آلوده ترین مهرماه در پنج سال اخیر

آلوده ترین مهرماه در پنج سال اخیر ال مور: برمبنای اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوای تهران، نخستین ماه پاییز 99 آلوده ترین مهر طی پنج سال اخیر بوده است.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، کیفیت هوای تهران طی مهر ماه امسال ۲۱ روز در شرایط قابل قبول و ۹ روز به سبب افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. درحالی هوای تهران طی یک ماه اخیر، ۹ روز آلوده بود که بررسی آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان میدهد که نخستین ماه پاییز ۹۹ آلوده ترین مهر طی پنج سال اخیر بوده است.

بر این اساس طی مهر ماه سال قبل تهرانی ها ۲۷ روز هوای قابل قبول تنفس کردند. کیفیت هوا در این بازه زمانی طی سه روز نیز به سبب افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون برای حساس ها ناسالم بود.

بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک مانند تاکسی ها، خودرو های شخصی، اتوبوس ها و... در تولید ذرات معلق ۶۰ درصد است که در این بین خودرو های دیزلی پررنگ ترین نقش را دارند. ذرات معلق یکی از خطرناکترین آلاینده های موجود در هوا هستند و می توانند بیماری های قلبی و ریوی را تشدید کنند و در مواجهه طولانی مدت سبب حملات قلبی و آسم شوند.

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان میدهد که در مهرماه سال ۹۷ هیچ روزی به سبب افزایش غلظت ذرات معلق، کیفیت هوا در شرایط نامطلوب قرار نگرفت. در این بازه زمانی هوا در تهران ۳۰ در شرایط مطلوب قرار داشت که در این بین سهم هوای قابل قبول ۲۸ روز و سهم هوای پاک دو روز گزارش شده است.

به این ترتیب در نخستین ماه پاییز سال ۹۶ نیز تهرانی ها ۳۰ روز هوای مطلوب تنفس کردند که طی ۲۹ روز آن کیفیت هوا در شرایط قابل قبول و طی یک روز در شرایط پاک قرار داشت. طی مهر ماه سال ۹۵ نیز کیفیت هوای تهران ۲۸ روز قابل قبول و دو روز ناسالم برای گروه های حساس بود.

کیفیت هوا در تهران طی مهر ماه امسال درحالی شرایط خوبی نسبت به پنج سال اخیر نداشت که امسال آلودگی هوا علاوه بر آثار سوء بر سلامت سبب تشدید شیوع بیماری کووید ۱۹ نیز می شود. وزارت بهداشت قبل از این نسبت به خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده هشدار داده بود. بدین جهت لزوم اجرای اقداماتی برای کنترل آلودگی هوا دوچندان شده است.

وزارت بهداشت همین طور سفارش کرده که در ایام آلوده بهتر است اهتمام نماییم تا حد امکان از منزل خارج نشویم. افراد مسن، کودکان، بیماران مزمن به ویژه بیماران قلبی و ریوی بهتر است تا حد امکان در ایام آلوده از منزل خارج نشوند. این افراد همین طور در صورت اجبار برای خروج از منزل اهتمام کنند کار خودرا در کمترین زمان ممکن انجام دهند و سریع تر به خانه بازگردند. کلیه افراد نیز از انجام کارهای سنگین و ورزشی که میانگین تنفس را بیشتر می کند در هوای آلوده خودداری و هنگام خروج از منزل حتما از ماسک استفاده کنند. استفاده از میوه ها، سبزیجات و کاهش مصرف فست فودها و افزایش مصرف مایعات نیز از سفارش های دیگر وزارت بهداشت برای روزهای آلوده است.

منبع:

1399/08/02
16:24:47
5.0 / 5
1563
تگهای خبر: تولید , سلامت , شركت , كودكان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس