رونمایی از سردیس و پلاك كوبی خیابان دكتر بدر الزمان قریب در منطقه ۹

رونمایی از سردیس و پلاك كوبی خیابان دكتر بدر الزمان قریب در منطقه ۹ با حضور، مشاور عالی مقام معظم رهبری و رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، شهردار منطقه9، ائمه جماعات و مدیران شهری، آیین رونمایی از سردیس و پلاک کوبی خیابان دکتر بدر الزمان قریب در مرکز آموزش های شهید حیدری(خانه مشق) منطقه 9 انجام شد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، در ابتدای این جلسه که با رعایت پروتکلهای بهداشتی انجام شد سید مصطفی موسوی شهردار منطقه ضمن خوشامد گوئی به حاضرین در جلسه، با اشاره به این که نامگذاری خیابان اجتماعی به بدر الزمان قریب با هماهنگی شواری اسلامی شهر تهران، صورت گرفته است، اظهار داشت: طبق توافقات انجام شده شهرداری تهران با وزارت دفاع بمنظور استفاده از قسمتی از پادگان جی برای مسیرهای ترافیکی، معبری در انتهای بلوار استاد معین با ۴باند به وجود آمد که ۲باند آن به کارهای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: در این راستا خیابانی که تا قبل از این خیابان اجتماعی خوانده می شد، بعد از همفکری و ارسال پیشنهاداتی که به مجموعه شهری در منطقه۹ رسیده بود به کمیته نامگذاری شورای شهر، قرار شد تا این خیابان به نام بانو بدر الزمان قریب که از مفاخر ایران زمین هستند، نامگذاری شود.
شهردار منطقه۹ در خاتمه عنوان کرد: خاندان قریب از مفاخر این مرز و بوم هستند، ضمن این که دو خیابان نیز جهت نامگذاری ۲شهید والامقام مد نظر کمیته نامگذاری معابر در قسمت غربی پایتخت قرار گرفته است، تا ادای دینی باشد به مقام والای شهدای ایران اسلامی.
نامگذاری شایسته معابر شهری جزو حقوق شهروندی است
در ادامه محمد جواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اهمیت نام و نامگذاری در مدیریت شهری، اظهار داشت: یکی از وظایفی که از شروع پدید آمدن شهرها بر عهده مجموعه شهری گذاشته شد و از حقوق شهروندی است، انتخاب نام شاسته و مناسب می باشد.
وی ادامه داد: نام ها یک نشانه و قسمتی از حقیقت هستند که گواه آن کتاب عظیم الشان قرآن می باشد که با نام الله شروع شده است که اهمیت نام و نامگذاری را می رساند.
رییس کمیته نامگذاری معابر شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد: شورای پنجم، خودرا شعبه ایی از فرهنگستان زبان می داند، و تمام تلاش خودرا بر آن داشته تا از اسامی شهدای والا مقام این مرز و بوم و مفاخری که در جهت اعتلای ایران زمین فعالیت داشته اند، در نامگذاری معابر و میادین شهری استفاده نماید.
حق شناس در خاتمه یاد آور شد: در نامگذاری معابر شهری، اهتمام مجموعه مدیرت شهری بر آن بوده تا تناسب در نامگذاری به جهت محل زندگانی شهدا و مفاخر رعایت شود، ضمن آنکه نسبت به دوره پیشین فعالیت شورای شهر شاهد تغییرات کمتری در نامگذاری معابر پایتخت بوده ایم.
همین طور دکتر قریب از خاندان قریب با تشکر از مجموعه شهری، که در امتداد پاسداشت خدمات بانو بدر الزمان قریب مبادرت به نامگذاری خیابان اجتماعی به نام وی کرده اند، آنرا اقدامی فرهنگی و باارزش دانست؛ که برای حفظ حرمت و گرامیداشت مفاخر علمی و فرهنگی کشور موثر است.
استفاده از گنجینه مفاخر ادب و فرهنگ ایران در نامگذاری، اقدامی پسندیده است
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه۹، در ادامه جلسه، غلامعلی حداد عادل مشاور عالی مقام معظم رهبری و رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تغییر نام اماکن و مراکز عمومی پس از انقلاب را نشان دهنده تغییر ارزشها دانست و عنوان کرد: خیلی از کوچه ها و معابر شهرها به نام شهدا مزین شده است تا از یاد نبریم امنیت و آسایش امروز ما مدیون خون شهداست.
ایشان سپس اظهار داشت: شایسته است از گنجینه مفاخر علمی و ادبی کشور در نامگذاری معابر استفاده شود، چنانچه شاهد اقدام پسندیده شهرداری منطقه 9 هستیم که خیابانی مهم به نام بانو بدرالزمان قریب نامگذاری شده است.
حداد عادل با اشاره به خدمات خاندان قریب به فرهنگ ایران زمین عنوان کرد: بعنوان عضو فرهنگستان زبان و ادب از این اقدام شهردار منطقه 9 در نامگذاری خیابانی به نام بانو بدرالزمان قریب قدردانی می کنم.
مشاور عالی مقام معظم رهبری و رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ابراز امیدواری کرد: این اقدام شهرداری، می تواند الگویی برای تکریم بزرگان و پاسداشت یاد و نام مفاخر فرهنگ ایران اسلامی باشد.1400/04/04
18:45:07
0.0 / 5
773
تگهای خبر: آموزش , خدمات , شهرداری , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس