درخواست وزیر بهداشت از دست اندركاران اقتصاد كشور

درخواست وزیر بهداشت از دست اندركاران اقتصاد كشور وزیر بهداشت اظهار داشت: ما متاسفانه امسال در بدترین سال اقتصادی دولت، باری را به دوش کشیدیم با یک میلیارد دلار ارز کمتر از سال 1397 که سال آرام نظام سلامت کشور بود و انتظار ما از عزیزانی که دست اندرکار مسائل مالی و اقتصادی کشور هستند، این است که مدل هایی را طراحی نمایند که در وضعیت سخت کشور، ما در نظام سلامت کشور، موجبات کار سنگین تر بر دوش همکاران مان را فراهم نکنیم.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در دومین همایش مالی ایران "نقش بازارهای مالی و همراهی اقتصاد با سلامت در فضای کرونا، اظهار داشت: یکی از اقداماتی که ما در اوج تحریم انجام دادیم، این بود که می دانستیم در هزینه های کمرشکن خانوار با وجود اینکه ما سبدهای معیشتی برای مردم دیدیم، با توجه به این که در کشورهای در حال توسعه بضاعت در حمایت بیشتر از مردم ندارند، پروتکل نوشتیم و کوشیدیم که بنگاه های اقتصادی به خصوص بنگاه ها و مراکز تولیدی تعطیل نشوند.
وی ادامه داد: یک روز یکی از وزرای بهداشت یکی از کشورهای اروپایی با من تماس داشت و گفت شما چه کردید که هم اپیدمی را مهار می کنید، هم صنعت و اشتغال تان لطمه جدی ندیده است. شما مستحضرید که ما در میان کشورهایی که در طول کووید-19 رشد منفی داشتند، کشورمان کمترین لطمه را دید و اقتصاد کشور ما به شدت کمتر از اقصاد کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان در روزهای کووید-19 کوچک تر شد.
وی افزود: یکی از دلایلش این بود که وزیر بهداشت و همکارانش بجای اینکه دیگران از حوزه اقتصاد کمک شان بیایند، به کمک اقتصاد این کشور رفتند که چطور پروتکل بنویسند و چگونه این سیگنال امیدبخش را به مردم بدهند که در عین حالیکه شما چرخ اقتصاد را می چرخانید، ما سربازان نظام سلامت در کنار شما هستیم.
نمکی افزود: گرچه زیرساخت های ما در حوزه سلامت طی سالهای اخیر رشد خوبی داشته است، اما ما 1.6 تخت به ازای 1000نفر جمعیت داریم. درحالی که این یک پنجم، یک هفتم و گاهی یک دوازدهم کشورهایی است که در گنداب کرونا مانده اند. ما در طول این مدت 2500 تخت آی سی یو را با یک کار ضربتی و در زمان محدود و با کیفیتی مناسب ایجاد کردیم. در عین حال توانستیم در اوج تحریم و اقتصاد پریشان ناشی از تحریم 11 هزار تخت بیمارستان به ظرفیت تخت های کشور اضافه نماییم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: امیدوارم بزرگان اقتصاد کشور، راهکارهایی را پیدا کنند که رد شرایط سخت پیش رو و به خصوص در روزهایی که ممکنست هر لحظه یک ویروس نوپدید، طوفانی در کشور برپا کند، نظام اقتصادی کشور روی پا بماند و نظام سلامت هم مجبور نشوند که جور کاستی های اقتصاد را برای خودش به دوش کشد.
نمکی اظهار داشت: امسال از یک میلیارد دلاری که مقام معظم رهبری فرمودند، هنوز مقدار زیادی را نگرفته ایم. در صورتیکه در انگلیس 22 میلیارد پوند و در آمریکا 111 میلیارد دلار فقط در نظام سلامت و زیرساخت های سلامت برای مدیریت کووید-19 هزینه شد، اما ما متاسفانه امسال در بدترین سال اقتصادی دولت، باری را به دوش کشیدیم با یک میلیارد دلار ارز کمتر از سال 1397 که سال آرام نظام سلامت کشور بود.
نمکی اظهار داشت: انتظار ما از عزیزانی که دست اندرکار مسائل مالی و اقتصادی کشور هستند، این است که مدل هایی را طراحی نمایند که در وضعیت سخت کشور، ما در نظام سلامت کشور، موجبات کار سنگین تر بر دوش همکاران مان را فراهم نکنیم و دغدغه اقتصاد و معیشت مردم را هم نداشته باشیم.1399/11/30
12:29:02
0.0 / 5
609
تگهای خبر: توسعه , تولید , ساخت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس