ساخت بنای یادمان شهید سلیمانی در پایتخت ایران و عراق

ساخت بنای یادمان شهید سلیمانی در پایتخت ایران و عراق ال مور: ستاد بازسازی عتبات عالیات که با فرمان سردار قاسم سلیمانی بنیان گذاشته شد، اینک در اولین سالگرد شهادت او، ساخت بنای یادمانی را در تهران شروع کرد. رئیس این ستاد گفته است، مشابه این بنای یادبود که مکتب سردار سلیمانی را توسعه خواهد داد، در پایتخت عراق نیز ایجاد خواهد شد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، ساخت این بنای یادبود که بگفته محمد جلال مآب، محلی خواهد بود با برون مایه های معماری فرهنگی برای گردهمایی مفسرین تاریخ و همه افرادی که به مکتب و ارزش های سردار سلیمانی احترام می گذارند، از امروز (دوشنبه ۱۵ دی ماه) در حاشیه دریاچه چیتگر تهران شروع شد.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات در این مراسم اظهار داشت: این بنای یادبود که با نگرش معماری و محتواهای فرهنگی و اعتقادی در مرکز پایتخت جمهوری اسلامی اجرا می شود، برای اثرگذاری روی نسل های بعدی از مکتب سردار سلیمانی در دفاع از انسانیت، رهایی از استکبار و مقابله با تروریسم و امنیت و آسایش در کشورهای منطقه، می تواند بهترین اقدام و اثر باشد.
او اضافه کرد: غیر از انتقال این مکتب به نسل های بعدی، اندیشه دیگری را در این یادبود دنبال می کنیم؛ مکانی ایجاد نماییم برای همه انسان هایی که برای این نوع تفکر و آزادگی احترام قائل اند و در آن جا بتوانند ارادت و احترام خودرا ابراز کنند و چه بهتر که در پایتخت ایران و عراق دو بنای یادبود ساخته شود تا آمیختگی اعتقادی شهیدان سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس را که نمادی از پیوند دو ملت ایران و عراق است، نشان دهیم و مکانی داشته باشیم برای همه آن هایی که از سراسر دنیا به این اندیشه احترام می گذارند.
جلال مآب بیان کرد: ارزش سردار شهید سلیمانی و همرزمان ایشان به حدی است که شاید به این سادگی در یک تصویر و بنا نتوان نشان داد اما شاید یک ایده و تفکر را که در یک معماری فاخر و زنده اتفاق می افتد، بتوان ابراز کرد و این، یکی از مسیرها برای توسعه فرهنگ و مکتب سلیمانی است.


رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات درباره دلیل انتخاب تهران برای ایجاد این یادبود، اظهار نمود: انتخاب پایتخت به لحاظ حضور افراد مختلف می تواند اثر صدچندان داشته باشد. ساخت این یادبود همزمان با نخستین سالگرد شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی شروع شده و امیدواریم در دومین سالگرد به بهره برداری برسد.

خبر دارم که حاج قاسم آرزو داشت در سرزمین عتبات شهید شود
حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی خاموشی ـ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ـ نیز در سخنانی بیان کرد: تحلیل غربی ها را نگاه کنید، در تمام تحلیل ها از منطقه، نام سردار حاج قاسم سلیمانی می درخشد. تک سرداری و فرماندهی کرد و جبهه نظام سلطه را به عقب راند. او آرزو می کرد در سرزمین عتبات به شهادت برسد. خبر دارم و گفته بود. می گفت ما انسانِ مسلمان جهانی هستیم و با استکبار جهانی مقابله می نماییم. دشمنی استکبار جهانی هم این جا اثبات می شد که رئیس جمهور کثیف آمریکا گفت من شهادت این فرمانده را فرماندهی کردم.
او در ادامه به احساس مردم عراق به سردار قاسم سلیمانی و جایگاه وی در امنیت منطقه اشاره نمود و اضافه کرد: همه ما باید بدانیم دیپلماسی عزتمدارانه ما در گرو مقاومت حاج قاسم و امثال او است. امروز جهانِ سلطه عقب رانده شده و آنها دیگر قدرت ندارند. در کل جهان قدرت ندارند. درست است قیافه قدرتمند را می گیرند ولی قدرت نمایی در قبال قدرت نرم و سخت جمهوری و انقلاب اسلامی نخواهند داشت.
خاموشی که آیاتی از قرآن را بعنوان مصداقِ شخصیت سردار قاسم سلیمانی خواند، اظهار نمود: وصیت نامه حاج قاسم ولایت نامه او است. این شهید عزیز فهم مزیت زندگی این جهان را در حد اعلی داشت که مقام معظم رهبری به آن مکتب سلیمانی لقب دادند.

یادمان شهید سلیمانی باید تا الان ساخته می شد
محسن هاشمی ـ رئیس شورای شهر تهران ـ درباره موفقیت های سردار سلیمانی در تمام مامویت های محول شده سخن گفت و با اشاره به آخرین دیداری که با وی در مراسم وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی داشت، اضافه کرد: در آن دیدار که ایشان خیلی خانواده ما را دلداری و حتی انگشتری خودرا هدیه دادند، از مساله استکبارستیزی و صهیون ستیزی گفتند که خودشان مصداق بزرگ این عمل بودند و از شروع حرکت انقلاب در کشورمان نیز مدنظر همه بزرگان بود. در کتاب سرگذشت فلسطین (کارنامه سیاه استعمار) آیت الله هاشمی که سال ۴۳ انتشار یافت، اشاره شده که پایه و اساس انقلاب اسلامی از همین استکبارستیزی و صهیون ستیزی شروع شده است، درحالی که رژیم گذشته به دنبال پشتیبانی از آن بود. همین حرکت در طول انقلاب ادامه پیدا کرد. این بزرگوار (سردار قاسم سلیمانی) در خط مقدم استکبارستیزی قرار داشت و هیچ گاه به خود ترس راه نمی داد.
او در ادامه اظهار داشت: زمانی که شهادت اتفاق افتاد، در شورای شهر فوری مصوبه ساخت یک نشان برای سردار شهید و همرزمان ایشان صادر شد و لازم بود تا الان ساخته می شد و امروز افتتاحش می کردیم اما باتوجه به حساسیت های ویژه آقای حناچی (شهردار تهران) برای گرفتن همه ایده ها، قدری طول کشید و خوشبختانه الان نتیجه داده و خواهش می کنم با سرعت مناسب و در اولویت ان را اجرا کنند.راه زیارت عتبات عراق را شهید سلیمانی باز کرد
پیروز حناچی ـ شهردار تهران ـ هم که در ساخت این بنای یادبود مشارکت دارد، اظهار داشت: ساخت بنا با عهدی که با اعضای شورای شهر تهران داشتیم و به پیشنهاد ستاد بازسازی عتبات شروع می شود. شهرداری تهران بواسطه این اتفاق، دو اقدام انجام می دهد؛ یکی یادبودی به نام سرباز وطن است که در تپه های عباس آباد اجرا می شود و اقدام دیگر کلنگ زنی این یادبود در اطراف دریاچه چیتگر است.
او افزود: شهید حاج قاسم سلیمانی دستاورد انقلاب اسلامی بود. فرصتی جمهوری اسلامی به ایشان داد و از دورترین نقاط کشور بواسطه شرایط انقلاب و جنگ، خدمت را شروع کرد. در خاطراتش اشاره شده که از کار کردن در زمین های کشاورزی تا کار کردن در یکی از چلوکبابی های شهر کرمان، در سازمان آب و فاضلاب و نهایتا عضو افتخاری سپاه و جنگ، سابقه داشته است. هشت سال دفاع مقدس نیز ذخیره بی بدیلی بود، در این فرصت نیروهایی را تربیت کرد که امروز ذخیره کشور هستند و اگر کشور روی پای خود ایستاده و خیلی از مسائل را حل می کند بواسطه خودباوری همان نیروها است.
شهردار تهران اظهار داشت: ایشان اعتقاد داشت در هر بحران یک فرصت نهفته است. به شرط این که نترسیم و نترسانیم. حتی کشورهای ابرقدرت این نگاه را دارند.
او بعد از آن که درباره شخصیت این فرمانده جنگ سخن گفت، به مراسم خاکسپاری پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی اشاره نمود و اضافه کرد: ایشان یک جمله معروف داشتند و می گفتند «کار را برای خدا انجام دهید، آن کس که باید ببیند، می بیند.» بدین سبب عزت ایشان بی خود نیست. عکس العملی هم که مردم ایران نسبت به شهادت سردار قاسم سلیمانی نشان دادند، عادی نبود؛ این که مردم ساعت ۱۰ بامداد وسط میدان انقلاب تهران براثر اذحام جمعیت در وضعیت خفه شدن قرار بگیرند، عادی نیست، یک اتفاق نادر است که فکر می کنم چند علت عمده دارد، نخست احترام و اقدام سردار برای حضرت فاطمه (س) در کنار آرامگاه حضرت امیر (ع) ـ در نجف عراق ـ است، که کار فاخر و عظیمی بود.
وی اضافه کرد: آن هایی که دوران دفاع مقدس را به خاطر دارند می دانند آرزوی خیلی از شهدا، زیارت عتبات عالیات بود. باز کردن، امن کردن این راه و فراهم کردن این زیارت و احترام به امام حسین (ع)، افتخاری بود که نصیب سردار قاسم سلیمانی شد.
حناچی اظهار داشت: آن هایی که ایشان را شهید کردند، بدانند برای آنها شهادت سردار سلیمانی بدتر از زنده بودن ایشان است. ما اعتقاد داریم شهدا برکتی دارند که پس از زندگی آنها تجلی پیدا می کند.


در اختتام این سخنرانی ها، از ماکت بنای یادبود سردار سپهبد قاسم سیلمانی و همرزمانش رونمایی و در حاشیه دریاچه چیتگر با حضور خانواده سردار شهید سلیمانی، کلنگ راه اندازی این بنا به زمین زده شد.
منبع:

1399/10/16
11:37:16
0.0 / 5
1053
تگهای خبر: توسعه , زندگی , ساخت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس