نمایشگاه از انقلاب مشروطه تا نهضت جنگل در رشت دایر شد

نمایشگاه از انقلاب مشروطه تا نهضت جنگل در رشت دایر شد به گزارش ال مور همزمان با سالروز شهادت میرزاكوچك خان نمایشگاهی با عنوان از انقلاب مشروطه تا نهضت جنگل در رشت دایر شد.


به گزارش ال مور به نقل از ایرنا، در این نمایشگاه گزیده اسناد و تصاویر منحصر به فرد تاریخی از انقلاب مشروطه تا نهضت جنگل و یك نامه تاریخی مربوط به 100 سال پیش از مجموعه حسن اكبری به نمایش گذاشته شد.
نمایشگاه از انقلاب مشروطه تا نهضت جنگل كه به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت و با مشاركت سازمان اسناد و كتابخانه ملی استان گیلان دایر شده تا هفدهم ماه جاری در خانه میرزا كوچك خان در استاد سرا برای بازدید علاقمندان فعال است.
یادواره روحانی شهید میرزا كوچك جنگلی و 152 شهید طلبه و روحانی استان گیلان هم امروز (یكشنبه) در سالروز شهادت این روحانی مبارز در مسجد سلیماندراب رشت برگزار گردید.
نمایش میرزاكوچك خان هم از عصر روز گذشته در پیاده راه فرهنگی كلانشهر رشت شروع شده و تا شانزدهم ماه جاری از ساعت 45: 18 اجرا می گردد.
میرزا یونس فرزند میرزا بزرگ كه بعدها مشهور به میرزاكوچك خان جنگلی شد، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یكی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را بر پا كرد كه خواهان قطع دست بیگانگان از كشور و استقلال و سربلندی ایران بود.
یونس فرزند میرزا بزرگ كه بعدها مشهور به میرزاكوچك خان جنگلی شد، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یكی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را تشكیل داد كه خواهان قطع دست بیگانگان از كشور و استقلال و سربلندی ایران بود.
میرزا كوچك جنگلی بعد از چندین سال مبارزه و جنگ و گریز ضد نظام مستبد شاهنشاهی، با تعداد اندكی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حركت كرد كه در كوه های تالش در برف و بوران اسیر شد و به شهادت رسید.
با شهادت میرزا كوچك خان در یازدهم آذرماه سال 1300 هجری خورشیدی نهضت جنگل به نقطه آخر رسید.
7286 /6030/


1397/09/11
18:35:41
5.0 / 5
4847
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس