در قالب یك پژوهش بررسی شد

میزان سطح جیوه در بدن مادران و نوزادان

میزان سطح جیوه در بدن مادران و نوزادان به گزارش ال مور عضو هیئت علمی دانشگاه حكیم سبزواری اظهار داشت: طبق یافته های یك پژوهش، مصرف میوه و سبزیجات تازه بر كاهش مقدار جیوه بدن تأثیر مثبت دارد و پیشنهاد می شود كه زنان آبستن باید از تماس با همه سطوح جیوه جلوگیری نمایند.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، در طرح مشترك ارتباط با صنعت دكتر مجتبی هادوی فر عضو هیات علمی دانشگاه حكیم سبزواری و محققان دانشگاه علوم پزشكی سبزوار سطح فلزات سنگین در مادران و نوزادان شهرستان سبزوار و روستاهای وابسته بررسی گردید.
هادوی فر درباره این پژوهش اظهار داشت: در این همكاری مشترك سطح عنصر جیوه كه یكی از فلزات سنگینی است كه روی سلامت عمومی به خصوص در مرحله رشد و تكامل جنین تأثیر بسیاری دارد، مورد سنجش و بررسی قرار گرفت.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه حكیم سبزواری، وی با اشاره به اینكه اعتبار اختصاص داده شده به این طرح ۲۵۰ میلیون ریال بود، تصریح كرد: نتایج این طرح مشخص كرد كه ۲۷/۸۵درصد از مادران سطوح جیوه ا­ی بالاتر از حد قابل پذیرش EPA دارند.
عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه حكیم سبزواری اضافه كرد: جیوه در محیط های بی هوازی به متیل جیوه تبدیل گشته و بسیار خطرناك می شود كه این گروه متیل از ماده "متیل كوبالامین" تولید شده توسط میكروارگانیسم ها به جیوه افزوده می شود.
این استاد دانشگاه افزود: در خیلی از كشورها همچون ایران، آمالگام پر كننده دندان هنوز حاوی جیوه است و اضافه این تركیبات در مطب های دندانپزشكی وارد فاضلاب شهری می شود و در نهایت از راه مواد غذایی آبیاری شده با فاضلاب شهری وارد بدن انسان خواهد شد و در بافتهای چرب بدن مانند مغز تجمع می یابد.
هادوی فر افزود: طبق یافته های این پژوهش، مصرف میوه و سبزیجات تازه بر كاهش مقدار جیوه بدن تأثیر مثبت دارد و پیشنهاد می شود كه زنان آبستن باید از تماس با همه سطوح جیوه جلوگیری نمایند.
هادوی فر اضافه كرد: نتایج این تحقیق گپ های ناشی از كمبود یا عدم اطلاعات نهادهای بین المللی مانند Minamata Convention on Mercury را پر خواهد نمود.
عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه حكیم سبزواری در انتها تصریح كرد: بخشی از نتایج حاصل از پژوهش در مقاله ای با عنوان Biomonitoring of maternal and fetal exposure to mercury in Sabzevar and its affecting risk factors در ژورنال Hazardous Materials با رتبه Q1 و شاخص تأثیر برابر با ۷٫۶۵ و جزو ۴ درصد برتر نشریات (۱۲ از ۲۵۰ ژورنال) در زمینه Environmental Sciences انتشار یافته است و دیگر نتایج این طرح در چارچوب مقالات معتبر بین المللی در آینده نزدیك منتشر خواهد شد.
منبع:

1398/10/08
20:20:01
5.0 / 5
4629
تگهای خبر: آینده , تولید , زنان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس