گزارش ال مور؛

ملودی هایی که در سوگ مولا تولید شدند

ملودی هایی که در سوگ مولا تولید شدند ال مور: به گزارش ال مور، هنرمندان مختلفی در سالهای اخیر مبادرت به انتشار تک آهنگ ها و آلبوم هایی با مبحث شهادت حضرت علی (ع) کرده اند که خیلی از آنها دربرگیرنده حس و حال متفاوتی برای تجلیل از مولا هستند.خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی؛ طی سالهای اخیر دستاوردهای ارزشمندی از جانب اهالی موسیقی برای تجلیل و گرامیداشت مقام والای حضرت علی (ع) چه در روزهای در رابطه با ولادت، چه درایام عید غدیرخم و چه در روزهای شهادت آن حضرت پیش روی مخاطبان قرار گرفته اند؛ محصولاتی که هریک تلاش کردند تا به سهم خود دربرگیرنده مفاهیم ارزشمندی از مقام گرامی حضرت امیرالمومنین (ع) در مناسبت های مختلف باشد. مناسبت هایی که در آنها دوستداران این امام همام همواره عرض ارادتی ویژه به پیشگاه او دارند و تلاش می کنند به واسطه بهره مندی از محصولات فرهنگی، هنری و آیینی به این ارادت جلوه متفاوتی ببخشند.
ایام عزاداری شهادت حضرت علی (ع) بهانه مناسبی شد تا بار دیگر با رجعتی باردیگر به برخی محصولات و آثاری که به واسطه هنرمندان عرصه های مختلف موسیقی در تجلیل از مقام والای امیرالمومنین (ع) طی سالهای گذشته تهیه و ساخته شده، خاطرات موسیقایی با این محوریت را مرور نماییم.
آنچه می خوانید معرفی اجمالی بعضی از دستاوردهای ارزشمندی است که طی سالهای گذشته در چارچوب آهنگ و ملودی یا به صورت مستقل یا در چارچوب آلبوم با محوریت عزاداری شهادت یا منقبت مقام والای حضرت علی (ع) پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.
موسیقی هایی که در گزاره های رسانه ای قبلی هم به معرفی آنها چه در قالبی مشروح و چه در قالبی مختصر پرداخته شده اما سال روز شهادت حضرت علیِ عالیِ اعلا (ع) دستمایه ای برای خاطره بازی باردیگر با این ملودی ها و نغمات ماندگار شد.
محمد اصفهانی؛ «دیده بگشا» تک آهنگ «دیده بگشا» همچون آثار معتبر و پرطرفداری است که سال ۱۳۷۹ در چارچوب یکی از آثار آلبوم «ماه غریبستان» به خوانندگی محمد اصفهانی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
آلبوم «ماه غریبستان» همچون آثار موسیقایی بود که توسط ستاد تکریم سال امام علی (ع) تولید شد و به شکلی یکی از آثار تازه موسیقی مذهبی در ژانر پاپ بود.
در قطعه «دیده بگشا» محمدعلی معلم دامغانی شاعر، علیرضا کهن دیری آهنگساز و محمد اصفهانی خواننده حضورداشتند.
برای شنیدن قطعه «دیده بگشا» به خوانندگی محمد اصفهانی اینجا را کلیک کنید.

خشایار اعتمادی؛ «خاک آستان علی»
«خاک آستان علی» یکی از تک آهنگ های مجموعه موسیقایی «فصل آشنایی» است که در دهه هفتاد با محوریت کرامت حضرت علی (ع) منتشر گردید.
در این قطعه مظاهر مصفا شاعر، سید فواد حجازی آهنگساز و تنظیم کننده و خشایار اعتمادی بعنوان خواننده حضور داشتند.
این تک آهنگ همچون آثار ماندگاری بود که در دهه هفتاد توانست با استقبال خوبی از جانب مخاطبان مواجه شود و تبدیل به یکی از آثار پرطرفدار خشایار اعتمادی در حوزه خوانندگی شود.
برای شنیدن قطعه «خاک آستان علی» به خوانندگی خشایار اعتمادی اینجا را کلیک کنید.

مجید اخشابی؛ «غریب تنها»
قطعه «غریب تنها» هم یکی دیگر از آثار انتشار یافته در عرصه تولید تک آهنگ های در رابطه با حضرت علی (ع) است که چندین سال پیش به خوانندگی مجید اخشابی از شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
مجید اخشابی همچون هنرمندانی است که طی سالهای اخیر علاوه بر تولید آثار مختلف موسیقایی فعالیتهای قابل توجهی را در زمینه ساخت و عرصه موسیقی هایی در رابطه با آیین های دینی و مذهبی کشورمان انجام داده است.
سهیل محمودی شاعر، علی بکان آهنگساز، مجید اخشابی خواننده گروه اجرایی این تک آهنگ را تشکیل می دادند که در قالبی ارکسترال ضبط شده بود.
برای شنیدن قطعه «غریب تنها» به خوانندگی مجید اخشابی اینجا را کلیک کنید.

محسن چاوشی؛ «عدل موثق»
تک آهنگ «عدل موثق» عنوان یکی از مجموعه آثار مذهبی محسن چاوشی خواننده شناخته شده موسیقی پاپ کشورمان است که سال ۱۴۰۱ در آستانه ایام عزاداری شهادت حضرت علی (ع) منتشر گردید.
در این قطعه موسیقایی امید روزبه ترانه سرا، اشکان عرب تنظیم کننده، عادل روح نواز نوازنده گیتار الکتریک، بهروز میرزایی نوازنده گیتار آکوستیک، امیرحسین کیان پور نوازنده پن فلوت و دودوک گروه اجرایی را می سازند.
برای شنیدن قطعه «عدل موثق» با صدای محسن چاوشی اینجا را کلیک کنید.

رضا صادقی؛ «دستای یه مرد»
رضا صادقی هم همچون خوانندگانی است که طی سال هایی که در زمینه های حرفه ای موسیقی پاپ فعالیت می کند، کوشیده تا آثاری را با مضامین آیینی و مذهبی پیش روی مخاطبان قرار دهد.
یکی از این آثار که در تجلیل مقام والای حضرت امیر توسط این خواننده تولید شد، اثری به نام «دستای یه مرد» است که چندی قبل در چارچوب یک تک آهنگ بمناسبت شهادت حضرت علی (ع) منتشر گردید.
در این قطعه حمیدرضا صمدی شاعر، بابک زرین آهنگساز و رضا صادقی بعنوان خواننده حضور داشتند.
برای شنیدن قطعه «دستای یه مرد» به خوانندگی رضا صادقی اینجا را کلیک کنید.

غلامرضا صنعتگر؛ «آخرین اذان»
غلامرضا صنعتگر هم همچون خوانندگان فعال عرصه موسیقی پاپ است که طی سالهای اخیر آثار گوناگونی را در حوزه های آیینی و ملی منتشر نموده است.
این خواننده چندی قبل بود که با حمایت دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما نماهنگ «آخرین اذان» را بمناسبت شهادت حضرت علی (ع) منتشر نمود.
در این قطعه محمدمهدی سیار ترانه سرا، فرهاد برنجان آهنگساز و غلامرضا صنعتگر بعنوان خواننده حضور داشتند.
برای تماشای نماهنگ «آخرین اذان» با صدای رضا صنعتگر اینجا را کلیک کنید.

محمد علیزاده؛ «دستان مرا بگیر»
محمد علیزاده از خوانندگانی که همواره حضور فعالی در زمینه موسیقی تیتراژ و تولید تک آهنگ دارد، سال ۱۳۹۵ بود که همزمان با فرا رسیدن ایام گرامی شبهای قدر و شهادت حضرت علی (ع) تک آهنگ «دستان مرا بگیر» را برای موسیقی تیتراژ ویژه مجموعه ترکیبی «ماه عسل» تولید کرد.
علیرضا آذر شاعر و دکلمه، محمد علیزاده آهنگساز و خواننده و شهاب اکبری تنظیم کننده گروه اجرایی این تک آهنگ را تشکیل می دادند.
برای شنیدن قطعه «دستان مرا بگیر» به خوانندگی محمد علیزاده اینجا را کلیک کنید.
علی فانی؛ «اعجاز خلقت»
علی فانی از خوانندگانی که اغلب مخاطبان او را با خوانش آثار مذهبی و ادعیه در قالبی متفاوت بخصوص قطعه «به طاها به یاسین» می شناسند، چندی قبل بود که قطعه «اعجاز خلقت» را منتشر نمود.
قطعه «اعجاز خلقت» همچون آثار فانی به حساب می آید که در تجلیل از مقام والای حضرت علی (ع) در حوزه های مختلف انسانی و الهی انتشار یافته است.
برای شنیدن قطعه «اعجاز خلقت» به خوانندگی علی فانی اینجا را کلیک کنید.

اکبر گلپایگانی؛ «علی مولا»
مرحوم علی اکبر گلپایگانی خواننده پیشگام موسیقی ایرانی هم چند دهه پیش تک آهنگی به نام «علی مولا» را در گرامیداشت مقام والای حضرت علی (ع) منتشر نموده است.
در این قطعه که گویا تولید آن به پنجاه سال پیش باز می گردد، امیر پازوکی بعنوان ترانه سرا و آهنگساز و مرحوم علی اکبر گلپایگانی که ارادت خاصی به حضرت امیر المومنین داشت بعنوان خواننده حضور داشتند.
برای شنیدن قطعه «علی مولا» به خوانندگی مرحوم «گلپا» اینجا را کلیک کنید.

میلاد هارونی؛ فرازهایی از مناجات حضرت علی
میلاد هارونی از خوانندگان فعال موسیقی کشورمان سه سال پیش بود که در آستانه آغاز فصل جدید فعالیتهای خود قطعه ای برگرفته از مناجات حضرت علی (ع) در مسجد کوفه و دعای کمیل را منتشر نمود.
این قطعه در در سال روز شهادت حضرت علی (ع) و مشتمل بر فرازهایی از مناجات امیر مومنان در مسجد کوفه و دعای پرفیض کمیل بود.
برای تماشای نماهنگ مناجات حضرت علی (ع) در مسجد کوفه به خوانندگی میلاد هارونی اینجا را کلیک کنید.


منبع:

1403/01/14
09:34:47
0.0 / 5
47
تگهای خبر: تولید , ساخت , صنعت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس