لزوم نمایش طرح برای كاهش مصرف نمك در تولید نان

لزوم نمایش طرح برای كاهش مصرف نمك در تولید نان ال مور: استاندار تهران از دانشگاه های علوم پزشكی درخواست نمود كه طرحی در جهت كاهش مصرف نمك در تولید نان در سطح استان تهران ارائه نمایند.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در نشست كارگروه بهداشت سلامت و امنیت غذایی استان تهران اظهار داشت: نظام سلامت كشور در ۱۴ دهه بعد از انقلاب اقدامات ارزشمندی در جهت و حفظ و تأمین سلامت جامعه انجام داده است. در حقیقت در كاهش مرگ و میر اطفال، مادران بیمار، افزایش امید به زندگی و كاهش اعزام بیماران به خارج از كشور اقداماتی ارزشمندی انجام شده است اما با مشكلات مواجه هستیم.

وی اضافه كرد: در نظام سلامت كشورها ۲۵ درصد اقدامات با نقش وزارت بهداشت محقق می شود. ۷۵ درصد آن خارج از حیطه این وزارتخانه است. این موضوعی درست است اما باید آن چه بعنوان نقش حكومت تعیین شده باید به درستی صورت گیرد.

محسنی بندپی افزود: آمار بیماری های غیر واگیر ارقامی همچون ۸۲ درصد یا ۷۶ درصد عنوان می شود كه این آمار به اقدامات سیاسی حكومت ها وابسته است.

وی تصریح كرد: سلامت یك انتخاب سیاسی است و حكمرانی خوب می تواند شرایطی را فراهم و تصمیم سازی كند تا بتوانیم نسبت به كنترل بیماری های غیر واگیر اقدامات مؤثری انجام دهیم.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به صنعتی شدن جوامع و تغییر سبك زندگی ناسالم در جوامع صنعتی اظهار داشت: افزایش بیماری های غیرواگیر همانند فشار خون در چنین شرایطی فراهم می شود كه تغییر سبك زندگی به صورت كامل اتفاق افتاده است. بنابراین باید سیاستگذاری های انجام دهیم كه در جهت كنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر مؤثر باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به تلفات تصادفات جاده ای اشاره و اظهاركرد: در كشور حدود ۱۷.۵ درصد از مرگ و میرها مربوط به تصادفات جاده ای است كه میانگین سنی آن ۳۳ سال است. ۴۶ درصد از مرگ و میرها به بیماری های قلبی و عروقی و ۱۳ درصد مربوط به سرطان است. اساسا در حوزه تصادفات جاده ای عیوب خودرو مثل عیوب موتور خودرو و نداشتن كلاه ایمنی نقش بسیاری دارد اما عدم ایمنی سازی معابر عمومی هم نقش بسزائی دارد. این عاملی است كه باید توسط دولت ها و ما دولتی ها حل و فصل شود.

محسنی بندپی تصریح كرد: در تهران حضور سه دانشگاه معتبر در حوزه علوم پزشكی را داریم كه در رنگینگ جهانی نقش آفرین هستند. اساتیدی در این دانشگاه ها داریم كه در حوزه بهداشت صاحبنظر هستند. در چنین شرایطی باید راهكار مناسبی برای افزایش آگاهی ها و مشاركت جامعه در جهت كاهش بیماری های غیر واگیر داشته باشیم. اساسا مشاركت جامعه در این امر نقش تعیین كننده ای دارد. بنابراین ما از این دانشگاه ها انتظار داریم آگاهی و اخطار بدهد و صدا و سیما به همراه رسانه ها این آگاهی و هشدارها را به اطلاع عموم مردم برسانند.

وی افزود: باید در اجرا و نظارت در حوزه بهداشت آن چه كه به سلامت مردم ضرر می رساند و اجرای قانون آن طوری عمل نماییم كه گلوگاه ها را سفت تر نماییم. بدون شك اجرای قانون تكلیف است و نظارت دقیق آن حتما باید اعمال شود. اگر این مهم محقق شد سیاست گذاری های ما به صرفه و صلاح جامعه خواهد بود.

استاندار تهران تصریح كرد: سالانه مصرف سیگار خسارت های زیادی به نظام سلامت می رساند و یا آلودگی هوا فشار زیادی بر نظام سلامت وارد می نماید. بنابراین لازم است اساتید حوزه سلامت الگویی را عرضه كنند كه بتوان در جهت كاهش فشار مالی و حفظ و ارتقای سلامت شهروندان گام برداشت.

محسنی بندپی از انعقاد تفاهمنامه ای میان استانداری و صدا و سیما بخصوص شبكه پنج در آینده نزدیك در جهت ارتقای دانش و آگاهی های عمومی برای حوزه نظام سلامت اطلاع داد و اظهار داشت: باید بگونه ای اطلاع رسانی شود كه شاهد كاهش بیماری های غیر واگیر باشیم كه به تبع آن هزینه های سرسام آور حوزه سلامت هم در این بخش كاهش پیدا خواهند كرد. اساسا اگر طرح خانه های بهداشت در روستاها بعنوان الگو در حاشیه كلان شهرها هم اجرایی می شد، امروز وضعیت بهتری داشتیم. باید شرایطی فراهم نماییم كه خیلی از افراد جامعه كه از بیماری های غیر واگیر رنج می برند و هزینه های زیادی برای درمان آن متحمل می شوند از این بیماری ها نجات پیدا كنند.

وی افزود: اساسا عواملی همچون گسترش فضای سبز و گسترش آگاهی های مردم در این عرصه نقش بسزائی دارد. بدون شك بیماری های غیر واگیر قابل كنترل و درمان هستند اما برای پیمودن این مسیر با سرعتی بیشتر از بیش نیازمند راهكارهای دقیق هستیم.

استاندار تهران ابراز امیدواری كرد كه كارگروه سلامت استان در ابعاد مختلف در حوزه كاهش بیماری های غیر واگیر نقش تعیین كننده خود ایفا كند و الگوی مناسب در استان پیاده سازی شود. اساسا در این شرایط تهران می تواند به الگویی برای سایر استان ها تبدیل گردد.

وی با تاكید بر نقش صداوسیما در جهت افزایش آگاهی های عمومی اظهار داشت: باید در این عرصه صدا و سیما نقش خویش را ایفا كند و از ظرفیت هلال احمر كه نیروهای آموزش دیده دارد هم بهره گرفت.

محسنی بندپی با اشاره به كمپین بسیج ملی كنترل فشار خون اظهار داشت: این طرح باید به صورت اثربخش به پایان برسد همینطور از دانشگاه های علوم پزشكی درخواست می كنم كه با عنایت به این متهم اصلی فشار خون، نمك است درباره كاهش مصرف نمك در تولید نان در سطح استان طرحی راهگشا ارائه نمایند.

منبع:

1398/03/01
23:48:53
5.0 / 5
4502
تگهای خبر: آموزش , آینده , برند , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس