زالی در مراسم افتتاح مركز تخصصی دندانپزشكی دكتر تابش مطرح كرد

بالا بودن فاكتورهای پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانیان

بالا بودن فاكتورهای پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانیان مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر تابش وابسته به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت، امیر سرتیپ نصیر زاده فرمانده نیروی هوایی ارتش، امیر دکتر حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده و رئیس ستاد ارتش و تعدادی از مسئولان لشکری و کشوری راه اندازی شد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دکتر زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونادر کلانشهر تهران دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در این مراسم ضمن تبریک دهه کرامت که امسال به شعار گره گشایی به رسم دوده سلام الله نام گذاری شده است، تقارن این مراسم را با این دهه مبارک به فال نیک گرفت.


نگاه سلامت محور نیروهای مسلح ستودنی است
وی با اشاره به نگاه سلامت محور که درطی دوران انقلاب و دفاع مقدس در مجموعه نیروهای مسلح کشور همچون ارتش خصوصاً نیروی هوایی شکل گرفته است اظهار داشت: یکی از دلایلی که در کشورهای توسعه یافته نیروهای نظامی در رده های بالا و ترازهای نوین متعالی استاندارد در عرصه های بهداشتی و درمان حضور می یابند نشان دهنده سطح بالا و بهادار بخشی است که با وجاهت تمام در زمینه های ارتش و نیروهای مسلح هستند.
دکتر زالی اضافه کرد: مایه افتخار است که امروز نیروهای مسلح ما در کنار همه برنامه های نظامی و رزمی و آماده سازی دفاعی در زمینه بهداشت و درمان نیز خوش درخشیدند و تاریخ پر افتخار نیروهای مسلح ما به ویژه ارتش و نیروی هوایی مشحون از حضور شما در عرصه های بهداشتی و درمانی است.
به گفته وی این افتخارآفرینی در عرصه های دفاع مقدس به اوج خود رسید و تعالی آنرا در حضور ارزنده، همگامی و تعامل سازنده و پشتیبانی لجستیک، علمی و خدماتی نیروهای مسلح در عرصه کرونا شاهد بودیم.
دکتر زالی اشاره کرد: مایه افتخار است که امروز مسئولان ارشد نیروهای مسلح کشوراز یک نگاه عمیق سلامت محور برخوردار می باشند. سالیان متمادی در سیستم سلامت در جستجوی این بودیم که این پارادایم نهادینه سازی شود و همه مسئولان ارشد کشور به حوزه سلامت بعنوان با اهمیت ترین و اهم فصول اجتماعی نگاهی عمیق و متفاوت داشته باشند.
وی اضافه کرد: امروزمن بعنوان یکی از کارشناسان حوزه سلامت به این حسن التفات مجموعه نیروهای مسلح به حوزه سلامت و باور عمیقی که در رفتار و سلوک اجتماعی شما تجلی کرده است می بالم.


ضرورت توسعه خدمات دندانپزشکی در کشور / سرانه مراجعه مردم به دندانپزشکی بسیار پایین است
دکتر زالی با اشاره به هزینه های گزاف خدمات دندانپزشکی اظهار داشت: امروز در بحث توسعه خدمات دندانپزشکی در کشور یکی از راهبردی ترین و بحرانی ترین مصادیق حضور عزیزان است. خدمات دندانپزشکی در کشور نسبتا بسیار گران است که قسمتی از آن به سبب گرانی تجهیزات و ملزومات این خدمات است.
به گفته وی شاید در زمینه سلامت هیچ خدماتی به اندازه خدمات دندانپزشکی وابستگی به مواد و ملزومات و تجهیزات نداشته باشد و متاسفانه در آخر سال ۹۹ قیمت کالاهای مصرفی مورد لزوم در خدمات دندانپزشکی متعارف چندین برابر افزایش داشته است.
دکتر زالی اشاره کرد: باتوجه به اینکه در کشور ما بطور معمول از نظر آماری شاخص پرداخت از جیب مردم برای خدمات دندانپزشکی از رنک بالایی برخوردارست و سهم مهمی را به خود اختصاص می دهد. بدین سبب توسعه هر گونه خدمات دندانپزشکی به ویژه در حد استاندارد مایه امتنان است.
فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت تصریح کرد: در سال های اخیر باتوجه به عدم پوشش کافی بیمه ای خدمات دندانپزشکی متاسفانه مردم برای دریافت این خدمات دیر و کم مراجعه می کنند و سرانه مراجعه مردم به دندانپزشکی بسیار پایین است و نسبت به استاندارد جهانی بسیار فاصله داریم.


حفظ دندان در دهان؛ با اهمیت ترین استراتژی دندانپزشکان در جهان
وی اشاره کرد: امروز استراتژی حفظ دندان در دهان با اهمیت ترین استراتژی دندانپزشکان در جهان است و همه دندانپزشکان متعهد هستند که این استراتژی را در تمامی جوامع انجام دهند اما در کشور ما به سبب مراجعه دیرهنگام و هزینه های گزاف این خدمات، متاسفانه آمار کشیدن دندان بجای خدمات ترمیمی بسیار بالاتر از استاندارد جهانی است.


بالا بودن فاکتورهای پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانیان
وی با اشاره به بالا بودن فاکتورهای پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانیان اظهار داشت: متاسفانه هر نوجوان ایرانی از سن ۱۲ سالگی به بعد دارای ۵-۲ دندان پوسیده است و در سن ۴۵-۳۵ سالگی این آمار به ۱۳-۱۲ دندان پوسیده می رسد و بیش از ۵۰ درصد سالمندان ایرانی بدون دندان هستند.
دکتر زالی اضافه کرد: شاخص پوسیدگی دندان در ایرانیان فراتر رفته است و فاکتورهای بیماریهای مربوط به لثه که باکیفیت بهداشت دهان و دندان ارتباط دارد نیز در ایران مطلوب نمی باشد و همه اینها نشان میدهد که ما نیازمند توسعه و گسترش خدمات دندانپزشکی عمومی هستیم.
وی با اشاره به هویت هر یک از مناطق شهرداری تهران اظهار داشت: منطقه ۱۳ تهران مزین به شعار پیشگامان انقلاب اسلامی است و بافت متفاوت و جمعیت قابل توجهی دارد. همین طور در تهران با حضور یک میلیون جمعیت شناور مواجه هستیم که به سبب بافت صنعتی تجاری و نظامی منطقه ۱۳ شاهد حضور حدود ۲۰ هزار جمعیت شناور در این منطقه هستیم. بدین سبب استقرار این مرکز تخصصی در این منطقه کار بسیار خوبی است.
دکتر زالی در ادامه سخنان خود از تلاشها و همکاریهای بهادار ارتش، نیروی هوایی و مجموعه نیروهای مسلح در دوران کرونا بطور ویژه قدردانی کرد و اظهار داشت: بطور متوسط در تهران حدود ۶۰ درصد از ارائه خدمات به بیماران کرونائی در بیمارستان های دانشگاهی و ۴۰ درصد مابقی توسط سایر سازمانها و بخشهای غیر وابسته به دانشگاهها ارائه می شود که سهم به سزایی از آن برعهده نیروهای مسلح است.
وی اضافه کرد: شاید نگین ارائه خدمات به بیماران کرونائی در منطقه شرق تهران همین بیمارستان بعثت بود که از همان روزهای آغازین شجاعانه به صف مدافعان سلامت در نبرد با کرونا پیوستند و دستاوردهای غرورآفرینی را دراین زمینه رقم زدند و کماکان نیز استمرار خدمت رسانی دارند.


تاکید بر آموزش همگانی مردم در زمینه بهداشت دهان و دندان
دکتر زالی در ادامه سخنان خود خواهان تخصیص قسمتی از این کلینیک تخصصی دندانپزشکی به حوزه آموزش همگانی مردم در زمینه بهداشت دهان و دندان شد که می تواند به یک الگوی ممتاز و نوآورانه دراین زمینه باشد.
وی همین طور با اشاره به اجرای کوهورت اجتماعی قند و لیپید که در منطقه ۱۳ بعنوان یک طرح کوهورت بزرگ کشوری انجام می شود اعلام نمود می توان زمینه اتصال این طرح و مرکز دندانپزشکی را فراهم نمود تا خدمت رسانی بهتر و مطلوبتری در زمینه بهداشت دهان و دندان نیز در قالب این طرح صورت گیرد.
فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت در خاتمه سخنان خود از تمامی دست اندرکاران افتتاح این مرکز تخصصی قدردانی نمود که موجب ارائه خدمات بهادار و باکیفیت دندانپزشکی به ساکنان این منطقه می شود.


دکتر تابش یکی از پزشکان متعهد سختکوش و شجاع و نام اور نیروی هوایی است
در ابتدای این مراسم امیر سرتیپ خلبان دکتر عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک دهه کرامت به تبیین روند شکل گیری، راه اندازی و راه اندازی این مرکز پرداخت.
به گفته وی این مرکز تخصصی دندانپزشکی به مساحت مرکز ۷۶۰۰ متر مربع و زیربنای ۴۷۰۰ مترمربع در ۴ طبقه است که در مدت ۱۶ ماه با اعتباری معادل ۱۶۰ میلیاردریال راه اندازی و تجهیز شده است.
امیر سرتیپ نصیر زاده با اشاره به اینکه بیمارستان بعثت سانتر کرونا در منطقه شرق تهران بود به ارائه گزارشی آماری درباب میزان مراجعان، بیماران و بستری شدگان و واکسیناسیون در این بیمارستان پرداخت.
وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت اداره بهداشت کل نیروهای مسلح و ارتش به ذکر فضایل و خاصیت های بارز شخصیتی و حرفه ای دکتر ناصر تابش پرداخت که این مرکز تخصصی به نام وی مزین شده است و دکتر تابش را یکی از نام آوران عرصه بهداشت و درمان در جهان برشمرد که در تمام طول تاریخ مایه افتخار است.
امیر نصیری زاده در ادامه ضمن بیان بیوگرافی مختصری از دکتر تابش به تعدادی از دستاوردها و افتخارات وی در دوران دفاع مقدس اشاره نمود که انجام همزمان دو عمل جراحی همزمان بر روی دو تخت، انجام عمل جراحی در حین بمباران، انجام بیش از ۱۸۰۰۰ عمل جراحی در بیمارستان اهواز در دفاع مقدس، انجام طولانی ترین عمل جراحی به مدت ۱۱ ساعت در آن بیمارستان از آن جمله بودند.
وی اوج هنر این جراح را خارج کردن یک بمب خوشه ای برشمرد که در ران یک بسیجی نفوذ کرده بود و هر لحظه احتمال انفجار داشت و دکتر تابش شجاعانه با وجود خطر انفجار بمب به همراه یک پرستار و متخصص اتاق عمل این جراحی را انجام داد. بگفته امیر نصیری این عمل جراحی در جهان منحصر به فرد است و تا حالا فقط یک مورد در جهان چنین عملی انجام شده است که ناموفق بوده و بمب در اتاق عمل منفجر شده است.
وی دکتر تابش را یکی از پزشکان متعهد سختکوش و شجاع و نام اور نیروی هوایی برشمرد که از فرزندان دلاور این سرزمین برشمرد و الگویی بی بدیل برای نسل آینده و پزشکان فردای این مرز و بوم شمرده می شود.
امیر سرتیپ نصیرزاده اشاره کرد: این مرکزتخصصی دندانپزشکی مزین به نام این پزشک نام آور و قهرمان شده است تا نام ایشان همچون سایر قهرمانان ماندگار باشد و انشالله که پزشکان جوان و متخصصان ما راه این قهرمانان را ادامه دهند. البته در بجران کرونا شاهد رشادت و جانفشانی های بسیار کادر درمان و مدافعان سلامت بودیم که امیدواریم این عزیزان در تمام عرصه ها موفق باشند.


ارتش تمام و کامل در خدمت حوزه بهداشت و درمان کشور است
امیر سرتیپ دکتر حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده و رئیس ستاد ارتش و فرمانده قرارگاه پدافند زیستی حضرت امام رضا(ع) ارتش نیز در این مراسم ضمن تقدیر از دکتر زالی و تمامی مدافعان سلامت اظهار داشت: ارتش تمام و کامل در خدمت حوزه بهداشت و درمان کشور است و در هر گوشه ای که نیاز باشد هرآنچه در توان داریم در طبق اخلاص گذاشته و در خدمت مردم هستیم.
وی در ادامه با اشاره به اقدامات و کارهای نیروی هوایی در دوران انقلاب و دوران دفاع مقدس و افتخارآفرینی ها و دستاوردهای آنان اشاره نمود که به همت بزرگمردان نیروی هوایی در دوران تحریم گرفتار مشکل نشده و عملیات های موفق و پیچیده ای انجام شد د و به ذکر خاطراتی از آن دوران پرداخت.
امیر سیاری با اشاره به اینکه نیروی هوایی سرافرازانه از دوران دفاع مقدس بیرون آمد و ثابت کرد چه توانمندیهایی دارد اضافه کرد: بعد از دفاع مقدس نیز نیروی هوایی با تاکید بر توانمندی های داخلی، علم و دانش و تعامل با مراکز علمی کشور در جهت پیشرفت و تکمیل تجهیزات اقدام نمود و امروز در جایگاه بالایی قرار گرفته است.
وی با افتخار اعلام نمود: امروز توان رزمی نیروی هوایی کشور یکی از موثرترین مولفه های بازدارنده در مقابل تمام تهدیدهای دشمنان است. نیروی هوایی در تمام طول تاریخ کشور از انقلاب و دفاع مقدس تا حالا همیشه در جهت خدمت رسانی به مردم کوشیده است و در همه بحرانها و حتی بلایای طبیعی با تمام توان و نیروی انسانی و تجهیزات به یاری مردم شتافته است.
وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری در خصوص اینکه نیروی هوایی، یک نیروی الهی است اظهار داشت: این به سبب خدمت در راه خدا، خدمت به نظام، و دفاع از کیان اسلامی و دفاع از تمامیت ارضی و خدمت به مردم حاصل شده است.
به گفته امیر سیاری در بحث مبارزه با کرونا نیز اقدامات نیروهای مسلح، ارتش، نیروی زمینی، نیروی پدافند، نیروی هوایی، نیروی دریایی در تهران و سایر شهرستانها شروع شد، قرارگاهها تشکیل شد و همه امکانات پای کار آمد تا سازماندهی شده و هدفمند خدمت رسانی مطلوب انجام پذیرد.
امیر سیاری ضمن اعلام آمادگی برای خدمت رسانی به مردم در تمام نقاط کشور خصوصاً در زمینه واکسیناسیون، راه اندازی این کلینیک تخصصی را اقدام بسیار بهادار و مایه سربلندی ارتش در امتداد خدمت رسانی به مردم و سیستم سلامت برشمرد.
امیر سرتیپ سیاری در خاتمه سخنان خود با اشاره به رشادت ها و افتخارات و دستاوردهای دکتر تابش در دوران دفاع مقدس و حوزه درمان یاد وخاطره تمامی شهدای مدافعان سلامت و کادر درمان را گرامی داشت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در خاتمه مراسم با حضور دکتر زالی و سایر مسئولان از دست اندرکاران راه اندازی این مرکز تقدیر به عمل آمد و رسما این کلینیک تخصصی دندانپزشکی به بهره برداری رسید. سپس دکتر زالی و سایر مسئولان از نزدیک بخش های مختلف این مرکز تخصصی را مورد بازدید قرار دادند.
منبع:

1400/03/26
10:25:39
0.0 / 5
1291
تگهای خبر: آموزش , آینده , بیمه , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس