معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران اعلام كرد

رشد ۵۰ درصدی ساخت مسکن در پایتخت

رشد ۵۰ درصدی ساخت مسکن در پایتخت به گزارش ال مور، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از پایان رکود در حوزه ساخت و ساز اطلاع داد و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۰ هزار پروانه ساختمانی صادر شده و ساخت مسکن رشد ۵۰ درصدی داشته است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا و بنابر اعلام سایت شهر، حمیدرضا صارمی با اشاره به اینکه سهم هزینه های مسکن در سبد خانوار یکی از مهم ترین شاخصه های اقتصادی می باشد، اظهار داشت: در تهران، سهم مسکن در سبد خانوار حدود ۶۵ درصد است که رقم بسیار بالایی را شامل می شود و همین مبحث کیفیت زندگی شهروندان را تحت تأثیر قرار می دهد.
وی ضمن اشاره به کاهش سالانه ساخت واحدهای مسکونی در پایتخت طی دهه ۹۰، عنوان کرد: در سالهای ابتدایی این دهه، سالانه تا۲۰۰ هزار واحد مسکونی هم تولید می شد اما کم کم این آمار کاهش پیدا کرد و در سال ۱۴۰۰ به پایین ترین میزان تولید واحد مسکونی یعنی حدود ۴۶ هزار واحد رسید. این در حالی بود که به علت سالانه ۴۰ هزار مهاجرت و همینطور ثبت ۵۱ هزار ازدواج، ما با فشار تقاضا مواجه بودیم، ضمن این که نرخ تخریب و استهلاک خانه های فرسوده هم ۱۵۰ هزار واحد است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران درمورد خانه های خالی شهر تهران، توضیح داد: تعداد خانه های خالی در پایتخت به ۳۰۰ هزار واحد هم نمی رسد. این واحدها که اغلب دارای متراژهای بالا هستند، در مناطق شمالی شهر همچون زعفرانیه، نیاوران و... قرار دارند که جزو جامعه هدف ما نیستند؛ چونکه اساسا شکلگیری قرارگاه جهادی مسکن با رویکرد راه اندازی مسکن استطاعت پذیر برای زوج های جوان و اقشار کم درآمد بوجود آمد تا این قشر بتوانند با دریافت برخی تسهیلات صاحب مسکن شوند.
صارمی افزود: اقتصاد مسکن بر تمام بخش های اقتصادی و تولیدی، اثرگذار است و الان خبر خوب این که پس از دوره رکود ساخت و ساز در پایتخت، در سال ۱۴۰۱ شاهد بودیم با وجود بازارهای موازی و تنش هایی که در بازارهایی مانند سکه و ارز وجود داشت، تمایل برای سرمایه گذاری مردم در قسمت مسکن بیشتر شد و ما بیشتر از ۵۰ درصد افزایش صدور پروانه در شهر تهران داشتیم. حدود ۱۰ هزار پروانه ساختمانی پارسال صادر شد و امیدواریم آمار صدور پروانه در شهر تهران تا آخر سال آینده به ۲۰ هزار پروانه برسد.
وی خاطرنشان کرد: ما در سال گذشته، ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکونی را هدفگذاری کردیم، برای راه اندازی ۴۵۰ هزار واحد تفاهمنامه امضاء کردیم، اقدامات لازم برای ۴۶ هزار را به صورت مداخله تعریف شده آغاز کردیم، مراحل صدور پروانه برای ۷۰ هزار واحد هم درحال طی مراحل قانونی می باشد.
صارمی اضافه کرد: در مناطقی مانند مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸، رشد حدود ۷۰ تا ۹۰ درصدی صدور پروانه داشته ایم، در این مناطق قیمت مسکن بگونه ای است که اگر مدیریت شود، دسترسی شهروندان به مسکن را تسهیل می کند.1402/01/06
14:27:25
0.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس