رئیس سازمان حج و زیارت كشور :

فضای حج تمتع امسال مثبت است

فضای حج تمتع امسال مثبت است ال مور: ساری – رئیس سازمان حج و زیارت كشور اعلام نمود: پیش بینی می گردد حج تمتع امسال روند مثبتی خواهد داشت و زائران با ذهنی آرام مناسك خویش را بجا آورند.


حمید محمدی روز شنبه در همایش آموزش كارگزاران حج تمتع در ساری، با اشاره به اینكه هم كشور عربستان و هم ایران مبحث حج را از تعاملات سیاسی جدا كردند، تصریح كرد: تمامی جنبه های امنیتی و خدماتی حج 97 بررسی و تامین شده است.
وی با اشاره به اینكه نباید با جوسازی های رسانه ای حج را تحت الشعاع روابط سیاسی قرار داد، اضافه كرد: اطلاعاتی صحیح است كه از جانب سازمان حج و زیارت و یا مدیران كاروانها اعلام می گردد.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به برگزاری حج در كشوری با قوانین متفاوت، اضافه كرد: مدیران كاروانها باید در ایران با برگزاری جلسات توجیهی مسائل را برای حجاج شرح دهند تا در كشور مقصد با مشكل روبرو نشوند.
محمدی تصریح كرد: مدیران كاروان در كنار توضیح مناسك حج به زائران، حجاج را نسبت به فضا و اهمیت و زوایای مختلف حج آگاه سازند.
وی همینطور اظهار نمود: سازمان و همه زیر مجموعه آن باید بدور از تولید دلسردی و اضطراب، داوطلبان حضور در سرزمین وحی را با روابط سیاسی ایران و عربستان آگاه كنند.
** مدیران علت گرانی و تفاوت قیمت حج را توضیح دهند
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: گرانی قیمت سفر حج و تفاوت قیمت ها باید در درون كشور برای مردم تشریح شود تا در زمان برگزاری مناسك حج مشكلی تولید نشود.
محمدی با تایید افزایش قیمت حج امسال نسبت به سال 96، خاطرنشان كرد: یكی از دلایل آن، اعمال پنج درصدی ارزش افزوده توسط كشور عربستان بر حج تمتع است كه در گذشته نبود.
وی ادامه داد: دیگر عامل افزایش حج تمتع سال 97، اختلاف نرخ ارز است كه از سه هزار و 200 تومان سال قبل امسال با نرخ سه هزارو 900 تعیین شد.
**همكاری مناسب دولت برای تامین ارز حجاج
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: دولت و به تبع آن بانك مركزی همكاری خوبی با سازمان حج و زیارت برای تامین و توزیع ارز برای حجاج داشته است.
محمدی اعلام نمود: اختلاف قیمت میان كاروانها امسال پنج میلیون تومان است كه از 13 و نیم میلیون تا 18 و نیم میلیون متغییر است و تنها دلیل آن قیمت متفاوت هتل می باشد.
وی با اشاره به اینكه 60 درصد از هزینه حج مربوط به مسكن و هتل است، اظهار داشت: دلیل تفاوت قیمت هتل هم در تفاوت سطح خدمات و خصوصیت هتل ها است.
او با تاكید بر اینكه طول مدت حضور حجاج برای حج تمتع تاثیری بر قیمت سفر ندارد اضافه كرد: سفر حج 30 روز می باشد و اوقات بیش از این به علت برنامه های پروازی است.
رئیس سازمان حج و زیارت كشور اظهار نمود: میانگین سنی 75 درصد اززائران حج تمتع امسال حدود 50 سال است و اغلب آنان قشر روستایی و زحمت كش هستند.
امسال بیش از 85 هزار زائر برای بجا آوردن حج تمتع وارد سرزمین وحی می شوند كه از این تعداد سه هزارو 320 نفر از استان مازندران هستند.
این تعداد حجاج مازندرانی در قالب 24 كاروان از پنج تا 20 مرداد ماه راهی سرزمین وحی می شوند تا مناسك حج تمتع را به جا آورند.
همچنین بر مبنای اعلام سازمان حج و زیارت استان مازندران به استثنای حجاج اعزامی امسال بیش از 75 هزار زائر تمتع مازنی دیگر برای زیارت خانه خدا در نوبت هستند.
7335/1899


1397/04/07
13:17:33
5.0 / 5
4270
تگهای خبر: تولید , خدمات , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس