افزایش بازدید از موزه های خراسان شمالی

افزایش بازدید از موزه های خراسان شمالی به گزارش ال مور مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار داشت: هشت هزار و 787 نفر بازدید كننده داخلی و خارجی از موزه های استان 9 ماه امسال دیدن كردند كه از این تعداد 27 نفر خارجی بودند.


حبیب یزدان پناه روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا تصریح كرد: الان 6 موزه فعال به مساحت 10 هزار و 150 مترمربع در استان وجود دارد.
وی اضافه كرد: دو موزه هم در شهرهای آشخانه و اسفراین با مساحت یكهزار و 500 مترمربع در دست ساخت است.
موزه های خراسان شمالی شامل عمارت مفخم موزه دیرینه شناسی و مردم شناسی، آیینه خانه مفخم موزه اسناد و نسخ خطی، حمام قدیمی جاجرم موزه گرمابه و تاریخ شهر جاجرم و موزه قلعه جلال الدین گرمه است.
این مسئول با اشاره به اینكه 621 اثر استان خراسان شمالی در لیست آثار ملی كشور ثبت شده است اظهار داشت: از مجموع این تعداد 509 اثر تاریخی، 42 اثر طبیعی، 70 اثر ناملوس و تعداد 11 اثر هم ثبت جهانی شده است.
وی تصریح كرد: امسال 29 اثر تاریخی در سطح استان شناسایی شد كه از این تعداد 27 اثر در لیست آثار ملی ثبت شد؛ از این تعداد 18 اثر تاریخی و 9 اثر ناملموس است.
یزدان پناه اضافه كرد: تعداد 6 اثر منقول تاریخی و فرهنگی در لیست آثار تاریخی كشور ثبت شده كه این تعداد در انتظار ارسال شماره ثبت است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی تصریح كرد: امسال كاوش و گمانه زنی سه محوطه با اعتباری به مبلغ یك میلیارد و 450 میلیون ریال شامل محوطه ریوی، ارك نادری و تپه معصوم زاده انجام شد.
وی اظهار داشت: انجام فصل 6 كاوش بین المللی دیرینه شناسی در ریوی تپه مانه و سملقان توسط باستان شناسای آلمانی، انجام فصل 2 كاوش دیرینه شناسی هیات مشترك ایرانی و چینی در ارگ نادری شیروان همچون اقدامات این اداره كل است.
وی انجام 23 پرونده تعیین حریم شده كه برای دریافت شمار ثبتی به سازمان مركزی ارسال شده، تعداد 700 اثر مستندسازی شده در موزه، تعداد یك پایگاه میراث فرهنگی و پایگاه پژوهشی فعال در شهر تاریخی بلقیس از دیگر اقدمات این سازمان در این مدت ذكر كرد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی مجموع میزان هزینه كرد این سازمان را 27 میلیارد و 716 میلیون ریال عنون كرد و اضافه كرد: از این میزان مبلغ هفت میلیارد و 225 میلیون ریال اعتبارات تملك استانی و ملی و 20 میلیارد و 491 میلیون ریال اعتبارات هزینه ای استانی و ملی است.
یزدان پناه تصریح كرد: امسال 103 هزار و 400 عدد انواع تبلیغات فرهنگی در جهت معرفی توانمندی جاذبه های گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی استان انجام شده است.
استان خراسان شمالی با داشتن یكهزار و 200 اثر تاریخی شناسایی شده در شمال شرق كشور قرار دارد و هرساله پذیرای میلیون ها مسافر، توریست و زائر امام هشتم (ع) عبوری است.

 

1397/10/10
15:11:36
5.0 / 5
4697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس