افزایش غلظت آلاینده ازن در هوای تهران

افزایش غلظت آلاینده ازن در هوای تهران به گزارش ال مور در پی افزایش آلاینده ازن در هوای پایتخت، مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن توضیح چگونگی تولید این آلاینده اظهار داشت: به گروه های حساس سفارش می نماییم که طی ساعات بعد ازظهر روزهای گرم سال از حضور در فضای باز اجتناب کنند.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، بر طبق اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در حال حاضر کیفیت هوای پایتخت با شاخص میانگین ۱۵۷ و آلاینده شاخص ازن در وضعیت ناسالم برای همه افراد قرار گرفته است.

محسن روشنی اظهارکرد: گاز ازن با وجود ساختار یکسان به دو دسته ازن خوب و ازن بد تقسیم بندی می شود بدین سبب ازنی که در لایه های بالای جو قرار دارد و مانع رسیدن اشعه ماوراء بنفش به سطح زمین می شود، ازن خوب نام گرفته است. بدین جهت کارشناسان عنوان کرده اند که لطمه دیدن لایه ازن در لایه های بالای جو سبب به خطر افتادن سلامت انسان می شود.

وی در ادامه با اشاره به این که چنانچه غلظت ازن در سطح زمین افزایش یابد، تبدیل به آلاینده ای خطرناک خواهد شد، اشاره کرد: بنا بر این ازنی که در سطح زمین وجود دارد، ازن بد نامیده می شود و آلاینده ای است که عوارضی را برای سلامت انسان نیز به دنبال دارد.

روشنی با اعلان اینکه آلاینده ازن از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می شود، اظهار داشت: این آلاینده بطور مستقیم از اگزوز خودرو ها خارج نمی گردد بدین سبب بطور مستقیم حاصل احتراق و منابع آلاینده نیست. بدین جهت به ازن، آلاینده ثانویه گفته می شود.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اضافه کرد: پیش سازهای آلاینده ازن ترکیبات آلی فرار و اکسیدهای نیتروژن هستند. ترکیبات آلی فرار خصوصاً در کلانشهرهایی مانند تهران بیشتر از تبخیر بنزین به وجود می آیند. بطور مثال ترکیبات آلی فرار هنگام سوخت گیری خودرو ها یا انتقال سوخت از تانکرها، تبخیر می شود و به هوای تنفسی راه می یابند. علاوه بر این هنگامی که درِ باک خودرو برداشته می شود، مشاهده می نماییم که ترکیبی گازمانند از آن خارج می شود. این بخار بنزین حاوی ترکیبات آلی فرار است.

وی در ادامه درباره دیگر پیش ساز آلاینده ازن که اکسیدهای نیتروژن یا آلاینده NOx است، توضیح داد: منبع تولید این آلاینده، احتراق است اما باتوجه به بررسی های انجام شده ترکیبات آلی فرار نقش پررنگ تری در تولید آلاینده ازن دارند.

به گفته روشنی پیش سازهای آلاینده ازن شامل ترکیبات آلی فرار و ناکس درصورت افزایش دمای هوا و عموماً بین ساعات ظهر تا عصر یعنی بین ۱۲ تا ۱۸ خصوصاً در ایام گرم سال، سبب افزایش غلظت آلاینده ازن می شوند. از آنجایی که این آلاینده اکسیدکننده ای قوی است و اثرات خطرناکی روی سلامت دارد، سفارش می شود که کلیه افراد خصوصاً گروه های حساس مانند بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان حامله حتی المقدور طی بازه زمانی ذکر شده از حضور در فضای باز اجتناب کنند.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در آخر اظهارکرد: سایت و اپلیکیشن شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بصورت آنلاین شاخص ازن در تهران را نمایش می دهد. بدین جهت کلیه افراد می توانند اطلاعات کیفیت هوای تهران را از این طریق دریافت نمایند.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده ازن از شروع خرداد ماه تا حالا طی دو روز کیفیت هوای پایتخت را در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داده است. از سویی دیگر این آلاینده در سال قبل نیز طی ۴۲ روز سبب تغییر شاخص کیفیت هوا به شرایط نامطلوب شد.

منبع:

1400/03/22
21:58:28
0.0 / 5
551
تگهای خبر: اپلیكیشن , تولید , زنان , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس