چرا از اتفاقات تلخ اجتماعی جوك می سازیم؟

چرا از اتفاقات تلخ اجتماعی جوك می سازیم؟ به گزارش ال مور خوزستان عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه جوک ساختن را باید به مثابه واکنش طبیعی کنش گر اجتماعی در جامعه بحران زده قلمداد کرد، اظهار داشت: جایی که افراد، راهکار و تدبیری پیش روی خود نمی بینند، چنین واکنشی را با بیان طنزآلود در ارتباط با انواع خشونت های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، خانوادگی و... بروز می دهند.علی عربی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به علت جامعه شناختی پدیده جوک ساختن و شوخی کردن با اتفاقات ناگوار اجتماعی، اظهار نمود: جوک ساختن را باید به مثابه واکنش طبیعی کنش گر اجتماعی در جامعه بحران زده قلمداد کرد. البته باید دقت داشت که مفهوم "طبیعی بودن" را نباید بعنوان امر نرمال تلقی نمود.

وی اضافه کرد: برای فهم صحیح از این مورد میتوان از قانون سوم نیوتن بهره گرفت که عنوان می کند "هر عملی را عکس العملی است برابر با آن اما در جهت مخالف"؛ ازاین رو میتوان بر این مهم تاکید داشت که جوک ساختن در ارتباط با دهشتناک ترین و قبیح ترین رخدادهای جامعه یک واکنش طبیعی است و این به لحاظ جامعه شناختی به معنای رسیدن به مرز فروپاشی سلامت اجتماعی جامعه است.

زوال سرمایه اجتماعی در رویارویی مستمر جامعه با مشکلات

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که جامعه ای به شکلی مستمر در رویارویی با مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و هم اکنون بهداشتی قرار می گیرد، به مرور سرمایه اجتماعی آن بخصوص اعتماد نهادینه در بین کنشگران اجتماعی آن رو به زوال می رود و افراد جامعه با کوهی از مشکلات برخورد خواهند کرد که به نظر می رسد هیچ کنش جمعی نهادی و مردمی قادر به رفع آنها، حتی در افق میان مدت و بلند مدت نیست.

عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان نمود: ازاین رو تبدیل رخدادهای ناگوار به جوک را باید مورد انتظارترین واکنش اجتماعی در چنین اتمسفری در نظر گرفت که صدای خنده های حاصل از آن، صدای فروپاشی انسجام ارگانیک جامعه است.

آیا جوک ساختن از اتفاقات اجتماعی ناگوار سبب عادی شدن آن می شود؟

عربی در پاسخ به این که آیا جوک ساختن از حوادث ناگوار، منجر به نرمال سازی این گونه رویدادها می شود؟ اظهار داشت: خیر. چنین پدیده ای را باید نوعی طنزپردازی جمعی قلمداد کرد و آنرا باید بعنوان صدای فریاد و طلب کمک مردم جامعه شنید.

وی اظهار داشت: ازاین رو این مسئله نه تنها منجر به عادی شدن فاجعه در تمامی ابعاد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نمی گردد بلکه می تواند به نحوی در عین حفظ سلامت روان کنشگران اجتماعی، سبب حساس شدن جامعه شود.

عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز اضافه کرد: در چنین وضعیتی همان گونه که پیشتر عنوان شد، انباشت مشکلات است که منجر به تصویر فاجعه در افق جامعه شده است. جایی که افراد، راهکار و تدبیری پیش روی خود نمی بینند، چنین واکنشی را با بیان طنزآلود در ارتباط با انواع خشونت های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، خانوادگی و... بروز می دهند.

منبع:

1400/03/17
13:32:23
0.0 / 5
383
تگهای خبر: جامعه , ساخت , سلامت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس