نشست همایش عاشیق ها در مهر-۲؛

دعوت مدیران به یک همایش موسیقایی

دعوت مدیران به یک همایش موسیقایی ال مور: دست اندرکاران برگزاری همایش سراسری عاشیق ها از مدیران و مسئولان فرهنگی کشور خواستند تا نسبت به اجرائی شدن وعده های خود برای پشتیبانی از هنرمندان فعال این عرصه اقدامات اجرائی بیشتری انجام دهند.


دریافت 30 MB
خبرگزاری مهر- گروه هنر- علیرضا سعیدی: مدیران برگزاری همایش سراسری عاشیق های ایران (عاشیقلار) که از ساعت ۱۸ تا ۲۲ امروز سه شنبه دهم آبان ماه میزبان شهروندان تهرانی و علاقه مندان موسیقی عاشیقی در پردیس تئاتر تهران خواهند بود، با حضور در خبرگزاری مهر به تشریح برنامه های این رویداد موسیقایی پرداختند.
عاشیق سلجوق شهبازی مدیر هنری همایش سراسری عاشیق های ایران و مدیر خانه عاشیق ها، حسین عالم بخش مدیر پردیس تئاتر تهران، قریب منوچهری و حسین رضازاده دست اندرکاران برگزاری همایش سراسری عاشیق های ایران در بخش دوم این جلسه رسانه ای بود که ارائه توضیحاتی از انگیزه ها و دغدغه های خود برای برگزاری چنین رویدادهای موسیقایی از تلاش و برنامه ریزی برای استمرار برنامه های پژوهشی در زمینه موسیقی عاشیقی و موسیقی دیگر اقوام کشورمان در پردیس تئاتر تهران پرداختند.
همایش سراسری عاشیق های ایران (عاشیقلار) در قالب اجرای گروههای مختلف شرکت کننده از شهرهای مختلف کشور، به همراه بزرگترین اجرای گروهی و تجلیل از سرگروه های هنری عاشیق های ایران ساعت ۱۸ تا ۲۲ روز سه شنبه دهم آبان ماه به میزبانی پردیس تئاتر تهران وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می گردد.
در این همایش که با افتتاحیه رسمی خانه عاشیق های ایران در پردیس تئاتر تهران نیز همراه خواهد بود، ضمن اجرای گروه کر بزرگ عاشیق ها متشکل از ۴۰۰ هنرمند به سرپرستی عاشیق سلجوق شهبازی چندین هنرمند پیشکسوت و شناخته موسیقی عاشیقی در نوبت های مختلف به اجرای برنامه می پردازند. همچون اقداماتی که ستاد برگزاری این رویداد روی آن متمرکز شده، برگزاری یک رویداد خیریه بمنظور کمک به لطمه دیدگان از زلزله مهرماه شهرستان خوی با مدیریت حسین رضازاده از دست اندرکاران ستاد برگزاری همایش، تجلیل از سرگروه های شرکت کننده و ارائه یک مقاله تخصصی در زمینه ادبیات عاشیقی توسط حسین سیامی است که مقرر است در نوبت های مختلف پیش روی مخاطبان قرار گیرد.

انگیزه های آقای مدیر پس از برگزاری یک جشنواره در زمینه هنری
حسین عالم بخش مدیر پردیس تئاتر تهران در ابتدای بخش دوم نشست رسانه ای همایش سراسری عاشیق های ایران (عاشیقلار) ضمن ارائه تعدادی از برنامه های این مجموعه فرهنگی هنری در ماه های پیش رو به استمرار برگزاری برنامه های موسیقایی در زمینه موسیقی اقوام ایران و همین طور موسیقی آیینی در پردیس تئاتر تهران اصرار کرد و اظهار داشت: برگزاری همایش عاشیق های ایران برای بنده و همکارانم مقدمه و کوشش برای شروع راه جدیدی از کارهای پردیس تئاتر تهران است که امیدوار هستم با کنترل کرونا و بهبود شرایط فعلی بتوانیم با قدرت هرچه تمام تر میزبان شهروندان تهرانی باشی که همیشه علاقه مندی خودرا به آثار نمایشی خوب و استاندارد، موسیقی آیینی و موسیقی اقوام ایران نشان داده اند. بدین سبب همایش پیش رو فقط قسمتی از برنامه های ماست که امیدوار هستم نهایت آن رسیدن به مرحله تولید هم باشد
وی افزود: زمانی که بنده افتخار همکاری با حوزه هنری را داشتیم، سعی کردیم بواسطه یک گروه از هنرمندان «جشنواره نقالان علوی» را برگزار نماییم. جشنواره ای که یکی از مهم ترین انگیزه های آن انتقال مدح و ستایش دوستداران امیرالمومنین در قالب نقالی به عموم مردم بود که عمدتا با شکل موزه ای اینگونه هنری – موسیقایی آشنا بودند. بسیار مفتخرم که این را اعلام کنم، پس از برگزاری این جشنواره بود که نقالی و پرده خوانی واقعاً جان تازه ای گرفت و خیلی از شهروندان علاقمند شدند تا بواسطه تماشای آثار به اجرا در آمده در این جشنواره هنر نقالی و پرده خوانی را یاد بگیرند.
این نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر با اشاره به خاصیت های ممتاز موسیقی عاشیقی بیان کرد: به اعتقاد من موسیقی عاشیقی همچون گونه های موسیقایی کشورمان است که دربرگیرنده نکات بسیار زیادی در زمینه های موسیقایی و آیینی و اعتقادی است و به نظرم وقت آنست که در میان شهروندان تهرانی جان تازه ای بگیرد. چونکه من از نزدیک شاهد بوده ام هنرمندان تلاشگری چون عاشیق سلجوق شهبازی چه زحمات فراوانی را برای اجرای این برنامه متقبل شدند.

این موسیقی می تواند یک رشته دانشگاهی باشد
وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به کوشش های انجام شده در زمینه ریاست و معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در توسعه و ترویج موسیقی آیینی و موسیقی نواحی اظهار داشت: موسیقی عاشیقی یک مکتب بسیار باارزش در زمینه موسیقی اقوام ایران است و به طور قطع برگزاری چنین همایش هایی می تواند در زنده ماندن این هنر باارزش موثر باشد. البته برگزاری چنین رویدادهایی نیازمند پشتوانه علمی است که امیدوار هستم با تاسیس کانون یا خانه موسیقی عاشیق ها در پردیس تئاتر تهران بتوانیم کارهای ثمربخشی را برای توسعه کارهای آکادمیک در این عرصه موسیقایی انجام دهیم. این موسیقی بطور قطع حرف های زیادی برای گفتن دارد که می تواند حتی در قالب دروس دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد.
برگزاری همایش عاشیق های ایران برای بنده و همکارانم شروع راه جدیدی است که امیدوار هستم با کنترل کرونا و بهبود شرایط فعلی بتوانیم میزبان شهروندان تهرانی باشیم که همیشه علاقه مندی خودرا به آثار نمایشی خوب و موسیقی آیینی و موسیقی اقوام ایران نشان داده اند عالم بخش اشاره کرد: اگر حالا هنر تعزیه توانسته در قالب هنری بسیار باارزش به عنوان یک رشته تحصیلی دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد، من حتم دارم موسیقی نواحی ایران نیز دارای چنین قابلیت های ارزشمندی است که بتواند در زمینه های تخصصی دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد. این هنرها دارای یک پشتوانه مردمی است که اگر همه مدیران و مسئولان فرهنگی کشور دست به دست هم دهند می توان از برگزاری چنین همایش ها و رویدادهایی بیشترین بهره برداری را کرد. این موسیقی ها می تواند سخت ترین روحی مردم یک جامعه را بانشاط کند و شرایطی را فراهم سازد که یکی از مولفه های آن امید به آینده و زندگی است. این موسیقی ها سرشار از بار معنوی و اعتقادی است که ریشه در باورهای الهی هنرمندانی دارد که وقتی ساز به دست می گیرند باید وضو داشته باشند.
مدیر پردیس تئاتر تهران در ادامه صحبت های خود با اشاره به کوشش های انجام شده در زمینه ریاست و معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در توسعه و ترویج موسیقی آیینی و موسیقی نواحی اضافه کرد: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ماه های اخیر نهایت تلاش خودرا انجام داده تا در عرصه تولید موسیقی خوب و باکیفیت پیشتاز باشند. در این راه نیز کوشش داشته تا با شناسایی و پژوهش در زمینه های مختلف موسیقایی خصوصاً موسیقی اقوام ایران شرایطی را فراهم سازد که هم شاهد تولیدات باارزش و دارای سطح باارزش علمی موسیقایی و هم موسیقی های مردم پسندی باشیم که در سطح عمومی جامعه نیز بتواند جریان موثری داشته باشد. کما این که استقبال بسیار چشم گیر مردم از رویدادهای موسیقایی جشنواره ایران زیبا و حضور پررنگ گروههای مختلف موسیقی وابسته به سازمان در رویدادهای مهمی چون جشنواره موسیقی گواه مهمی بر این ادعاست که برای مجموعه ما بسیار حائز اهمیت می باشد.

شنیدن یک موسیقی دل نشین که همه برای انجامش زحمت کشیدند
عالم بخش درباره ی تعدادی از دلیلهای خود از انتخاب موسیقی عاشیقی برای برگزاری این همایش اظهار داشت: به طور قطع موسیقی اقوام ایران رنگین کمانی از انواع و اقسام موسیقی هایی است که هرکدام دربرگیرنده جذابیت های فراوانی است. در این بین موسیقی عاشیقی که علاوه بر آذربایجان در گستره های جغرافیایی دیگر کشورمان نیز پراکنده شده اند از پرمخاطب ترین و ارزشمندترین گونه های موسیقایی است که می تواند برای هر شنونده جذاب و شنیدنی باشد. موسیقی هایی که به قدری دل نشین و ارزشمندند که شنیدنی ترین نوحه ها و اذان ها متعلق به هنرمندانی است که در این حوزه حضور جدی و تاثیرگذاری داشتند.
وی اشاره کرد: همایش عاشیقلار هم نتیجه چنین رویکرد اعتقادی و مردمی به موسیقی است که برای برگزاری آن مدیریت و معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مدیریت امور موسیقی و پردیس تئاتر تهران در قالب یک پروژه مشترک هر آنچه در توان داشتند انجام دادند تا بتوانیم در این شرایط در التیام حال شهروندان تهرانی اقداماتی را انجام دهیم.
در همایش عاشیق های ایران چه اتفاقاتی می افتد؟
رقیب منوچهری از برگزار کنندگان همایش سراسری عاشیق های ایران (عاشیقلار) هم در بخش دیگری از این جلسه رسانه ای ضمن ارائه جزئیات همایش توضیح داد: طی تازه ترین برنامه ریزی هایی که انجام گرفته همایش در بخش های پژوهشی و اجرائی و کمک به زلزله زدگان خوی میزبان مخاطبان است. ما در بخش پژوهشی پنل های تخصصی را همراه با اجرای موسیقی در نظر گرفته ایم که طی آن برخی از پژوهشگران و هنرمندان موسیقی کشورمان مقالات و سخنرانی هایی را با موضوع تاریخ نگاری موسیقی عاشیق ها، برگزاری نمایشگاه با موضوع موسیقی عاشیقی به مخاطبان ارائه می دهند.
وی اضافه کرد: در بخش اجرائی هم بالاترین گروه ها و هنرمندان موسیقی عاشیقی علاوه بر اجرای بزرگترین کنسرت موسیقی عاشیقی، برخی از هنرمندان فعال این عرصه همچون سخاوت صابر از ارسباران، نصرت الله زرگر از همدان، نوروز چمنی از اهر، رسول اجاقلو از تبریز، شهباز سلیمانی از تبریز، گروه بالابان به سرپرستی فرامرز گوزلی، اکبرزارعی از منطقه قره داغ، ایرج خداوردی از مشکین شهر، ستار برازش از میاندوآب، بهمن محیطی از خلخال، یوسف عباسپور از منطقه دیریلی، غلامرضا کمیجانی از استان مرکزی، احمد شهبازی از قزوین، سعید صفری از منطقه خدافرین، یوسف حسین زاده از کرج، محمد پوراسماعیلی از منطقه ارس، علی رضا قسمتی از کلیبر، خدمت شکوری از منطقه افشار و انگوران، فرج مرادی از هشتگرد و نظر آباد، علی طالبی از شهریار، جمشید عبدی از میانه، بلود صالحپور از تبریز، یاشار عباسی از پارس آباد برنامه های خودرا در قالب کنسرت ها ۳ تا ۵ دقیقه ای اجرا می کنند.

همایش عاشیق ها، زلزله خوی و دعوت از خیرین
منوچهری در باره بخش همدردی با لطمه دیدگان زلزله خوی هم اظهار داشت: یکی از اتفاقات مهمی که طی هفته های گذشته صورت گرفت، وقوع زلزله شهرستان خوی بود که خوشبختانه لطمه جانی نداشت اما خیلی از منازل و ساختمان ها بر اثر شدت زلزله لطمه دیده و خیلی از شهروندان خویی را بی خانمان کرد. از این جهت تصمیم داریم در پروژه همایش عاشیق ها، ویژه برنامه هایی را به همین مناسبت برگزار نماییم که طی آن افراد خیر بتوانند برای ترمیم و بازسازی صدمات ناشی از زلزله همراه ما باشند.
وی افزود: متاسفانه اتفاقات و التهابات اخیر شرایطی را ایجاد کرد که زلزله خوی چندان که باید در رسانه ها منعکس نشود، بدین سبب برگزاری همایش سراسری عاشیق های ایران فرصتی است که هم وطنان عزیزما برای ابراز همدردی با لطمه دیدگان این زلزله آستین بالابزنند و با کمک های خیرخواهانه خود همراه این پروژه باشند.
حسین رضا زاده یکی دیگر از برگزارکنندگان همایش عاشیقلار هم در این جلسه رسانه ای بیان کرد: متاسفانه در تاریح سیزدهم مهر ماه سال جاری زلزله شدیدی در شهرستان خوی صورت گرفت که اتفاق جانی نداشت اما بالای ۱۰ هزار نفر مصدوم و خیلی از خانه های مسکونی این شهر نیز تخریب شد. بدین سبب همه این موارد نیازمند بازسازی هستند که امیدوار هستم با یاری و مساعدت مسئولان بتوانیم شرایط مطلوبی را برای لطمه دیدگان فراهم نماییم.
این کارشناس مسائل فرهنگی اجتماعی با اشاره به امکانات محدود کمک رسانه به لطمه دیدگان زلزله توضیح داد: متاسفانه همان گونه که آقای منوچهری به آن اشاره داشت، اتفاقات و التهابات اخیر کشور شرایطی را ایجاد کرد که لطمه ها و پسامدهای منفی زلزله خوی آنچنان که باید در رسانه ها منعکس نشود و به تبع آن نیز کمک های مردمی کمتری به سمت این منطقه روانه شود. این خیلی درد بزرگی برای ما بود و هست. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا از هر ابزار و وسیله ای کمک بگیریم تا بتوانیم کمک های بیشتری را به مردم زلزله زدی تقدیم نماییم. اتفاقاً در این شرایط بود که استاد شهبازی با ما تماس گرفتند و اعلام آمادگی خودرا برای مساعدت با واسطه برگزاری همایش عاشیقلار اعلام نمودند. ما هم از این پیشنهاد با تمام وجود استقبال کردیم و بنا بر این شد که بنده به عنوان هماهنگ کننده و رابط شهرستان خوی با همایش شرایطی را فراهم کنم تا بتوانیم قسمتی از این رویداد را به کمک به زلزله زدگان خوی اختصاص دهیم.

یک درخواست از مسئولانی که فقط می شنوند
عاشیق سلجوق شهبازی مدیر هنری همایش سراسری عاشیق های ایران در بخش پایانی این جلسه نیز ضمن دعوت از همه مدیران فرهنگی و سیاسی کشورمان برای حضور در این همایش اظهار داشت: ممکنست دیگر شاهد چنین اتفاق بزرگی در زمینه موسیقی عاشیقی نباشیم. بدین سبب دوست داریم که مسئولان فرهنگی در این برنامه حضور داشته باشند تا به عظمت موسیقی عاشیق ها پی ببرند و اگر دوست داشتند حمایت های بیشتری دراین زمینه داشته باشند. شاید این رویداد سبب شد مدیران عزیز هنرمندانی را ببینند که بهترین و با ارزشمندترین هنر را به یدک می کشند اما متاسفانه اقشار لطمه پذیری هستند که چشم امیدشان به حمایت معنوی مدیرانی است که وظیفه اصلی شان پشتیبانی از هنرمندان است.
سلجوق شهبازی: اگر مدیران این فرهنگسراها علاوه بر نگاه تخصصی به حوزه موسیقی نواحی با نگاه حمایت گرایانه به هنرمندان این عرصه از آنها برای اجرای برنامه در مجموعه های خود دعوت کنند، خیلی زود شاهد خروجی عالی و موثری از این مجموعه ها هستیم وی با انتقاد از کمبود حمایت های مالی و معنوی از هنرمندان موسیقی نواحی ایران توسط ارگان های دولتی اشاره کرد: در طول این مدت با خیلی از مسئولان و مدیران فرهنگی زیادی صحبت کردم تا بتوانم در حد امکان از آنها برای مساعدت با هنرمندان حمایت هایی را دریافت کنم. آنها نیز همیشه به حرف های من به دقت گوش داده اند اما متاسفانه در کم ترین شکل و وقت ممکن بود که توانستم از این حرف زدن ها و گوش دادن ها خروجی مناسبی دریافت کنم. البته جا دارد بازهم از مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قدردانی کنم که شرایط برگزاری این همایش و افتتاح خانه موسیقی عاشیق ها را برای ما فراهم نمود تا بتوانیم به سهم خود در این شرایط جامعه فضای مناسبی را به لحاظ روحی ایجاد نماییم.
این هنرمند موسیقی نواحی با اشاره به تعدد فرهنگسراهای مختلف در شهر تهران پیشنهاد داد: همایش موسیقی عاشیقلار یک روز برگزار می گردد. اما من اعتقاد دارم باتوجه به تعدد فرهنگسراهای شهر تهران و اسامی خوبی که برای هریک از آنها برگزیده شده می توانیم در هر روز از سال و در هر کدام از این فرهنگسراها اجرای موسیقی نواحی داشته باشیم. موسیقی هایی که می تواند به احیای کارکرد این فرهنگسراها کمک قابل توجهی داشته باشد. من بر این باورم که اگر مدیران این فرهنگسراها علاوه بر نگاه تخصصی به حوزه موسیقی نواحی با نگاه حمایت گرایانه به هنرمندان این عرصه از آنها برای اجرای برنامه در مجموعه های خود دعوت کنند، خیلی زود شاهد خروجی عالی و موثری از این مجموعه ها هستیم که هر کدام می توانند نماینده قسمتی از جغرافیای ایران عزیز ما باشند و در آرام کردن روح شهروندان نقش مهمی ایفا کند.

تاسیس یک قرارگاه فرهنگی هنری برای پرداخت خمس و زکات!
حسین عالم بخش مدیر پردیس تئاتر تهران هم در آخر این جلسه خبری اشاره کرد: ما در پردیس تئاتر تهران انگیزه ها و برنامه های زیادی برای اجرا داشتیم که متاسفانه ماجرای کرونا کارهایمان را به عقب انداخت اما امیدوار هستم با برگزاری چنین همایش هایی که به اعتقاد من قرارگاه جهادی تئاتر تهران است بتوانیم برنامه های موثری را برای شهروندان تهرانی تقدیم نماییم. ما همین مدتی پیش بود که بواسطه همکاری و همراهی برخی از هنرمندان بهادار تئاتر کشورمان پویش «تئاتر برای همه بچه ها» را در روستاها و شهرهای کوچک استان تهران شروع کردیم که خوشبختانه استقبال بی نظیری از آن شد.
وی با اشاره به حمایت های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در زمینه های حمایتی اضافه کرد: با تاکید بر مواردی که به آن اشاره کردم، ما این آمادگی را داریم که در قالب این پویش جهادی به کمک کودکان و نوجوانان زلزله زده شهرستان خوی بشتابیم و با این اقدام جهادی بتوانیم دل این عزیزان را به سهم خود شاد نماییم. جالب است بدانید همین گروه جهادی مدتی پیش هم در راه راه پیمایی اربعین به اجرای برنامه پرداخت که خیلی هم سرو صدا کرد و فکر می کنم برای ما حکم خمس و زکاتی را دارید که می توانیم به سهم خودمان انجام دهیم.

1401/08/14
14:39:00
0.0 / 5
231
تگهای خبر: آینده , برند , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس