روز جهانی ناشنوایان ،

تنها صدا نیست كه می ماند

تنها صدا نیست كه می ماند به گزارش ال مور قم نداشتن جایگاهی در مدرسه تلویزونی ونقص های برنامه شاد جهت استفاده محصلین استثنایی معلمان را در صدد تولید بسته های آموزشی برای ناشنوایان و كم شنوایان برآورده است.


30 سپتامبر روز جهانی مردمانی که سکوت شان نه از سر رضایت بلکه از جبر روزگار است، مردمانی که از شنیدن صدای شرشر آب، آواز پرندگان، اذان موذن و یا حتی گریه طفل شیر خوارشان هم محروم اند، افرادی که دنیای پر از سکوت شان سرشار از هیاهو و مشکلات است.
نا شنوایی معلولیتی نیست که دیده شود و شاید همین مساله سبب شده مشکلات مختلف ناشنوایان به خوبی شنیده نشود واین افرد حتی از ساده تری حقوق اجتماعی خود مانند تماشای تلویزیون، تماس با اژرانس و رفتن به پزشک و احقاق حق در مراجع قضایی محروم شوند.
تقی یوسفی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه حدود 4 هزار 400ناشنوا و کم شنوا در قم وجود دارد، عنوان کرد: با تعاملات سازمان بهزیستی و سایر انجمن ها، قانونی در خصوص اختصاص ساعاتی در هفته در رسانه ی ملی برای فرهنگ سازی و زیر نویس برنامه ها تصویب شده؛ اما در مجموع می توان اظهار داشت که روند فعالیت در بهزیستی برای این افراد مساعد نبوده در مورد فرهنگ سازی و اموزش هم فعالیت چندانی صورت نگرفته است.
وی با اشاره بر اینکه با وجود قانون شهروندی به حقوق این افراد توجهی نمی گردد، بیان نمود: از مشکلات عمده افراد می توان به نداشتن وکیل و عدم تعامل درست برای اعاده حق در مراجع قضایی، آموزش رانندگی و نبود پلاک مخصوص برای این افراد اشاره نمود.
رئیس انجمن پشتیبانی از معلولین افزود: به علت بیماری کرونا و استفاده افراد از ماسک و همینطور رعایت فاصله گذاری اجتماعی امکان لب خوانی از این افراد سلب شده که همین مساله سبب دوچندان شدن مشکلات شان در تعامل با سایر افراد جامعه شده است.
وی با اشاره به اینکه از مشکلات حائز اهمیت این افراد می توان به بالا بودن قیمت سمعک اشاره نمود، اضافه کرد: نزدیک به یکسال است که پیگیر برگزاری کلاس های زبان اشاره هستیم اما هنوز موفق نشده ایم.
در صورتی که مشکلات این افراد در دوران تحصیل بیشتر می شود، آموزش مجازی هم سبب شده دغدغه و مشکلات این افراد و خانواده هایشان را دو چندان گردد؛ چونکه این افراد برای فهم بهتر مطالب احتیاج به دیدن چهره معلم و دریافت کامل زبان بدن او دارند و همینطور نداشتن جایگاهی در مدرسه تلویزیونی سبب شده باز هم این افراد نسبت به سایر دانش آموزان مشکلات بیشتری را تحمل کنند.
مهدی آقا کوچکی در ارتباط با وضعیت محصلین کم شنوا و نا شنوا استان قم عنوان کرد: درحدود 170محصل ناشنوا و کم شنوا درمدارس ویژه این افراد در مدارس ابتدایی دخترانه فاطمه الزهرا، پسرانه ابتدایی ابو بصیر، دخترانه متوسطه ادب، و پسرانه متوسطه ولایت در منطقه سه در حال تحصیل هستند.
رئیس اداره آموزش و پرورش مدارس استثنایی قم با اشاره به اینکه در ابتدا همانند مدارس عادی کلاس ها به صورت حضوری اختیاری برگزار می شد، اظهار نمود: هم اکنون همکاران ما با حضور در مدارس در حال تهیه بسته های آموزشی برای افرادی که توانایی و امکانات کافی جهت استفاده از گوشی هوشمند را ندارند، هستند.
وی افزود: به علت مشکلات برنامه شاد جهت استفاده دانش آموزان استثنایی با همکاری سایر استان ها در حال تهیه محتوای آموزشی جهت استفاده در سرتاسر کشور و برای بارگزاری در سایر شبکه های اجتماعی هستیم.
در فرهنگ جامعه ی ما معلولیت پدیده ای است که میتواند چرخ زندگی نه تنها خود فرد بلکه خانواده را با مشکل مواجهه کند و تاثیرات این معلولیت نه تنها در زندگی و آینده خود شخص که سایر افراد خانواده را هم تحت تأثیر قرار می دهد و غالبا بیشترین بار این مشکلات بر دوش مادران این افراد است که شاید با پرورش مترجمان خبره بتوان باری از دوش مشکلات این افراد برداشت.
منبع:

1399/07/09
09:21:03
5.0 / 5
1302
تگهای خبر: آموزش , آینده , تولید , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس