علائم اصلی ۴ مرحله كووید - ۱۹

علائم اصلی ۴ مرحله كووید - ۱۹ فوق تخصص ریه بیمارستان مسیح دانشوری، ویروس COVID-19 را شایع ترین علت ایجاد سینه پهلو (پنومونی) در ماه های گذشته عنوان نمود كه منجر به بروز موارد شدید بیماری، سندرم زجر تنفسی حاد و درنهایت مرگ بیمار می شود.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دکتر مریم السادات میرعنایت فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در آستانه فرا رسیدن ۱۲ نوامبر که توسط سازمان بهداشت جهانی بعنوان روز جهانی پنومونی نام گذاری شده است، در باره این بیماری توضیح داد: این بیماری یک بیماری التهابی شدید ریوی است که هر سال منجر به مرگ تعداد زیادی از مردم می شود.
این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پنومونی یا ذات الریه را یک بیماری شدید التهابی ریوی ذکر کرد که در کودکان زیر پنج سال و افراد بالای ۶۵ سال کشنده است. علامت شایع آن سرفه است و می تواند با خلط، درد قفسه سینه، تب و تنگی نفس نیز همراه باشد.
وی با اعلان اینکه معمولا پنومونی به سبب عفونت های باکتریال یا ویرال ایجاد می شود، اظهار داشت: این روزها ویروس کرونا COVID-۱۹شایع ترین علت پنومونی است که می تواند در مبتلایان موجب بروز موارد شدید پنومونی و سندرم زجر تنفسی حاد شود.
نحوه تشخیص بیماری پنومونی
دکتر میرعنایت در ادامه اظهار داشت: این بیماری بر آلوئل ها یا حبابچه های هوایی ریه ها اثر گذاشته و موجب می شود آلوئل ها پر از چرک یا مایع شوند که در نتیجه رسیدن اکسیژن به خون با مشکل مواجه می شود. درصورتی که اکسیژن خون کم شود سلول های بدن نمی توانند به درستی کار خودرا انجام دهند.
این استادیار دانشگاه با اشاره به اینکه تشخیص این بیماری اغلب بر طبق علایم بالینی و معاینه صورت می گیرد، اضافه کرد: گرافی ساده ریه یا CXRay نیز در تشخیص کمک کننده است و از اسمیر و کشت خلط هم می توان برای تشخیص عامل بروز بیماری بهره برد.
این فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری اشاره کرد: در پنومونی ناشی از کووید ۱۹ تشخیص برمبنای نمونه گیری PCR حلق بینی یا نازوفارنژیال برای یافتن ویروس صورت میگیرد. البته حدود ۳۰ درصد موارد نتیجه تست ممکنست منفی کاذب باشد.
بگفته این استادیار دانشگاه در گرافی ریه مبتلایان ضایعات متعددی(ضخیم شدن دیواره های بینابینی، تیرگی، ادغام و...) دیده می شود که می تواند به صورت محیطی یا پریفرال، دو طرفه و یا منقطع باشد.
انواع پنومونی ناشی از کووید۱۹
دکتر میرعنایت با اشاره به تقسیم بندی پنومونی بر طبق علائم بالینی اظهار داشت: بر طبق علایم بالینی، پنومونی کووید۱۹ به چهار دسته خفیف، متوسط، شدید و بحرانی تقسیم می شود.
- نوع خفیف
وی اشاره کرد: در انواع خفیف علایم بیماری به صورت تب خفیف، لرز، گلو درد، بدن درد، سردرد، علایم گوارشی نظیر اسهال، از دست دادن حس چشایی و بویایی، ضعف و خستگی مفرط بروز می کند.
-نوع متوسط؛ تنگی نفس
بگفته وی در نوع متوسط ( Moderate) علایم به صورت درگیری تنفسی یا تنگی نفس، درد فشاری قفسه سینه بروز کرده که می تواند همراه با تب باشد در این بیماران SaO۲ یا اکسیژن خون شریانی بین ۹۰ تا ۹۳درصد است.
-نوع شدید؛ تنگی نفس شدید
دکتر میرعنایت با اشاره به علائم نوع شدید بیماری (Severe) اظهار داشت: در مبتلایان به پنومونی نوع شدید شاهد پیشرفت سریع علایم تنفسی هستیم که شامل تنگی نفس شدید، افزایش تعداد یا rate تنفس بالاتر از ۳۰ نفس در دقیقه و افت میزان اکسیژن خون شریانی یا SaO۲به پایین تر از ۹۰ می شود.
-نوع بحرانی؛ نارسایی تنفسی، افت اکسیژن شریانی
بگفته این متخصص عفونی دانشگاه در نوع بحرانی یا Critical بیماری پنومونی باوجود درمان با اکسیژن غیرتهاجمی علائم به صورت نارسایی تنفسی بروز می کند و میزان اکسیژن خون شریانی یا SaO۲در بیمار کمتر از ۸۸ درصد است. در این وضعیت بیمار ممکنست در حالت شوک و گرفتار نارسائی چند ارگان باشد.
چه کسانی در معرض خطر مبتلاشدن به ذات الریه هستند؟
دکتر میرعنایت درباب افراد در معرض خطر مبتلاشدن به پنومونی اظهار داشت: افراد مبتلا به بیماریهای زمینه ای بیشتر در معرض مبتلاشدن به پنومونی قرار دارند که مبتلایان به دیابت، آسم، CF یا کیستیک فیبروزیس، نارسایی های حاد تنفسی COPD، آنمی سلول های داسی شکل و ضعف سیستم ایمنی از آن جمله هستند.
دکتر میرعنایت سیگار کشیدن، کاهش توانایی سرفه مثلا در مبتلایان به CVA(سکته مغزی) را از دیگر ریسک شاخصهای مهم مبتلاشدن به پنومونی ذکر کرد.
رعایت پروتکل های بهداشتی کرونایی؛ مهمترین راه پیش گیری از پنومونی
وی باتوجه به این که پنومونی یکی از عوارض بیماری کووید ۱۹ است عدم مبتلاشدن به این بیماری را بهترین راه پیش گیری از پنومونی برشمرد و سفارش کرد که با رعایت پروتکل های بهداشتی، زدن ماسک، فاصله گذاری و در خانه ماندن افراد در معرض خطر می توان از مبتلاشدن به این بیماری خطرناک پیشگیری کرد.
این فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری واکسیناسیون را از دیگر روش های پیشگیری پنومونی ذکر کرد که می تواند در مقابل مبتلاشدن به پنومونی باکتریال و ویرال فرد را محافظت کند.
دکتر میرعنایت همین طور تزریق سالانه واکسن آنفلوانزا را موجب کاهش ریسک عفونت افراد ذکر کرد و تصریح کرد که واکسن پنوموکک نیز می تواند مقابل استرپتوکک پنومونید موثر باشد.
درمان بیماری؛ موارد متوسط و شدید بستری می شوند
استادیار دانشگاه درباب درمان بیماران اظهار داشت: درمان بیماران در موارد خفیف به صورت سرپایی صورت می گیرد که در موارد باکتریال از آنتی بیوتیک استفاده می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر میرعنایت در آخر اشاره کرد: در موارد متوسط و شدید بیمار در مراکز درمانی و بیمارستان بستری شده و داروهای مورد نیاز به صورت درمان تزریقی به کار می رود؛ همین طور در صورت پایین بودن سطح اکسیژن خون بیمار از اکسیژن تراپی استفاده می شود.
منبع:

1399/08/21
14:24:00
5.0 / 5
1320
تگهای خبر: ایمنی , درمان , كودكان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس