رییس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران:

ابعاد پرونده فساد گروه یاس و بهتان قائم مقام شهردار اسبق تهران برای افكار عمومی روشن شود

ابعاد پرونده فساد گروه یاس و بهتان قائم مقام شهردار اسبق تهران برای افكار عمومی روشن شود رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اعلان اینکه باید به سوالات مردم در مورد فساد و قانون گریزی های افسار گسیخته مدیریت قبلی شهرداری تهران پاسخ داده شود اظهار داشت: مدیریت شهری تهران در دوره پنجم می توانست به سهولت با ادامه همان روند آمیخته به فساد شهر را اداره کند اما امروز افتخار شورای پنجم این است که همه تلاش خویش را برای مقابله با این فساد سیستماتیک و جایگزینی شفافیت به کار گرفته است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، محمد جواد حق شناس در دویست و هفتاد و دومین جلسه شورا و در نطق قبل از دستور خود اظهار داشت: مستحضرید که در فرهنگ ملی و آموزه های دینی و مذهبی ما ایرانیان دو مفهوم عدالت و آزادگی جایگاه ویژه ای دارد. به همین دلیل است که مولای متقیان به مثابه سمبل عدالت و سرور و سالارمان حسین همچون سمبل آزادگی در دل و جان هر ایرانی زنده و جاوید باقی مانده اند. شکی نیست که جامعه ایران همیشه از بی عدالتی ها و مظلومیت ها نالیده و همیشه با عنصری بنام فساد دست به گریبان بوده است. هرگاه این فساد ریشه در سیاست داشته است به سرعت و عمیقا سایر جنبه های زندگی مردم را در بر گرفته و مایه فلاکت و بدبختی و عقب ماندگی بوده است. فسادی که امروز با همه وجودمان سایه سنگین آنرا در زیست سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی جامعه لمس می نماییم.
وی ادامه داد: با وجود چنین فسادی است که هر روز شاهد بروز انواع و اقسام سو استفاده های بزرگ و سرپوش های قانونی بزرگ برای فساد های بزرگ هستیم. جائیکه نه فقط عدالت و آزادگی و قانون بلکه منافع و امنیت ملی، توسعه و پیشرفت کشور و حتی رفاه و معیشت مردم در پیش پای منافع فردی و گروهی برخی صاحبان قدرت و ثروت قربانی می شود. یکی از حوزه هایی که دست کم در دو دهه اخیر به شدت تحت تاثیر فساد سیاسی و اقتصادی بوده مدیریت شهری تهران است. به خاطر داریم که جناب آقای قالیباف شهردار محترم سال های ۸۴ تا ۹۶ در آخر دوره مدیریت خود با افتخار فرمودند که اصلاح طلبان در گنداب شهرداری غرق خواهند شد. ایشان به خوبی به زوایا و عمق فساد و کلاف سردرگمی که برای مدیریت شهری جدید به میراث گذاشته شد با خبر بودند و به درستی از آن بعنوان یک گنداب یاد کردند اما این تصور که اصلاح طلبان در این گنداب غرق خواهند شد به تحقق نپیوست.
وی افزود: آنچه به میراث مانده بود انباشت در حد انفجار نیروی انسانی که ظرف ۱۲ سال به ۶۵۰۰۰ نفر رسیده بود، انباشت بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی با سود بانکی سرسام آور که هنوز هم نتوانسته ایم از شر آن خلاص شویم. ساختار و تشکیلات سازمانی به حد افراط و انفجار گسترده و ناکارامد، رویه و روندها و روزنه ها و شکاف ها و فرهنگ سازمانی ناسالم و عمدتاً فسادآلود که شهر فروشی ها و املاک نجومی، نقض گسترده طرح جامع و تفصیلی و نیز حریم شهر فقط بخش کوچکی از آنست. در چنین شرایطی مدیریت شهری تهران در دوره پنجم می توانست به سهولت با ادامه همان روند آمیخته به فساد شهر را اداره کند. می شد همچون گذشته شهر را بفروشد از بانک ها قرض کند و با زد وبندهای گوناگون با صاحبان قدرت و ثروت پروژه های بزرگ بسازد. می توانست چند هزار نفر نیروی جدید استخدام کند و با بذل و بخشش ها و حاتم بخشی ها از جیب مردم برنامه ریزی سیاسی و انتخاباتی کند.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اظهار داشت: امروز افتخار شورای پنجم این است که همه تلاش خودرا برای مقابله با این فساد سیستماتیک و جایگزینی شفافیت به کار گرفته است. تردیدی نیست که فسادی چنین عمیق در سازمانی چنین گسترده را بسادگی و به سرعت نمی توان زدود آنهم در جامعه ای که ریشه های فساد بسیار عمیق تر از وسعت مدیریت شهری و به گستردگی ابعاد ساختاری و سیستماتیک کشور است. تردیدی نیست که در همین دوره از مدیریت شهری نیز مصادیقی از فساد وجود داشته و خواهد داشت. اما این شورا از همان شروع تلاشی سیستماتیک برای مبارزه با فساد سیستماتیک موجود در شهرداری را در دستور کار خود قرار داده است.
وی اشاره کرد: به همین دلیل یکی از پرونده های قضایی مربوط به فساد بزرگ و گسترده در مدیریت شهری سابق که اخیراً مطرح و برخی اخبار جسته و گریخته در بعضی رسانه ها و شبکه های اجتماعی انتشار یافته است که جای تأمل و رسیدگی دارد. اخبار واصله حاکی از آنست که بر طبق گزارش بخش نظارتی سپاه پاسداران موضوع فساد در پرونده «گروه اقتصادی یاس» در دستور کار رسیدگی قرار گرفته و قائم مقام شهردار اسبق وقت تهران به بهتان فساد مالی به ۲۰ سال زندان و بازگشت حدود ۴۸۰ میلیارد تومان اموال به یغما رفته محکوم شده است. اخبار حاکی از آن بود که رسیدگی به این پرونده به عهده رئیس محترم ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده است.
حق شناس اضافه کرد: اطلاع رسانی ناقص و مبهم و اهمیت موضوع و ارتباط مستقیم آن با شهرداری، اینجانب را بر آن داشت که طی یادداشتی از جناب آقای سردار محمد باقری رئیس محترم ستاد کل نیروهای مسلح درخواست نمایم تا اطلاعات پرونده را در اختیار شورای شهر قرار دهد و بلافاصله در پاسخ مراتبی اعلام گردید که می تواند گام مثبتی در جهت روشن شدن ابعاد موضوع برای افکار عمومی تلقی شود. در پاسخ ستادکل نیروهای مسلح اعلام شده است که پرونده اولیه موضوع توسط مراجع نظارتی سپاه پاسداران تشکیل شده و توسط رئیس محترم قوه قضائیه شعبه رسیدگی کننده ویژه در سازمان قضایی نیروهای مسلح مأمور رسیدگی به پرونده شده است.
وی افزود: اخبار دیگری که انتشار یافته است نشان میدهد که در جریان تشکیل پرونده، رسیدگی انجام شده و حتی در رأی صادره هیچ توجهی به حقوق شهرداری تهران صورت نگرفته و عملاً شهرداری هیچ نوع نقش و جایگاهی در ماجرا نداشته است. این در حالیست که مشخصاً شهرداری تهران یک طرف کل این قراردادها و ذینفع اصلی بوده و اگر هم اموالی به یغما رفته است اموال شهرداری و به عبارت بهتر ثروت مردم ستمدیده تهران بوده است. حال سوالاتی مطرح است که لازم است پاسخ داده شود و ضرورت وجود دارد و لازم است به آن توجه گردد. تشکیل دادگاه خاص همچون دادگاه ویژه روحانیت و دادگاه نظامی و سازمان قضایی نیروهای مسلح برای آن نیست که حریم امنی برای صنف خاصی در نظر گرفته شود برای آنست که به لحاظ اختیارات و مسئولیت های خاص این افراد رسیدگی دقیق تر و مقررات سخت گیرانه تری اعمال گردد. سوال این است که چرا و چگونه فساد یک مقام ارشد شهرداری که یک نهاد عمومی است به صورت غیر شفاف و بدون توجه به حقوق مادی و معنوی مدیریت شهری در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته و اطلاع رسانی و شفاف سازی لازم مد نظر قرار نگرفته است؟ آیا ابعاد این فساد در همین حدود بوده یا بسیار گسترده تر و پیچیده تر است؟ و آیا شهردار محترم وقت و سایر مدیران شهرداری یا سایر نهادها نیز در آن نقشی داشتند؟
حق شناس اضافه کرد: شهردار محترم تهران به شورای شهر و افکار عمومی گزارش دهند که چرا با وجود اخبار ناقصی که در جریان پرونده انتشار یافته بود تا این حد در ورود به پرونده کوتاهی و تاخیر صورت گرفته است؟ چه اقدامات قضایی در دستور کار شهرداری قرار گرفته است؟ تکلیف مطالبات کلان شهرداری شامل طلب حدود ۵ هزار میلیارد تومانی و محکومیت ۴۸۰ میلیارد تومانی و تاخیر تادیه بازپرداخت این مبالغ از سال ۹۳ تا حالا و بازگشت آن به خزانه شهرداری چیست؟ پرونده های که می باید در دستورکار پیگرد قضایی شهرداری قرار گیرد یا قرار گرفته است کدام است؟ انتظار می رود نهاد محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به لحاظ سوابق و حجم گسترده معاملات گذشته، حال و آینده خود در شهرداری تهران یکبار با شفافیت و قاطیعت تمام موضع خودرا در رابطه با این پرونده و پرونده های مشابه پیدا و پنهان اعلام نماید.
وی اشاره کرد: به همین دلیل و به حکم خرد، شرع و قانون و میثاقی که با مردم داریم از همکاران گرامی در شورای شهر و شهردار محترم تهران تقاضا دارم در فرصت باقیمانده از این دوره مدیریت شهری و فارغ از هر گونه امیال سیاسی حول محور عدالت طلبی و آزادگی پیگیری موارد ذیل را در دستور کار خود قرار داده و نتایج آنرا به استحضار ملت شریف و مردم عزیز تهران برسانند. انتظار می رود حوزه های تابعه گزارشی از روند عملیات اجرائی شامل پیمان ها، قراردادهای اجرائی، معاملات، دیون و مطالبات، میزان تعهدات مالی، موارد ترک تشریفات، تخلفات، واگذاری ها، کارگزاری ها، املاک، تخفیفات داده شده، جذب منابغ انسانی، فهرست شرکتهای داخل و خارج از کشور، فهرست خریدهای داخلی و خارجی، عمده اموال منقول و غیر منقول شهرداری دارای سند یا فاقد سند، تغییرات پهنه ها و کاربری اراضی، حفظ حریم و کمربندی انبارها و محل دپوی اموال و سایر موارد بنا به درخواست و یا تشخیص را تهیه و همچون کارنامه ای شفاف به شورای شهر ارائه نمایند.
وی افزود: در اوایل دوره مدیریت شهری فعلی گزارش ویژه ای تحت عنوان گزارش تحویل و تحول تهیه و به شورا ارائه شده بود که لازم است باتوجه به اطلاعات واصله جدید توسط شهردار محترم تکمیل و به شورای شهر ارائه گردد. همکاران گرامی سوالات بسیاری وجود دارد که باید پاسخ داده شود. مردم می پرسند چگونه در حساب های شهرداری، این سازمان بیش از ۸۰ میلیارد به موسسات خیریه بدهکار است اما حساب و کتاب این خیریه ها ۵ تا ۷ میلیارد تومان دریافتی بیشتر از شهرداری را نشان می دهد؟ مردم می پرسند پروژه هزار و یک شب چگونه به ثمن ۱۶۵ هزار تومان در متراژ هکتاری در منطقه ۲۲ واگذار شده است؟ یا اینکه املاک واگذار شده به بیمارستان تخصصی مغز در چه قالبی صورت گرفته است؟ چرا تمامی شرکتها و سازمان های شهرداری فقط باید از شرکت سیماچوب خرید کنند و ما به التفاوت پولی که بابت ترک تشریفات مربوط به آن پرداخت می شده است الان کجاست؟ موضوع وجوه مالی ناشی از فروش تراکم و هولوگرام برای خیریه امام رضا چیست؟ واگذاری زمین شهروند فرمانیه به بانک تات در چه چارچوبی صورت گرفته است؟ تشکیل حدود ۳۰ شرکت و موسسه در قالب هولدینگ یاس چه داستانی است و چه مقدار هولوگرام و تراکم با چه ماموریت هایی به این شرکتها واگذار شده است؟
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اظهار داشت: از این سوالات بسیار است و باید پاسخ داده شود. از همکاران عزیزم در شورا و شهردار محترم تهران و همین طور اصحاب رسانه توجه جدی و اهتمام ویژه برای پیگیری این موارد را خواستارم. علاوه بر مراتب فوق از شهردار محترم انتظار می رود درباب مصادیق فساد چه در دوره گذشته و چه در این دوره خصوصاً باتوجه به دستگیری های اخیر در رعایت قانون و پیگیری حقوق مردم و برخوردهای قضایی لازم جدیت و قاطعیت کامل را نشان دهد و بدون هیچ اغماضی حقوق شهر را در دستور کار خود قرار دهند. در اینجا اعلام می دارد قاطبه اعضای این شورا در این راه یار و پشتیبان ایشان در مبارزه با فساد خواهند بود.1399/11/26
15:38:42
0.0 / 5
857
تگهای خبر: آینده , توسعه , جامعه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس