شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب كرد:

همه باید به واكسن كووید 19 دسترسی داشته باشند

همه باید به واكسن كووید 19 دسترسی داشته باشند ال مور: شورای حقوق بشر سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای بر مسئولیت دولت ها در مقابله با همه گیری بیماری ها تاكید كرد؛ هرچند كه این قطعنامه مطرح شده با پشتیبانی چین و روسیه، مورد انتقاد كشورهای غربی به سبب عدم پرداختن به حقوق سیاسی و مدنی قرار گرفت.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، شورای حقوق بشر سازمان ملل این قطعنامه را که در آن بر نقش محوری دولت ها در پاسخ به همه گیری بیماری ها و دیگر وضعیت های اضطراری مربوط به سلامت عمومی تاکید کرده با اجماع اعضا تصویب کرد.
در این قطعنامه بر تاثیر همه گیری بیماری بر توسعه پایدار و حقوق بشر تاکید گردیده است. همین طور قطعنامه تاکید داشته هر گونه تدابیر وضعیت اضطراری که از طرف دولت ها برای پاسخ به همه گیری کووید ۱۹ اتخاذ می شوند باید به وظایف آنها بر طبق قوانین حقوق بشری قابل کاربرد پایبند باشد.
در متن این قطعنامه همین طور بر اهمیت دسترسی بدون بی نظمی و برابر به معاینات، درمان ها و واکسن ها تاکید شده و همین طور عنوان کرده هر واکسن تولید شده مقابل بیماری کووید ۱۹ باید بعنوان یک کالای عمومی جهانی در نظر گرفته شود و در اختیار همه گذارده شود.
هرچند که این قطعنامه پشتیبانی شده از طرف بیش از ۱۲ کشور، بدون رای گیری و با اجماع تصویب گردید اما با انتقادهای شدیدی از جانب اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر به خاطر "مطرح شدن شتابزده در دقیقه ۹۰" و "داشتن دورنمای بیش از اندازه کوچک" مواجه گردید. سفیر آلمان به نمایندگی از اتحادیه اروپا به این شورا اظهار داشت: اتحادیه اروپا این نظر را دارد که برخی از عناصر مهم در این قطعنامه وجود ندارند.
او ابراز تاسف کرد از اینکه پشتیبان های این قطعنامه درخواست های بعضی از کشورهای دیگر برای آن که تصویبش تا زمان دور بعدی نشست شورا در ماه سپتامبر با هدف ارائه زمان بیشتر برای مذاکرات کلی تر به تعویق بیفتد، توجهی نکردند.
در این قطعنامه همین طور از میچل باچله، مقام ارشد شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته شد دست به یک ارزیابی نیازها خصوصاً متمرکز بر کشورهای در حال توسعه با هدف پشتیبانی از کوشش های آنها برای حمایت و دفاع از حقوق بشر و آزادی های اساسی در زمان پاسخ دهی به همه گیری بیماری و دیگر وضعیت های اضطراری سلامت عمومی بزند.
منبع:

1399/04/28
13:11:16
5.0 / 5
1892
تگهای خبر: توسعه , تولید , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس