سیدحسن خمینی: اگر دینداران در تصدی امور ناموفق باشند، مردم از دین برمی گردند

سیدحسن خمینی: اگر دینداران در تصدی امور ناموفق باشند، مردم از دین برمی گردند ال مور: یادگار امام اظهار داشت: دینداران وقتی تصدی امر دنیای مردم كردند، اگر در تصدی گری ناموفق بودند مردم را از دین برمی گردانند. وقتی دینداران تصدی دنیا می كنند باید دنیا را بهتر از بی دینان بسازند.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران در حرم امام راحل، با اشاره به اینكه نام مرحوم آیت الله طالقانی با شوراها پیوند ارزشمندی دارد، خاطرنشان كرد: شورای پنجم مزیّن به نام مرحوم آیت الله هاشمی است. رأی به فرزند ایشان هم ادای دین به شخصیت كم نظیر و بلكه بی نظیر و هم تاكید بر برداشت صحیح ایشان از مسائل عمرانی بود.

وی فلسفه قدرت در اندیشه دینی را «اطاعت از خدا» خواند و اظهار نمود: فلسفه قدرت به این است كه ما یك گام در مسیر اطاعت از خدا برداریم و در این میان خدمت به خلق هم از مصادیق اطاعت از خداست.

سیدحسن خمینی تاكید كرد: اینگونه نیست كه اگر انسان از جامعه بركنار شد به این معناست كه در حال عبادت است و اگر به جامعه وارد شد در مسیر دوری از خدا قرار می گیرد. اگر در این مسیر قدم برداشتیم، اصل اولیه اطاعت از خدا، توسعه نفس خودمان و كار كردن برای روزی است كه «لاینفع المال و لابنون». تمام اینها یك روز می آید و یك روز می رود و اگر نیت خالص در آن نباشد هیچ وقت هم به كار نمی آید.

وی با اشاره به اینكه ایام خدمت را حركت خودمان به سمت تعالی قرار دهیم، اظهار داشت: خدای ناكرده ایام خدمت را گرفتار انواع و اقسام معضلات نشویم. اگر این دوره توجه نباشد، غیر از اینكه صدمه هایی را به دوستان و همراهانتان می زند، می تواند منشأ ضلالت شود و در روح آدم تباهی به همراه بیاورد. از سوی دیگر می تواند صدها گره از زندگی مردم باز كند كه هر گره صدها عبادت را در خود نهفته دارد.

یادگار امام تاكید كرد: مراقب باشید اژدهای نفس از صدها زاویه برای شما راه باز كرده است. اگر آب را دیدید و تر دامن نشدید می گردد اظهار داشت كه یك گام به جلو برداشته اید.

وی با اشاره به رابطه شورای شهر با جامعه اظهار داشت: بطور قطع در كارهای اجتماعی هیچ وظیفه ای وجود ندارد، غیر از اینكه مردم از شما راضی باشند. یعنی اگر در آخر بخواهیم بگوییم این مجموعه موفق بوده یا نبوده باید رضایتمندی مردم را ببینیم. البته نه الزاما رأی دهندگان به شما چون اكثریتی از مردم به شما رأی داده اند و كسانی كه رأی ندادند هم مردمان این شهر هستند.

سیدحسن خمینی اظهار نمود: اینگونه نیست كه بگویم همیشه مدیر باید یك حركت پوپولیستی انجام دهد كه مردم خوششان بیاید. آدمی باید افق آینده را ببیند ولی به این باور دارم كه خرد جمعی اشتباه نمی نماید. اگر شما درست تصمیم بگیرید مردم راضی می شوند ولو اینكه ممكن است چند روز نارضایتی هم پدید آید.

وی با تاكید بر اینكه به تریبون دارها توجه نكنید، اضافه كرد: اینها هم بخشی از جامعه هستند ولی مجموعا ببینید كلان این تصمیم یا كار به نفع و باعث رضایت جامعه است یا باعث رضایت جامعه نیست.

یادگار امام بیان كرد: دینداران وقتی تصدی امر دنیای مردم كردند، اگر در تصدی گری ناموفق بودند مردم را از دین برمی گردانند. وقتی دینداران تصدی دنیا می كنند باید دنیا را بهتر از بی دینان بسازند. بنابراین باید در این مسیر همت بیشتری كرد. اگر در مجموع دیدید كه مردم راضی هستند یعنی كار خوب بوده و اگر ناراضی هستند یك جایی گیر دارد؛ آنجا را پیدا كنید.

سیدحسن خمینی در مورد شروط رضایتمندی اظهار داشت: یكی از اموری كه همه جامعه نسبت به آن درست می گویند یا بخشی را استنباط می كنند، بخش فساد اداری و فساد اقتصادی می باشد. كار بسیار خوبی كه شورا با سامانه شفافیت آغاز كرده و گامی كه در این مسیر برداشته بسیار كار درستی است كه دولت هم در بودجه این كار را آغاز كرده است.

وی با تاكید بر اینكه راه مبارزه با فساد، توجه به افكار عمومی است، خاطرنشان كرد: هر راهی برای مبارزه با فساد جز مسیر افكار عمومی فسادی بر فسادهای قبلی اضافه می كند. راه مبارزه، اتاق شیشه ای است. همه ما باید بدانیم سر سفره مردم نشسته ایم. باید همه مردم ببینند. ممكن است این شفافیت در اوایل مسیر دردهایی داشته باشد ولی تدبیر و خرد جامعه هم هست و مردم واقعیات را می فهمند و بنابراین هرچه بیشتر شفافیت را توسعه دهید.

یادگار امام ادامه داد: تلقی جامعه وقتی از فساد برداشته می گردد كه احساس سلامت كند. احساس سلامت از خود سلامت مهم تر است. ما گاها گندم نمایان جوفروش هستیم. به جهت اینكه نتوانسته ایم خیلی چیزها را درست بگوییم. بنابراین هم در شورای شهر و هم در شهرداری بر شفافیت پافشاری كنید.

وی با اشاره به اینكه دومین مسأله نفی تبعیض است، اظهار نمود: آمارها نشان داده است كه میزان صدمه های اجتماعی در تهران بالاست. نگاه شهرداری و شورای شهر باید نفی تبعیض باشد. نفی فقر وظیفه شما نیست ولی می توانید در مسیری قدم بردارید كه تبعیض را از بین ببرید.

سیدحسن خمینی اضافه كرد: مدیران شهرداری از اتاق های خود بیرون بیایند و وسط میدان با مردم مواجه باشند و ارتباط برقرار كنند. مراوده با مردم را بیشتر كنند. خیلی از مشكلات مردم رو در رو خیلی راحت حل می گردد. مردم با یك لبخند حتی ناتوانی شما را خودشان حل می كنند.

وی سومین نكته را بحث كارآمدی دانست و اظهار داشت: یكی از بحران های اجتماعی ما این است كه تلقی جامعه این باشد كه اینها آدم های خوبی هستند ولی نمی توانند. این به همان اندازه خطرناك است كه بگویند آدم بدی است چون نتیجه یكی است. اگر دینداران و كسانی كه فكر می كنند به حال جامعه مفید هستند نتوانند كارآمدی خودشان را بروز دهند و اثبات كنند با مشكل مواجه می شوند.

یادگار امام با تاكید بر اینكه به انسجام درونی شورای شهر توجه كنید، اظهار نمود: آدم باید مطمئن باشد نفع فردی او مساوی با نفع جمعی است. انسجام مجموعه از حیث عملكرد در نگاه مخاطب شرط اصلی كارآمدی است. دوم اینكه اساسا شورای شهر جای عملكرد سیاسی نیست. البته همواره سیاسی ها به شورای شهر می آیند ولی كار اجتماعی و خدماتی می كنند.

وی ادامه داد: با سرمایه عظیم اجتماعی كه پشت سر كار آمدن این مجموعه بود و ریشه در دریای زحمات داشت توجه داشته باشید كه این انسجام و همدلی را هیچ وقت از دست ندهید و مراقب باشید گرفتار تحلیل های روزمره نشوید.

سیدحسن خمینی اظهار داشت: شورای شهر تهران از مجموعه ارزشمندی شكل گرفته است. خیلی ها امید به این مجموعه بسته اند و این امید هنوز پابرجاست و خیلی ها هم چشم طمع دارند كه این مجموعه را یك تجربه ناموفق جلوه دهند؛ باید به این هم توجه كرد. چشم روی طمع شخصی ببندیم و نگاهمان را كلان و به افق های آینده نماییم.

براساس گزارش جماران، وی در انتها خطاب به اعضای شورای پایتخت اظهار داشت: امیدوارم در هفته های آتی از آزمون انتخاب شهردار با موفقیت خارج شوید و بهترین فرد انتخاب گردد.
1397/02/07
12:47:26
5.0 / 5
4361
تگهای خبر: آینده , توسعه , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس