ابطحی خبر داد؛

نقاشی های مسجد جامع خرمشهر ترمیم می شود

نقاشی های مسجد جامع خرمشهر ترمیم می شود به گزارش ال مور، دبیر رویداد ملی خانه ام خرمشهر اظهار داشت: حماسه مردم خرمشهر که توسط ناصرپلنگی روی دیوارهای مسجد جامع خرمشهر نقاشی شده، ترمیم می شود.به گزارش ال مور به نقل از مهر، نشست رسانه ای رویداد ملی خانه ام خرمشهر بامداد امروز شنبه ۳۰ اردیبهشت در سالن صفارزاده حوزه هنری اجرا شد.
سید مهدی ابطحی دبیر این رویداد در ابتدای نشست اظهار داشت: ناصر پلنگی، نقاش پیشکسوت حوزه هنری، یک روز پیش از آزاد سازی خرمشهر در منطقه دارخوین در عملیات بیت المقدس، با چند نفر از بچه های باقی مانده محمدعلی جهان آرا، زیر چادر، مشغول صرف ناهار بودند. صحبت از این بود که اگر فردا عملیات موفق و شهر آزاد بشود، هرکدام از ما چه کار خواهیم کرد؟ جمشید برون که صدای خوبی داشت اظهار داشت: اگر زنده ماندم و وارد خرمشهر شدیم روی مناره های مسجد جامع اذان خواهم گفت و ناصر پلنگی اظهار داشت: من هم اهتمام می کنم تصاویر و حماسه شما را روی در و دیوار باقی مانده از خرمشهر نقاشی کنم، بنا بر این چند اثر ماندگار از ناصر پلنگی روی دیوارهای مسجد جامع خرمشهر نقش بست و در این سال ها، این آثار هست و برکاتی داشته است.
وی افزود: نخستین برنامه رویداد ملی خانه ام خرمشهر ترمیم نقاشی های ناصر پلنگی در مسجد جامع خرمشهر است که این کار از سوم خرداد به مدت ۲۰ روز توسط یکی از اساتید نقاشی حوزه هنری به انجام می رسد.
ابطحی از برگزاری نخستین کارگاه آموزشی نقاشی دیواری توسط استاد گنجی برای هنرجویان منطقه آبادان و خرمشهر آگاهی داد و اضافه کرد: دوم خرداد آئین رونمایی و نصب از سردیس شهیدان سید محمدعلی جهان آرا، بهنام محمدی و محسن وِزرایی از شهدای شاخص در فتح خرمشهر در موزه دفاع مقدس خرمشهر از دیگر برنامه های این رویداد ملی است. سید مهدی ابطحی اضافه کرد: در حاشیه این رویداد سید صالح موسوی رزمنده مقاومت، از فعالان تاریخ شفاهی و روایت دفاع مقدس تجلیل خواهد شد.
به گفته دبیر ملی رویداد خانه ام خرمشهر، سوم خرداد با حضور ۱۰ نفر از عکاسان دفاع مقدس و کسانی که در مقاومت خرمشهر حضور داشتند و از آن روزها عکس دارند، مراسم رونمایی و نصب عکس صحنه پردازی شده خرمشهرها اثر احسان باقری انجام خواهد شد. وی افزود: در حاشیه این مراسم برای نخستین بار جایزه هنری شهید بهروز مرادی از عکاسان دفاع مقدس تقدیم می شود و دبیرخانه این جایزه هنری آغاز به کار خواهدنمود. ابطحی اضافه کرد: شهید بهروز مرادی از شهدای هنرمند خرمشهر بودند و آثار ماندگاری از حمله خرمشهر جمعیت ۳۶ میلیون نفر و کوچه های این شهر به خون شهدا مطهر است با وضو وارد شوید، می باشد.
ابطحی مخاطب برنامه بعدی این رویداد را ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کودک و نوجوان خرمشهری خواند و اظهار داشت: قصه های خوب برای بچه های خوب با عنوان سلام خرمشهر من در ایام سوم و چهارم خرداد برای کودکان و نوجوانان خرمشهر در شش سانس انجام می شود. وی ادامه داد: روایت اصلی و قصه گویی این مراسم با محوریت نوجوان شهید بهنام محمدی است.
وی در ادامه اظهار داشت: کارگاه آموزشی جایگاه روایت در خلق آثار ادبی به مدت ۳ روز در منطقه خرمشهر و آبادان انجام می شود. وی با اعلان اینکه ۲ کارگاه آموزشی با حضور هنرآموزان این منطقه برگزار می شود، اضافه کرد: ۲۰ نفر از دانشجویان معاونت آموزش حوزه هنری در این اردو حضور خواهند داشت و در آخر اردو، دانشجویان ۲ اثر مکتوب مجموعه داستانک و سفرنامه از این بازدید خواهند داشت.
ابطحی اکران فیلم دسته دختران برای فعالان فرهنگی و هنری و اصحاب رسانه آبادان و خرمشهر را از دیگر برنامه های رویداد ملی خانه ام خرمشهر خواند و اضافه کرد: چند اتفاق زیر ساختی و ماندگار برای این دو شهر همچون دو مجموعه کتاب شهر یکی در آبادان و دیگری در خرمشهر افتتاح می گردد. وی افزود: مجموعه هنری نخل خرمشهر که اکنون با تابلو سینما نخل خرمشهر مشغول فعالیت است بازسازی آن شروع خواهد شد. او در آخر از کلنگ زنی تندیس هنری در آینده ای نزدیک در آبادان آگاهی داد.


منبع:

1402/02/31
02:52:38
0.0 / 5
299
تگهای خبر: آموزش , آینده , جایزه , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس