گرد وخاک و احتمال تگرگ امروز برای شمال استانهای سمنان، زنجان، آذربایجان شرقی، اصفهان و دامنه و ارتفاعات در استان گیلان، فردا و پس فردا برای استانهای سیستان و بلوچستان، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات و دامنه نیمه جنوبی و نیمه شمالی سمنان، قم، شمال اصفهان، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی و زنجان و پنجشنبه برای استانهای اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، اصفهان، کرمان، ارتفاعات و دامنه نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، یزد، شمال فارس، نیمه شمالی سمنان، خراسان شمالی، مرکزی و همدان و جمعه برای استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، ارتفاعات کرمان، اصفهان و یزد پیش بینی می شود.
در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها، جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها، صاعقه، در بعضی مناطق خیزش گردوخاک، کاهش دید و محدودیت در کارهای کشاورزی وجود دارد بدین سبب نسبت به اجتناب از اسکان در بستر مسیل ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در کارهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرائی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها سفارش می شود.
در ادامه این هشدار با اشاره به وزش باد نسبتا شدید و خیزش گرد و خاک در بعضی استانها آمده است: این وضعیت جوی سه شنبه در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، پنج شنبه در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و سمنان و جمعه در خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان دور از انتظار نیست و کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهن سال وجود دارد.
برمبنای سفارش سازمان هواشناسی احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استواری سازه های موقت، احتیاط در کارهای کوه نوردی، احتیاط در کارهای عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال ها در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش ال مور به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1402/03/15
19:11:02
0.0 / 5
210
تگهای خبر: باغ , تبلیغات , جشن , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس