اقدامات بهزیستی برای تامین مسكن مددجویان

اقدامات بهزیستی برای تامین مسكن مددجویان رئیس سازمان بهزیستی كشور اعلام نمود: كل بودجه مسكن سازمان بهزیستی در سال قبل 45 میلیارد تومان بوده كه با كوشش های انجام شده امسال به 66 میلیاردتومان بالا رفته است.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا درخصوص تامین مسکن مددجویان بهزیستی اظهار داشت: یکی از اهداف سازمان بهزیستی توانمندسازی مددجویان تحت پوشش سازمان است و در این راستا یکی از کارهای در دست انجام، کوشش برای بهره مندی آنان از نعمت داشتن مسکن می باشد.

وی اظهار داشت: در این راستا از شروع تاسیس سازمان بهزیستی تاکنون، ۱۳۰ هزار واحد تسهیل گری شده و با کمک دستگاه ها، خیرین و نهادهای حاکمیتی در اختیار مددجویان سازمان بهزیستی قرار گرفته است. در ۲۲ ماه اخیر ۳۰ هزار واحد مسکونی برای در اختیار قرار دادن آنان برای مددجویان بهزیستی تسهیل گری شده است یعنی در ۶۶۰ روز اخیر روزانه ۴۵ واحد مسکونی در اختیار مددجویان قرار داده شده است.

قبادی دانا با اعلان اینکه در ۲۲ ماه اخیر عملیات راه اندازی ۲۷ هزار واحد مسکونی در سطح کشور شروع شده است، اظهارکرد: تلاش ما بر این است که بتوانیم با سرعت بیشتری این کار را انجام دهیم. ۷۰۰۰ واحد مسکونی در شش ماه اول سال ۹۹ تسهیل گری شده و بهره برداری آن توسط مددجویان سازمان بهزیستی شروع شده است. این فعالیت ها در چارچوب پروژه های برنامه های مشترک با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بسیج سازندگی، صندوق توسعه ملی، قرارگاه خاتم الانبیا، نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره)، سازمان ملی زمین و مسکن، سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی بوده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه اظهار داشت: در چارچوب این برنامه های مشترک، برنامه تهیه مسکن برای خانوارهای دارای دو معلول و بیشتر از سال ۹۴ شروع شده بود و ۱۴ هزار خانوار احصا شده بودند، تا حالا ۹۱۴۰ واحد مسکونی به خانوارهای دارای دو معلول به بالا تحویل داده شده است. در برنامه مشترک با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز از ۱۴ هزار واحدی که کار ساخت آن شروع شده ۸۳۰۰ واحد واگذار شده است.

قبادی دانا اضافه کرد: در چارچوب برنامه مشترک با بسیج سازندگی، عملیات ساخت ۱۳۴۴ واحد مسکونی آغاز و ۵۳۵ واحد واگذار شده است همین طور در چارچوب برنامه مشترکی که با صندوق توسعه ملی بنیاد مسکن برای واحد مسکونی ویژه ایتام شروع شده، عملیات راه اندازی ۵۸۲ واحد مسکونی شروع شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه طرح تهیه مسکن برای خانوارهای دارای دو معلول به بالا با مشارکت بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان ملی زمین و مسکن، انجمن خیرین مسکن ساز و بهزیستی در حال انجام می باشد، اظهار داشت: البته در ۲۲ ماه اخیر ۵۶ هزار خانوار جدید نیز شناسایی شده اند که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و مسکن ندارند و نیازمند مسکن هستند که این سبب شده تعداد خانوارهای پشت نوبت در مجموع به ۱۶۹ هزار خانوار برسد.

قبادی دانا درباره تسهیلات ودیعه مسکن نیز اظهار داشت: طبق مصوبه ای که ستاد ملی مقابله با کرونا داشت، ۲۴ هزار و ۸۴۲ خانوار از مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به وزارت راه و شهرسازی معرفی گشتند. ارزش این تسهیلات در مجموع برای این خانوارها ۴۸۹ میلیارد تومان است. همین طور با همکاری بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و صندوق امداد ولایت کمیته امداد تسهیلات ودیعه مسکن برای مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان به صورت قرض الحسنه آماده توزیع است که از ۲۰ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان به صورت سه ساله با معرفی ادارات کل بهزیستی استانها و با تامین اعتباری که بنیاد مستضعفان انجام دادند توسط صندوق امداد ولایت پرداخت می شود و در اختیار افراد قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: در ماه های گذشته نیز مبلغ ۳۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تامین اعتبار شد و برای مددجویان اجاره نشین بهزیستی به صورت کمک بلاعوض در سطح کشور توزیع شد البته باتوجه به محدودیت منابع و میزان بالای نیاز مددجویان سازمان بهزیستی، ما با مشکلات زیادی دراین زمینه مواجه هستیم. طبیعتا میزان اعتبارات سازمان بهزیستی در حوزه مسکن کفاف این کار را نمی دهد.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، کل بودجه مسکن سازمان بهزیستی در سال قبل ۴۵ میلیارد تومان بوده که با کوشش های انجام شده امسال به ۶۶ میلیاردتومان بالا رفته است. طبیعتا اگر قرار بود سازمان بهزیستی به تنهایی این کارها را انجام دهد از عهده این حجم فعالیت در حوزه مسکن بر نمی آمد. کمک های دستگاه ها و نهادهای مختلف دراین زمینه سبب شده است که بتوانیم پوشش بیشتری را برای فعالیت ها ایجاد نماییم.

قبادی دانا در آخر اظهار داشت: اینکه طی ۲۲ ماه ۳۰ هزار واحد مسکونی واگذار شده و عملیات راه اندازی ۲۷ هزار واحد مسکونی دیگر در این ۲۲ ماه اخیر شروع شده است، نشان میدهد با همدلی و همکاری بین بخشی با دستگاه ها و نهادهای مختلف، خیرین، خیریه ها و مجموعه های مردم نهاد و حمایت های خوب سازمان برنامه و بودجه، می توان قدم های بلندی را در تامین مسکن برای مددجویان سازمان بهزیستی برداشت.
1399/08/10
11:44:00
5.0 / 5
1427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس