رئیس پژوهشكده زن و خانواده توضیح داد

دلیلهای حوزه برای مخالفت با لایحه پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت چیست؟

دلیلهای حوزه برای مخالفت با لایحه پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت چیست؟ به گزارش ال مور قم رئیس پژوهشکده زن و خانواده اظهار داشت: این لایحه یک اشکال اساسی دارد و آن نداشتن پیوست تحلیلی است که باید بدانیم تحلیل و منطق حاکم چیست که به این قانون رسیده ایم.


حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زیبایی نژاد، رئیس پژوهشکده زن و خانواده دوشنبه شب در نشست خبری با موضوع «بررسی لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت» که در پژوهشکده زن و خانواده برگزار شد، با اشاره به اینکه لایحه خشونت در جهان و ایران دارای یک تبار شناسی است، اظهار نمود: در اوایل دهه ۸۰، پژوهشی به سفارش مرکز امور و زنان دفتر ریاست جمهوری و با همکاری وزارت علوم بررسی در مورد لایحه خشونت مقابل زنان و خشونت های خانگی انجام شد و در این پروژه ذکر شد که ۶۶ درصد زنان ایرانی تجربه خشونت خانگی داشته اند که تجربه خشونت با خشونت مستمر کاملا متفاوت می باشد.
وی افزود: این روال در دولت بعدی هم ادامه پیدا کرد که به نظر بنده رویکر لیبرال بر آن حاکم بود و متن بومی نبود تا اینکه در دولت اول اعتدال در زمان خانم ملاوردی متن به قوه قضاییه برای اصلاحات داده شد که سپس به مجلس برود که قوه قضاییه آنرا به قم و مرکز زن و خانواده فرستاد تا ما دیدگاه های خودمان را مطرح نماییم پس از آن در دوره آیت الله رئیس این لایحه باردیگر بررسی گردید و سپس به دولت دادند و دولت باردیگر متن قوه قضاییه را تغییر داده و راهی مجلس کرد.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده اضافه کرد: متن دولت از نظر شکلی خوش صورت تر و منسجم تر است اما یک اشکال اساسی دارد و آن نداشتن پیوست تحلیلی است که باید بدانیم تحلیل و منطق حاکم چیست که به این قانون رسیده ایم.
زیبایی نژاد با اشاره به اینکه در لایحه دولت یک مقدمه وجود دارد که در لایحه مجلسی ها آن مقدمه هم نیست و سراغ ماده یک رفته است، اظهار داشت: وقتی متنی برای خشونت مقابل زنان آماده می شود باید این لحاظ شود که خشونت ها چقدر مهم هستند؟ یا خشونت مقابل زنان چه میزان مهم است؟ اگر به شکلی بود که نمی توانیم بی تفاوت باشیم سپس در مورد قانون آن به نتیجه برسیم.
وی در کشورهای غربی آمار خشونت مقابل مردان زیاد شده و در ایران هم آهسته در حال رشد است اما در مقیاس با زنان زیاد نیست و مردان انگیزه ای برای بیان ندارند چونکه تحقیر می شوند.
طول و عرض لایحه با مسئله مورد نظر هم خوانی و تناسب داشته باشد
رئیس پژوهشکده زن و خانواده اشاره کرد: مسئله دیگر که باید قابل توجه باشد این است که در جامعه، خانواده یا نهادهای دولتی الان سیستم مجازاتی و تربیتی ما بازدارنده نمی باشد و قوانین نسبت به خشونت مقابل زنان نیز بازدارنده نمی باشد یعنی حاکمیت باید مواجهه موثر با خشونت انجام دهد.
زیبایی نژاد عنوان کرد: ممکنست عدد خشونت مقابل زنان خیلی بالا نباشد اما نتایج آن زیاد و مخاطره آمیز باشد؛ بعنوان مثال در یک خانواده خشونت مقابل دختر خانواده موجب فرار او از خانه شود و احتمال تعرض به او چند درصد است؟ از آن طرف این اتفاق برای یک پسر پیش بیاید، احتمال تعرض به او چند درصد است؟
وی با اشاره به اینکه اثبات خشونت در محکمه قضایی دشوار است و حریم امنی برای مرد به وجود می آورد تا خشونت مقابل زنان را انجام دهد، اظهار داشت: مکانیزهای موجود برای مقابله با خشونت کافی نیست و باید لایحه ای تدوین شود که طول و عرض لایحه با مسئله مورد نظر هم خوانی و تناسب داشته باشد.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده با تاکید بر اینکه باید به پیامد اجرائی، اجتماعی و فرهنگی قانون نیز توجه گردد، بیان کرد: آیا هر خشونتی بد است؟ یا خشونت خوب و بد هم داریم؟
زیبایی نژاد افزود: در این لایحه آمده که ورود لطمه و ضرر به جسم، روان، شخصیت و حیثیت فرد که سبب محدودیت یا محرومیت او از حق آزادی اش شود خشونت شمرده می شود و بنده سوالم اینجاست که آیا می شود فردی مسئول تربیت دیگری باشد و در طول این تربیت آزار جسمی یا روانی نداده باشد؟ بعنوان مثال بچه ای که باید به کلاس اول برود و با گریه او را از دامن مادر جدا می کنند این مصداق بارز خشونت است؟
وی عنوان کرد: تربیت همراه با شادکامی فرد را شکننده بار می آورد و روایات داریم که بچه را به سختی عادت دهید تا هنگام بزرگ شدن تحت فشار نباشد و والدین باید ارزش های واقعی مانند عفت، صداقت، قناعت و سایر مسائل را به فرزندان منتقل کنند و آیا انتقال این ارزش ها خشونت شمرده می شود چون مخالف فردگرایی و آزادی فرد است؟
رئیس پژوهشکده زن و خانواده بیان کرد: باید خشونت در عرف مشخص شود برخی مسائل ممکنست بنا به تعریف عام خشونت به حساب بیاید و خشونت عرفی یعنی اینکه در لحظه ای که فعل انجام می شود و طرف مقابل احساس آزردگی می کند این خشونت است اما اگر آن لحظه این احساس را نداشته و بعدا گرفتار ناراحتی شود، مصداق خشونت نیست.
زیبایی نژاد افزود: در این لایحه آمده که هر رفتاری که موجب محدودیت شخص از حقوق قانونی او شود خشونت به حساب آمده، بعنوان مثال دختر قانونا می تواند نصفه شب در خیابان قدم بزند و پدر مانع اومی شود، آیا این پدر اعمال خشونت نسبت به دخترش داشته است؟
وی معتقد می باشد که خشونت روا و ناروا داریم و در این لایحه نیز آمده که قسمتی از رفتارهای ناروا با کارهای فرهنگی رفع می شود و به نظر بنده مسئله بیشتر فرهنگی است نه جزایی.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده با اشاره به آزار جنسی و خشونت جنسی، عنوان کرد: زنی که در مورد آزار جنسی قرار گرفته و اعلام جر ممی کند خیلی اوقات نمی تواند اثبات کند و به علت ایجاد بهتان نسبت به شخص دیگر نیز مجازات می شود؛ معمولا هم خشونت های جنسی ابراز نمی گردد چونکه ممکنست مخاطراتی برای زن به همراه داشته باشد؛ باید محرمانه کشف نماییم و محرمانه لطمه روانی او را ترمیم نماییم.
نظام تربیتی ما خشونت زا است
زیبایی نژاد اشاره کرد: باید توجه داشته باشیم که متن لایحه بر چه پیش فرضی استوار است؟ چه چیزی موجب خشونت می شود؟
وی افزود: اگر در مکانیزم تربیتی زن را آماده نماییم که اقتدار مرد را بپذیرد این اتفاقات پیش نمی آمد و به نظر من خشونت ها غالبا از عدم کرامت نفس فرد ایجاد می شود و باید سیستم تربیتی به سمتی برود که کرامت نفس بوجود آورد.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده اظهار داشت: ساختارهای اقتصادی، حقوقی، اجتماعی عامل فشار بر اعصاب مردم هستند و باید در پیوست تحلیلی لایحه به همگی این مسائل توجه داشت.
زیبایی نژاد بیان کرد: در لایحه دولت به این توجه نشده است که آیا زن در خشونت دیدگی خودش می تواند مقصر باشد یا خیر؟ یا عاملش فقط بدخلقی مرد است؟
وی با اشاره به خاص بودن خانواده، ابراز کرد: اگر خشونت در خانواده باشد و حاکمیت ورود کند مسئله پیچیده تر شده و در بسیاری از موارد زن حاضر نیست اقامه دعوی کند و از آینده می ترسد؛ بیشتر مواردی که زنان مقابل شوهران اقدام قضائی می کنند یا خشونت خیلی غیر قابل تحمل بوده و یا تصمیم به طلاق گرفتند و خشونت را به اجرا می گذارند.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده اظهار داشت: قسمتی از این لایحه مشکلاتی را حل می کند و مزایایی دارد اما مسائلی مانند سو استفاده از زنان در فضای مجازی و نشر عکس در فضای مجازی، قوانین به روز نداریم.
زیبایی نژاد معتقد می باشد نظام تربیتی ما خشونت زا است و تمایزات زن و مرد را بیان نمی کنند و پسر و دختر در یک نظام آموزشی مشترک با مضامین مشترک حضور دارند که این اشتراک، خشونت زا است.
وی تصریح کرد: در نظام تربیتی سنتی ما خانواده در مرکز و قلب توجه بوده است، اما مدرنیته ضد خانواده و عامل مهم زمینه سازی خشونت است.
منبع:

1399/12/12
09:24:02
0.0 / 5
706
تگهای خبر: آموزش , آینده , جامعه , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس