رعایت شیوه نامه های بهداشتی شركت در یك عملیات نجات بزرگ ملی است

رعایت شیوه نامه های بهداشتی شركت در یك عملیات نجات بزرگ ملی است به گزارش ال مور رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار داشت: كرونا فقط بلیه سلامت نیست بلكه بلا و بلیه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی است. مواجهه با كرونا به معنای واقعی، نظام های سلامت، اقتصادی و سیاسی را در جهان به چالش كشیده است و بطور قطع شعله ور كننده خیلی از تغییرات الزامی در ملل و جوامع و سطوح مختلف خواهد شد.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا دکتر کیانوش جهانپور اضافه کرد: افزایش نرخ بیکاری و ریزش مشاغل، رکود اقتصادی و کاهش نرخ رشد اقتصادی و افزایش هزینه های سلامت در اقتصاد ملی، معضل همه جوامع درگیر با این بیماری است البته کشور ما نیز از این مساله مستثنی نخواهد بود. چنانکه در ایران ما مولفه تحریم های ظالمانه نیز در کنار همه گیری کرونا، سلامت، اقتصاد و سیاست را تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی اضافه کرد: مقابله با کرونا علاوه بر تبیین، اقناع افکار عمومی و جلب مشارکت اجتماعی و هماهنگی بین بخشی نیازمند اعمال حاکمیت و الزامات قانونی می باشد البته این الزامات و اقدامات بهداشتی همراه آن نیازمند هزینه کرد منابع ملی است که بی شک نتایج اقتصادی خودرا در بر خواهد داشت لکن گریزناپذیر خواهد بود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اشاره کرد: حداکثر رویکرد جانبدارانه اقتصادی بر مقوله کرونا و بحران همه گیری آن می تواند شرط هزینه اثربخشی اقدامات بهداشتی و درمانی و... در مقابله با آن باشد، گزینه ای که البته در شرایط جان دادن روزانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ نفر یا بیشتر، احتیاط و ظرافت های خاص خودرا می طلبد.

جهانپور اضافه کرد: از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب عالم، پاشنه آشیل مقابله موثر و کارآمد با کرونا تشخیص سریع، اقدام زودهنگام، رهگیری موارد تماس نزدیک و ایزوله کردن مبتلایان به مدت حداقل دو هفته است؛ زنجیره ای که هر حلقه آن اگر مفقود یا سست شد، عایدی مورد انتظار حاصل نخواهد شد و البته دانستن این نکته لازم است که تنها ۲۵ هزار تست نه چندان سریع حلقه اول این زنجیره اگر یکسال تداوم یابد، بالغ بر۲۵۰۰ میلیارد تومان طلب خواهدنمود و بدیهی است همین تعداد تست نیز در پهنه کشوری مانند ایران، یک زنجیره موثر و کارآمد را شکل نخواهد داد.

وی اشاره کرد: در کنار آن اقدام زودهنگام مستلزم توسعه پوشش های بیمه ای و هزینه های درمانی و دارویی و چند برابر این اعداد خواهد بود، رهگیری و ایزوله کردن بیماران در منزل، هزینه های حاکمیتی و حمایت های اجتماعی خاص خودرا طلب خواهدنمود که پوشش کامل آن از توان خیلی از اقتصادها و جوامع خارج است و این گونه است که این بیماری نوپدید و همه گیری پرفراز و فرود آنرا بحرانی جهانی به معنای واقعی عنوان می کنند.

وی اضافه کرد: هزینه های انسانی عدم رعایت حداکثری پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی و حفاظتی فراتر از آن چیزی است که تصور می شود. هزینه ترددهای غیرضروری، سفرهای غیرضروری، مراودات و رفت و آمدهای غیرضروری، برگزاری تجمعات کوچک و بزرگ و عدم رعایت فاصله گذاری فیزیکی و در راس همه، عدم استفاده همگانی از ماسک، جان های عزیزی است که چون برگ پاییزی هر روز شاهد ریزش آنها هستیم و البته تحمیل هزاران میلیارد تومان بر پیکره اقتصادی که از فشار و ظلم تحریم های بین المللی رنجور و مجروح شده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تصریح کرد: شاید مردم خسته از شنیدن و عمل به سفارش ها و شیوه نامه ها شده باشند، شاید سفارش های بهداشتی تکراری شده باشد و شاید حتی گاهی ساده تر از آن به نظر آید که تصور شود بتواند به مصاف یک بحران همه گیری بزرگ رفت اما واقعیت آن است که همین ابزارها و الزامات به ظاهر ساده و تکراری برای هر شهروند و هر ایرانی، شرکت در یک عملیات نجات بزرگ ملی است. توفیق این رزمایش بزرگ، زمانی شدنی است که هر ایرانی هر روز با رعایت و مراعات حداکثری سفارش های ایمنی و حفاظتی همچون پرهیز از هرگونه تردد و سفر غیرضروری، پرهیز از برگزاری یا مشارکت در هر تجمع غیرضروری و استفاده از ماسک در عین رعایت فاصله گذاری فیزیکی خودرا در نجات جان حداقل ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر ایرانی هموطن خود شریک و سهیم بداند و این توفیق مشارکت را هر روز و هر روز تجربه کند.

به گزارش وبدا، جهانپور در آخر اظهارکرد: جایی که نجات جان یک انسان به مثابه نجات جان همه انسان هاست، ارتفاع و عظمت این مشارکت مسئولانه و آگاهانه فراتر از آن است که در تصور گنجد. پس در این عملیات بزرگ نجات جان هموطنان خود مجدانه شرکت نماییم.

منبع:

1399/08/12
19:40:38
5.0 / 5
1358
تگهای خبر: ایمنی , بیمه , توسعه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس