آغاز طرح والدگری مشاركتی در پایتخت

آغاز طرح والدگری مشاركتی در پایتخت ال مور: مدیرکل سلامت شهرداری تهران از آغاز طرح ˮوالدگری مشارکتی در پایتخت ˮ آگاهی داد.


زینب نصیری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به سیاستهای شهرداری تهران در امتداد توسعه شهری برای همه بر ایجاد وضعیتی که همه شهروندان ساکن تهران از زندگی در این شهر احساس آرامش، امنیت و مشارکت اجتماعی داشته باشند، اصرار کرد و اظهار داشت: بدین سان در کنار بهبود و ارتقاء متغیرها و شاخصهای عمرانی و کالبدی، کوشش برای بهبود وضعیت سلامت، احساس امنیت کیفیت زندگی و... در دستور کار قرار می گیرد.
وی با اعلان اینکه معاونت اجتماعی و به تبع آن اداره کل سلامت شهرداری تهران در تلاش است با تاکید بر عدالت اجتماعی، فرصتهای برابری را در اختیار شهروندان تهرانی قرار دهند، اظهار داشت: افزایش دسترس پذیری شهروندان به خدمات سلامت روان و در رابطه با بهداشت روانی شهروندان همچون موضوعاتی است که به طور مستمر در اداره کل سلامت شهرداری تهران دنبال می شود.
نصیری با تاکید بر اینکه به دلایلی نظیر کالایی شدن خدمات در رابطه با سلامت روان، فقر و ناتوانی در دریافت خدمات، ضعف فرهنگ عمومی برای جستجوی خدمات بهداشت روانی، هزینه بالای آنها و اولویت اقدامات فوری به دریافت این دست از خدمات، معمولا دریافت خدمات سلامت روان در سبد خرید اقشار زیادی از شهروندان تهرانی نیست، اظهار داشت: در این میان، گروهی از شهروندان که در شرف طلاق هستند و یا اخیرا طلاق گرفته اند، بیشترین نیاز را به دریافت خدمات مشاوره و آموزش دارند. این افراد اما به دلایلی که اشاره شد و اینکه در کوران ماجراهای منجر به طلاق، عموماً بیشتر جنبه های حقوقی موضوع را مدنظر دارند اغلب از دسترسی به خدمات مشاوره و آموزش در رابطه با سوگ طلاق، سازگاری بعد از طلاق، فرزندپروری بعد از طلاق، حل اختلاف در رابطه با حضانت فرزند و... محروم هستند.
وی افزود: در چنین شرایطی، سیاستگذار در مدیریت شهری هوشمند، وظیفه خود می داند دسترسی گروههای محروم را به خدمات و حمایت های مورد نیاز فراهم آورد. درباب موضوع طلاق بعنوان یک پدیده شایع در استان تهران که در سال ۱۳۹۸ با قریب به ۳۲ هزار مورد طلاق از کل ۱۷۴ هزار مورد ثبت شده در کشور، حدود ۲۰ درصد کل طلاق های کشور را به خود اختصاص داده، می توان گفت خلاء اقدام جدی و علمی بسیار محسوس است.
نصیری با اعلان اینکه تجربه سایر کشورها در مواجهه با چنین جمعیت های بالایی، مراقبت از شهروندان خود در امتداد کاهش لطمه های روانی اجتماعی ناشی از پدیده و ارتقاء کیفیت زندگی آنان و کوشش برای کاستن از رنجهایی است که تجربه می کنند، اضافه کرد: در این میان فرزندان طلاق خود گروه مستقلی هستند که محرومیت از خدمات بهداشت روانی بعد از طلاق والدین در آنها بسیار جدی است. این در حالیست که فرزندان طلاق در معرض بیشترین لطمه هستند و اتفاقاً محافل تخصصی در این عرصه نیست و به آنها و موضوعات آنها چندان پرداخته نشده است.
وی ادامه داد: اداره کل سلامت شهرداری تهران باتوجه به خلاء موجود برای آموزش والدین در آستانه طلاق و با هدف ارتقاء سلامت روانی کودکان طلاق که حدودا هیچ جایگاهی در نظام خدمت رسانی عمومی ندارند، در قالب برنامه های ارتقاء سواد سلامت روان اقدامات خودرا آغاز نموده است.
وی در مورد جامعه هدف اضافه کرد: توسعه" والدگری مشارکتی بعد از طلاق" مشخصاً برنامه ای است که اداره سلامت در صدد توسعه ادبیات آن در فضای عمومی شهر تهران است و در کنار تولید محتوا و آگاه سازی عمومی شهروندان در مواجهه با فرزندان طلاق، در نظر دارد والدین در آستانه طلاق یا مطلقه را با این مفهوم و پروسه اجرائی کردن آن آشنا سازد.
بگفته وی، طرح "والدگری مشارکتی بعد از طلاق" با هدف قراردادن والدین در آستانه طلاق یا مطلقه و فرزندان آنها به مجموعه، به هماهنگی هایی اطلاق می شود که مادران و پدران در آستانه طلاق یا بعد از طلاق، در امتداد تامین بهترین منافع و مصالح فرزندانشان به صورت همسو به اجرا می گذارند. نوعی همکاری مشترک که در نهایت از لطمه ها و نتایج طلاق بر فرزندان کاهش می دهد.
وی افزود: در برنامه: والدگری مشارکتی بعد از طلاق"، در گام اول ۲۰ متخصص از روانشناسان، مشاوران و مددکاران اجتماعی فعال در خانه های سلامت شهر تهران تربیت می شوند و وظیفه ارائه آموزش و مشاوره به والدین مطلقه تهرانی را در قالب اقدامات اجتماع محور محلی با بهره بردن از ظرفیت های موجود در سرای محله های تهران برعهده می گیرند. این برنامه امیدوار است در دو رویکرد همزمان توسعه فرهنگ عمومی و آموزش والدین طلاق گرفته، بتواند گام مهمی برای این گروه پرشمار و محروم از خدمات بردارد.
نصیری در ادامه به اقدامات طرح والدگری مشارکتی اشاره نمود و اظهار داشت: مرور مطالعات داخلی و خارجی و استخراج روشهای والدگری مشارکتی بعد از طلاق، آماده سازی و تولید محتوای تخصصی آموزشی برای اکران عمومی در اماکن شهری، بستر فضای مجازی، خانه های سلامت و مراکز مراقبت از خانواده همچون اقدامات طرح والدگری است.
وی افزود: همین طور آموزش مربیان و ارائه محتوای آموزشی دوره به آنها، تشکیل گروههای میانجی گری اجتماعی در خانه های سلامت منتخب، ارائه خدمات مشاوره و مددکاری اجتماعی به والدین از دیگر اقدامات پیش بینی شده در اجرای این طرح است.
منبع:

1399/10/14
01:06:30
0.0 / 5
760
تگهای خبر: آموزش , توسعه , تولید , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس