مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران خبر داد:

بهره برداری از۴بوستان فرامنطقه ای درتهران طی3 ماه آینده

بهره برداری از۴بوستان فرامنطقه ای درتهران طی3 ماه آینده مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران از بهره برداری چهار بوستان فرامنطقه ای ظرف سه ماه آینده در شهر تهران آگاهی داد و اظهار داشت: به دنبال آتش سوزی های درون فضای سبز از شروع امسال تا كنون چهار اصله درخت تنها در بوستان چیتگر از بین رفته است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، علی محمد مختاری در نشست خبری مشترک با مدیرعامل سازمان آتش نشانی و مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران پیرامون آتش سوزی های اخیر فضای سبز شهر تهران اظهار داشت: در طول سال برمبنای برنامه ریزی از پیش تعیین شده تعدادی بوستان جدیدالاحداث به بهره برداری می رسد که همچون آنها در راه تکمیل کمربند سبز شهر تهران، افتتاح فضای سبز حاشیه ای تهران است. همین طور امسال علاوه بر پیشبرد کمربند سبز شهر تهران ۵۰ بوستان محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای در دستور کار قرار دارد. برخی از این بوستان ها در دست طراحی و برخی در دست اجرا است.
وی ادامه داد: سه بوستان فرامنطقه ای ظرف دو ماه و نیم آینده به بهره برداری می رسد که همچون آنها می توان به بوستان زندگی در محله هرندی به وسعت ۲۴ هکتار اشاره نمود. در این بوستان خانه کودک و امکانات فرهنگی ورزشی قرار داده شده. همین طور بوستان وثوق الدوله که باتوجه به شیوع ویروس کرونا عملیات راه اندازی آن متوقف شده بود هم اکنون کارگران در سه شیفت مشغول کار هستند. این بوستان در محدوده منطقه ۱۴ ظرف سه ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.
مختاری با تاکید بر اینکه یکی از اشکالات شهر تهران پایین بودن سرانه فضای سبز در مناطق کم برخوردارست اضافه کرد: یکی از اقدامات خوبی که در شهر تهران و با هدف تکمیل سرانه فضای سبز انجام شده تملک باغاتی بود که در مناطق کم برخوردار قرار داشتند. در همین راستا ۱۱ باغ تملک شده و ۱۵ باغ دیگر نیز در دست اقدام است. فضاهایی که جزو سرمایه های طبیعی شهر تهران محسوب می شوند که اساسا بعد از تملک مورد استفاده شهروندان قرار خواهد گرفت.
وی افزود: بوستان باغ گل ها نیز ظرف سه ماه آینده به وسعت ۱۱ هکتار به بهره برداری خواهد رسید. هم اکنون کارهای عمرانی این بوستان به پایان رسیده و فضای سبز آن نیز در دست اقدام است که در آن انواع گل های پاییزه کاشته خواهد شد.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به پروژه بزرگ ۵۳ هکتاری چهار باغ در مرکز شهر تهران اشاره نمود و اضافه کرد: امیدواریم در آخر سال جاری بتوانیم این پروژه را به پایان برسانیم. همین طور بوستان ولایت که فاز نخست آن قبلا افتتاح شده به وسعت ۶۰ هکتار در رینگ وسط آن ایجاد فضای سبز در دستور کار قرار گرفته است.
مختاری اظهار نمود: بوستان های آزادگان و ایرانیان نیز در دستور کار قرار دارد که به زودی عملیات عمرانی آنها صورت خواهد گرفت. بدین سان در مناطق کم برخوردارتر علاوه بر تملک باغات بوستان های محله ای را نیز راه اندازی می نماییم.
وی اصرار کرد که ۱۰ محله فاقد پارک بودند که باتوجه به دستور شهردار تهران در خصوص تامین بوستان محله ای برای آنها این کار شروع شد و امروز ۹ محله باقیمانده است که مقرر شده است بوستان های محله ای برای آنها تامین گردد.
مختاری با اشاره به طرح ۵۳ هزار هکتاری کمربند سبز شهر تهران از تکمیل ۴۳ هزار هکتار از این طرح آگاهی داد و اضافه کرد: امسال نیز ۱۲۰۰ هکتار دیگر از طرح کمربند سبز شهر تهران به بهره برداری خواهد رسید. هم اکنون برای آبیاری فضای سبز در شهر تهران به صورت ۱۰۰ درصدی از آب خام استفاده می شود. به شکلی که ۱۳۵ میلیون متر مکعب از آب های زیرزمینی ۱۷ میلیون متر مکعب از قنوات، ۱۰ میلیون متر مکعب از روان آب ها و هفت میلیون متر مکعب از پساب تصفیه شده استفاده می نماییم که باتوجه به همکاری استانداری تهران مقرر شده پنج میلیون متر مکعب از این محل افزایش برداشت داشته باشیم.
وی درباب ساماندهی و تکمیل پروژه درختان خیابان ولیعصر نیز اظهار داشت: اقدامات خوبی در شهرداری تهران انجام شده است و تا کنون بیش از ۴۰۰۰ اصله درخت با سن ۱۰ تا ۱۵ سال در خیابان ولیعصر (عج) قطع شده است. این خیابان جزو میراث فرهنگی ما شمرده می شود و اساسا حساب شده روی آن کار می نماییم.

آتش سوزی های امسال زیاد نشده است
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود درباب اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از حریق در فضای سبز شهر تهران اظهار داشت: اینطور نیست که آتش سوزی های امسال زیاد شده باشد و ما آمار هر ساله را داریم.
وی افزود: در ۲۵ اسفند سال قبل نخستین دستورالعمل سال ۹۹ به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ گردید که در آن اقداماتی که باید مناطق انجام می دادند تشریح شد. این ابلاغیه مورد توجه قرار گرفت و باتوجه به نظارت های انجام شده به طور کامل در مناطق اجرایی شده، همین طور در ۱۰ اردیبهشت و ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری نیز دستورالعمل های بعدی با تاکید بر ایجاد آتش برها در سطح مناطق ۲۲ گانه ابلاغ گردیده است. بی شک حتی اگر یک بطری یا شیشه با درجه حرارت فعلی در فضای سبز رها شود خود به خود در ساعات ظهر سبب آتش سوزی خواهد شد اما هر آنچه که در مناطق انجام شده برمبنای دستورالعمل ها بوده است.
از بین رفتن ۴ اصله درخت در آتش سوزی ها

مختاری در پاسخ به سوال ایسنا درباب میزان لطمه وارده به فضای سبز به دنبال آتش سوزی ها خصوصاً برای درختان و تدبیر برای ترمیم این لطمه ها نیز اظهار داشت: ما در تهران ۲۲۷۶ بوستان محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای داریم که هیچ یک گرفتار حریق نشدند. حریق ها مربوط به بوستان های جنگلی شهر تهران که حدود ۲۰ بوستان هستند همانند چیتگر بوده است. در چیتگر نیز یک انبار گرفتار حریق شده که بعد از سرایت به فضای سبز هفت اصله درخت کاج در آن گرفتار لطمه شده که سه اصله تا ۵۰ درصد سوختگی داشته که بازسازی خواهند شد و چهار اصله نیز از بین رفته است.
وی افزود: در بیشتر ۲۰ بوستان جنگلی تهران امکانات و تجهیزات اطفای حریق وجود دارد و در بعضی از آنها ایستگاه های آتش نشانی مستقر هستند. در بوستان های دیگر نیز موتورسوارها و آتش نشان حضور دارند.
مختاری درباب بوستان بزرگ ارتش و زمان راه اندازی آن نیز اظهار داشت: هفته گذشته کلنگ زنی این بوستان توسط شهردار تهران و مسئولین کشوری و لشگری انجام شد. فضایی به وسعت ۳۵ هکتار در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته که باید فضای سبز آن ساماندهی گردد. طرح توسط مشاور در حال تهیه است که بعد از تکمیل آن عملیات ساماندهی و تجهیز آغاز خواهد شد و در زمان کوتاهی به دستور شهردار تهران این بوستان برای حضور شهروندان آماده خواهد شد.
به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این جلسه عطایی مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران نیز اظهار داشت: از ۷ اسفند سال قبل که شیوع ویروس کرونا شروع شد شهرداری نقش بی بدیلی در حوزه های مختلف خدمت رسانی داشت. در همین ایام ۵۵ میلی متر بارش باران را داشتیم که در خیلی جاها با یک پنجم این بارش گرفتار سیل می شویم. این حجم بارش از طرف دیگر سبب رشد علوفه ها هرز شد که به دنبال آن برخی آتش سوزی ها را نیز بر اثر سهل انگاری ها در تهران حادث شد.
وی ادامه داد: شهروندان تهرانی به فضای سبز شهر تهران حساسیت ویژه ای دارند؛ پس برای جلوگیری از وقوع چنین حریق هایی باید برخی اقدامات همچون روشن کردن آتش در فضای سبز و جنگلی، خودداری از رها کردن ته سیگار و کبریت در فضای سبز، فرهنگ سازی در بین کودکان برای جلوگیری از آتش بازی در این فضا، خودداری از انداختن بطری ها و شیشه های پلاستیکی و خودداری از رهاسازی مواد آتش زا در طبیعت را بطور جد رعایت نماییم. همین طور باید از ظرفیت تشکل های مردمی در حفاظت از فضای سبز بهره بگیریم.
منبع:

1399/03/27
14:11:30
5.0 / 5
2500
تگهای خبر: آینده , باغ , خدمات , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس