استاندار تهران در پی احتمال افزایش آلایندگی هفته آینده خبر داد

ممنوعیت تردد شبانه كامیونها و خودرو های دیزل از روز شنبه

ممنوعیت تردد شبانه كامیونها و خودرو های دیزل از روز شنبه ال مور: استاندار تهران به دنبال افزایش آلایندگی هوا در هفته آتی از ممنوعیت تردد شبانه کامیونها و خودرو های دیزلی از روز شنبه تا اطلاع ثانوی آگاهی داد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در نشست کمیته "اضطرار آلودگی هوا" در تشریح محدودیتهای ناشی از احتمال افزایش آلایندگی هوا در هفته آتی اظهار داشت: باتوجه به گزارش هواشناسی از بعدازظهر امروز تا بامداد جمعه هوای مناسبی همراه با بارندگی و وزش باد خواهیم داشت. اما از عصر جمعه پایداری هوا آغاز خواهد شد و از شنبه تا سه شنبه شاهد افزایش آلایندگی خواهیم بود.
وی ادامه داد: کیفیت هوا علاوه بر این به صورت مستقیم در سلامت آحاد جامعه تاثیر گذار است، با اهمیت تر از آن این است که هم افزایی میان آلایندگی با افزایش احتمالی مبتلایان و مرگهای ناشی از بیماری کووید ۱۹ وجود دارد و سازمان جهانی بهداشت نیز هم افزایی مثبت افزایش میان آلایندگی ها و ابتلای کووید ۱۹ را اعلام نموده است.
استاندار تهران در تشریح تصمیمات ناشی از افزایش آلایندگی هوا درهفته آینده اظهار داشت: ممنوعیت تردد شبانه کلیه خودرو های سنگین و دیزلی همانند کامیونها از روز شنبه تا اطلاع ثانوی اجرا می گردد. همین طور فعالیت کارگاه های عمرانی تولید شن و ماسه و آسفالت نیز متوقف خواهد شد.
وی افزود: ۶۱ درصد آلایندگی ها توسط خودرو های حمل و نقلی ایجاد می شود پس معاینه فنی از اهمیت به سزائی برخوردارست. باید معاینه فنی خودرو ها و موتورسیکلتها با جدیت پیگیری شود. هم اکنون از سه میلیون موتور سیکلت تنها ۳۳ دستگاه معاینه فنی دریافت نمودند. برهمین اساس باید پلیس راهور تشدید برخورد با خودرو ها و موتورسیکلتهای آلاینده را در دستور کار قرار دهد و حتی قانون به پلیس اجازه داده که نسبت به توقف تردد خودرو ها وموتورسیکلتهای دودزا اقدام نماید.
سوخت مازوت در افزایش آلایندگی بسیار موثر است
استاندار تهران اشاره کرد: سوخت مازوت در افزایش آلایندگی بسیار موثر است؛ پس شرکت گاز باید با اطلاع رسانی به آحاد جامعه همراهی و مشارکت شهروندان را برای کاهش یک تا دو درجه ای حررات منازل جذب نماید تا صرفه جویی مصرف گاز محقق شود با این کاهش یک یا دو درجه ای، حدود ۲۵ میلیون متر مکعب کاهش مصرف گاز را خواهیم داشت.
وی افزود: در ارتباط با مصرف کارخانجات سیمان و همین طور کارخانجات اطراف تهران همانند سیمان ری تاکید شد که شرکت گاز همانند گذشته همراهی و همکاری برای تامین سوخت گاز را در دستور کار قرار دهد. بی شک تمامی تصمیمات اتخاذ شده در این نشست نیازمند همراهی و مشارکت دستگاهها و شهروندان خواهد بود.
به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، رستگاری معاون نظارت وپایش سازمان محیط زیست نیز در ارائه گزارشی درباب کیفیت هوا اظهار داشت: تا حالا از شروع سال ۱۵ روز هوای پاک و ۱۷۹ روز هوای سالم، ۸۲ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و دو روزهوای ناسالم برای همه گروه ها داشته ایم این در حالی استکه در سال قبل ۲۵ روز هوای پاک، ۱۹۴ روز هوای سالم، ۵۵ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و ۴ روز هوای ناسالم برای همه گروه ها داشته ایم. علت این تفاوت تغییر استانداردهای ارزیابی شاخصها نسبت به سال قبل بوده است. اگر بازده ابتدای سال تا حالا را با استانداردهای سال قبل ارزیابی می کردیم تا حالا ۲۷ روز هوای پاک، ۱۹۴ روز هوای سالم، ۵۷ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و هیچ روز ناسالمی برای همه گروه های جامعه نداشتیم. بدین سان غلظت هوا نه فقط افزایش نداشته بلکه بنظر می رسد به جز برخی شاخصها کاهش نیز داشته است.
وی اشاره کرد: اوایل مهر ماه با دستور استاندار تهران قرار شد چاره اندیشی برای افزایش آلودگی هوا داشته باشیم. به همین دلیل جلساتی انجام شد که یکی از دستورکارهای آن مرور وظایف دستگاه های اجرائی برای کاهش آلودگی هوا بود. تا حالا امسال هیچ روزی به شاخص ۱۵۰ نرسیده ایم. تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا نیز در شرایطی که شاخص زیر عدد ۱۵۰ باشد مصوبات آن به صورت سفارش ای خواهد بود.
منبع:

1399/10/03
22:10:21
5.0 / 5
715
تگهای خبر: آینده , تولید , جامعه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس