رئیس كتابخانه ملی:

200 میلیارد ریال كتاب و نسخه های خطی امسال در كشور خریداری شد

200 میلیارد ریال كتاب و نسخه های خطی امسال در كشور خریداری شد ال مور: زاهدان - رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی اظهار داشت: امسال برای اولین بار با نگاه ویژه رئیس جمهوری 200 میلیارد ریال برای خرید كتاب و نسخه های خطی در كشور پرداخت شده است.


به گزارش ال مور به نقل از ایرنا اشرف بروجردی در حاشیه سفر به سیستان و بلوچستان روز یكشنبه در جمع خبرنگاران در زاهدان تصریح كرد: بیشتر نسخه ها و كتب خطی در اختیار خاندان هاست كه حاضر به انتقال آنها نیستند با این وجود تمام اعتبار یادشده برای خرید این قبیل كتاب ها و نسخه ها هزینه شده است.
وی اضافه كرد: بعنوان نمونه 30 میلیارد ریال برای مجموعه كتب محدث قمی پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: بودجه موجود سازمان اسناد و كتابخانه ملی 123 میلیارد تومان است كه درخواست افزایش آن را به مجلس عرضه كردیم.
وی خاطرنشان كرد: 70 درصد اعتبارات سازمان هزینه های جاری و 25 درصد برای طرح های عمرانی صرف می گردد.
مشاور فرهنگی رئیس جمهوری اظهار داشت: این سازمان وظیفه دارد هر آنچه كه مربوط به اندیشه بشر در قالب نوشته یا سند است را جهت استفاده پژوهشگران حفظ كنند.
بروجردی اضافه كرد: بیش از 150 میلیون برگ سند در كشور نگهداری می گردد و همه دستگاههای فعال موظف اند اسناد خویش را برای حفظ و نگهداری به این سازمان تحویل دهند.
وی ادامه داد: اسناد موجود در كتابخانه ملی شامل اسناد بیرون آمده از دل خانه ها، ادارات و سندهای روز است.
وی خاطرنشان كرد: سازمان اسناد و كتابخانه ملی برگه های سند رسیده را تفكیك و اسناد مهم را نگهداری و بقیه را امحا می كند.
رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی اضافه كرد: با عنایت به اینكه هنوز برای جامعه این مساله جا نیفتاده كه از اسناد تاریخی و قدیمی در مركز اسناد ملی بهتر از خانه ها نگهداری می گردد باید میزان اطلاع رسانی در این رابطه افزایش یابد.
وی ادامه داد: امسال انجمنی با عنوان داوطلبان واگذاری اسناد و منابع خطی به سازمان اسناد و كتابخانه ملی به راه افتاده است.
وی تصریح كرد: قدیمی ترین سند موجود در كتابخانه ملی كشور به قرن پنجم مربوط می گردد و تلاش داریم جهت استفاده بهتر رجوع كنندگان اسناد را دیجیتالی نماییم.
رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان با عنایت به همسایگی با بعضی كشورها، قدمت تاریخی و حضور نیروهای بیگانه در مقاطعی از تاریخ دارای اسناد قدیمی و با ارزش بسیاری است.
بروجردی با اشاره به اینكه حدود 6 میلیون سند آرشیوی در سیستان و بلوچستان نگهداری می گردد اضافه كرد: تلاش داریم اعتبارات مربوط به این استان را افزایش دهیم.
وی تصریح كرد: مركز اسناد و كتابخانه ملی سیستان و بلوچستان در كنار استان های خراسان رضوی، همدان و فارس شرایط نگهداری مناسبی از اسناد تاریخی را دارد.
وی تصریح كرد: امسال از لحاظ چاپ عناوین كتاب با تنوع مبحث 30 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته ایم.
به گزارش ال مور به نقل از ایرنا اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی شنبه شب وارد زاهدان شد و دیدار با گروه های مختلف فرهنگی، شركت در نشست نمایندگان ادارات اسناد و كتابخانه ملی استان های مختلف و كارگروه فرهنگی و اجتماعی سیستان و بلوچستان همچون برنامه های وی در سفر 2 روزه به این استان است.
3042**6081 خبرنگار: محدثه حیدری گرجی **انتشار دهنده: حیدر سرایانی


1396/11/15
14:45:05
5.0 / 5
5250
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس