در لایو اینستاگرامی ال مور و پژوهشگاه ابن سینا مطرح شد

عرضه روشی نوین برای درمان ناباروری مردان

عرضه روشی نوین برای درمان ناباروری مردان تابحال برای درمان ناباروری مردان تمركز درمان بر حركت و تعداد اسپرم ها بود، ولی به تازگی محققان پژوهشگاه ابن سینا با استفاده از روش های ˮسلول شناسیˮ روش درمانی دقیق تری را ارائه كردند و آنها امیدوارند بتوانند با اجرای طرح پایلوت آن، این روش را در سال های آینده به صورت فراگیر عرضه كنند.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دکتر سعید آراسته جراح و فلوشیپ کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن سینا در برنامه لایو اینستاگرامی امروز که با مشارکت ایسنا به مناسبت چهلمین سال تشکیل جهاد دانشگاهی برگزار شد، با اشاره به تکنیک های درمان ناباروری مردان، اظهار نمود: بیشتر روش های نوینی که برای بهبود بخشی درمان ناباروری مردان وجود دارد در زمینه تشخیص بهتر و اقدامات درمانی بهینه تر بر مبنای تشخیص است.
وی افزود: در این راستا به تازگی علاوه بر بررسی پارامترهای باروری که شامل تعداد، شکل، حرکت و حجم اسپرم و شرایط عفونی است، با اقدام نسبت به بررسی وضعیت DNA اسپرم اطلاعاتی را کسب کردیم؛ چون که این اطلاعات فاکتور بسیار مهمی است.
آراسته با اشاره به کاربرد روش هایی چون "متابولومیکس" و "ژنومیکس" برای درمان ناباروری مردان تصریح کرد: سلول های اسپرم سلول هایی هستند که در مایع "سیمنال" حیات دارند و این مایع تاثیراتی بر روی شرایط کیفی اسپرم و عملکرد طبیعی آنها که بارور است، دارند.
وی افزود: تابحال همه بررسی ها برای درمان ناباروری مردان متمرکز بر سیتولوژی (سلول شناسی) بوده است، به این معنا که در بررسی ها به دنبال حرکت اسپرم ها و تعداد و کیفیت آنها بودیم؛ ولی در روش "اومیکس" تلاش می شود که محیط اطراف اسپرم هم مورد بررسی قرار داده شود و بر مبنای آن اقداماتی اجرایی شود که منجر به بهبودی شود.


جراح و فلوشیپ کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان، این روش ها را همانند روش های درمانی دیابت دانست که تنها لوزالمعده مورد بررسی قرار نمی گیرد، بلکه با استفاده از روش های سلول شناسی سایر عوامل موثر بررسی خواهد شد، خاطرنشان کرد: روش "متابولومیکس" هم در این راستا مطرح شده و ما در مراحل نهایی اجرای طرح پایلوت و مطالعه محدود این روش هستیم.
وی ابراز امیدواری کرد که در سال های آینده از روش متابولومیکس به صورت فراگیر در درمان ناباروری مردان استفاده گردد.
درمان واریکوسل و آزو اسپرم
جراح و فلوشیپ کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان پژوهشگاه ابن سینا، بیماری "واریکوسل" را یکی از علل ناباروری در مردان دانست و اظهار داشت: برای درمان این بیماری هم از بیش درمانی و هم کم درمانی باید اجتناب شود؛ به این معنا که بعضی از افراد احتیاج به عمل جراحی برای واریکوسل نداشته باشند؛ ولی مبادرت به جراحی می کنند که از این درمان سودی نخواهند برد.
وی افزود: در مقابل بعضی از مبتلایان واقعا نیازمند انجام عمل جراحی هستند، ولی اکراه از انجام این جراحی دارند؛ در نتیجه از فواید این عمل جراحی محروم خواهند شد.
آراسته تصریح کرد: در صورتیکه واریکوسل از جانب پزشک متخصصی بعد از انجام مطالعات تشخیص داده شود و از مبادرت به حاملگی به مدت یک سال قبل باشد، ضمن آنکه این بیماری با اشکالاتی در پارامترهای اسپرم بعد از انجام آنالیزهای اسپرم همراه باشد به شرط وجود هر ۳ این شروط، انجام عمل جراحی فارغ از اینکه بیمار در چه درجه ای از بیماری قرار دارد، لازم است.
وی با تاکید بر اینکه در تصمیم گیری در درمان، گریدینگ بیماری نقش زیادی ندارد، تصریح کرد: در صورتیکه واریکوسل تشخص داده شد و باعث ناباروری شد و اشکال اسپرم هم وجود داشته باشد، این بیماری در هر گریدی که باشد، فرد نیازمند انجام عمل جراحی است.
این متخصص ناباروری مردان به آزو اسپرم (Azoospermia) یا عدم اسپرم در نمونه آنالیز اسپرم اشاره نمود و خاطرنشان کرد: به صورت کلی دو نوع آزواسپرم وجود دارد؛ در یک نوع آن امکان دارد که هیچ اسپرمی ساخته نشود و اشکال در سطح سلول های اسپرم ساز باشد که به شکلی آزو اسپرم "غیر انسدادی" مطرح می شود.
وی با اشاره به اینکه مبتلایان به این نوع آزواسپرم نیازمند نمونه برداری به روش میکروسکوپی هستند، اظهار داشت: درصد قابل توجهی ۳۰ تا ۴۰ درصد امکان دارد در نمونه برداری از بیضه ها، اسپرمی وجود داشته باشد که می توان از این اسپرم ها برای روش میکرواینجکشن (لقاح به روش آزمایشگاهی) بهره برد.
آراسته نوع دیگر آزو اسپرمی را "انسدادی" نام برد و با تاکید بر اینکه درمان این دسته از بیماران راحتتر است، اظهار نمود: در این نوع اشکال در سطح سلول های اسپرم ساز نیست، بلکه بنا به علل مادرزادی و یا اکتسابی در دوره های مختلف زندگی، راه عبور اسپرم مسدود شده است که در این صورت با گرفتن اسپرم با طریق سرنگ و یا روش نمونه برداری نسبت به دریافت اسپرم برای انجام میکرواینجکشن استفاده اقدام می شود.
اثرات کرونا ویروس بر ناباروری
آراسته با اشاره به شیوع کرونا و اثرات آن بر روی اسپرم، با تاکید بر اینکه از آنجایی که این بیماری جدید است، مطالعات هم جدید هستند، در اینباره توضیح داد: تحقیقات نشان می دهد که بیماری های ویروسی عفونی بخصوص اگر همراه با تب باشند، می توانند بر روی کیفیت اسپرم سازی موثر باشند و بر مبنای اطلاعات فعلی این بیماری هم گذرا است و بعد از گذشت ۳ تا ۴ ماه سطح زندگی به شرایط قبل بازمی گردد.
وی بروز نگرانی ها و دلواپسی های ناشی از مبتلا شدن به بیماری کرونا را مهم تر از شیوع این بیماری دانست و خاطرنشان کرد: بروز این نگرانی ها و تنش های فکری می تواند بر روی بالانس و تنظیم هورمونی اثر گذار باشد و این امر امکان دارد حتی برای افرادی که مبتلا به این بیماری نشده باشند، رخ دهد.
این جراح و فلوشیپ کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان مرکز درمان ناباروری ابن سینا تصریح کرد: در این حوزه در عین مراقبت لازم است که از پیش نگرانی و دلواپسی ها اجتناب شود و امیدواریم این دوران سخت سپری شود و کشور به شرایط طبیعی بازگردد.
منبع:

1399/05/14
22:44:47
5.0 / 5
1915
تگهای خبر: آینده , درمان , زندگی , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس