در قالب دایره المعارف سازهای ایران؛

یک پژوهش به جلد سوم رسید

یک پژوهش به جلد سوم رسید به گزارش ال مور، جلد سوم مجموعه پژوهشی دایره المعارف سازهای ایران به قلم محمدرضا درویشی آهنگساز و پژوهشگر موسیقی نواحی با عنوان هواصداهای زبانه دار نواحی ایران منتشر گردید.به گزارش ال مور به نقل از مهر، «هواصداهای زبانه دار» عنوان جلد سوم مجموعه پژوهشی «دایره المعارف سازهای ایران» به قلم محمدرضا درویشی از آهنگسازان و پژوهشگران معتبر موسیقی کشورمان است که اخیرا توسط نشر «ماهور» در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
در توضیحات تکمیلی جلد سوم «دایره المعارف سازهای ایران» آمده است:
«دایره المعارف سازهای ایران» پژوهشی ممتاز در حوزه موسیقی نواحی ایران است که مؤلف آن حدود نیمی از عمر خویش را صرف تألیف و تدوین آن کرده است. اولین جلد این اثر (چاپ اول: ۱۳۸۰) به شرح و شناسایی کاملِ سازهای زهیِ مضرابی و آرشه ایِ نواحی مختلف ایران می پردازد و جلد دومِ آن (چاپ اول: ۱۳۸۴) سازهای پوست صدا و خودصدا را معرفی می کند.
اکنون، بعد از گذشت بیشتر از بیست سال از تاریخ انتشار این اثر، جلد سوم این مجموعه که در رابطه با سازهای هواصدای زبانه دار است، پیش روی شماست.
روند تألیف و تدوین و انتشار این جلد، به لحاظ تنوع بسیار گسترده سازهای هواصدا و کاربرد و پیچیدگی های روشهای فنی نوازندگیِ این سازها، در مقایسه با سازهای زه صدا، پوست صدا و خودصدا، بسیار وقت گیر و چالشی بوده است. تعداد پرشمارِ جدول ها، نت ها، طرح ها و بخصوص تصاویر غالباً شبیه به همِ سازها، و جای گذاری آنها در کتاب نیازمند دقت و حوصله و صرف وقتِ بسیار زیاد بوده است.

محمدرضا درویشی همچون هنرمندان شاخص موسیقی ایران در زمینه آهنگسازی و پژوهش موسیقی نواحی ایران است که پنجم مهر ماه سال ۱۳۳۴ در شیراز به دنیا آمد.
وی از ۱۳ سالگی به فراگیری موسیقی پرداخت و در سال ۱۳۵۳ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و در ۱۳۵۷ از این دانشکده فارغ التحصیل شد. این هنرمند در آهنگسازی تحت تأثیر استادش مرتضی حنانه است و از همان سالهای اولیه بعد فارغ التحصیلی از دانشگاه به سمت آهنگسازی روی بعضی از قطعات موسیقی محلی مناطق مختلف ایران روی آورد.
این هنرمند بعدها به سمت پژوهش در موسیقی نواحی ایران رفت که حاصل آن برگزاری چندین جشنواره و همایش بود که از مهم ترین آنها میتوان جشنواره هفت اورنگ، آیینه و آواز، موسیقی حماسی (با همکاری واحد موسیقی حوزه هنری) و پنج دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان اشاره نمود. این در شرایطی است که شاخص ترین اثر تالیفی درویشی «دائره المعارف سازهای ایران» است که برنده جایزه نخست اتنوموزیکولوژی بنیاد جهانی این رشته شد.
آهنگسازی چندین پروژه سینمایی و نمایشی، تالیف چندین اثر موسیقایی در حوزه های مختلف، انتشار چندین مقاله آموزشی و پژوهشی، تدریس در مجموعه ها و مراکز مختلف آموزشی و دانشگاهی حوزه موسیقی همچون فعالیتهای این هنرمند موسیقی طی سالهای اخیر بوده اند.


منبع:

1402/06/05
13:13:09
0.0 / 5
246
تگهای خبر: آموزش , برند , جایزه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس