وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی:

تاثیر تفكر بوعلی سینا زمان و مكان نمی شناسد

تاثیر تفكر بوعلی سینا زمان و مكان نمی شناسد ال مور: تهران – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید براینكه تاثیرگذاری فكر و اندیشه بوعلی سینا فقط متعلق به زمانه خود نبوده و تا امروز بدون در نظر گرفتن مرزهای زمانی و جغرافیایی اثر خویش را داشته، اظهار داشت: در فضای بشری می توان بوعلی سینا را بعنوان تجلی الهی بر روی زمین دانست و در فرهنگ و تمدن به معنای حكمت، اندیشه و تفكر به او بالید.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعباس صالحی روز دوشنبه در نشست هیات امنای بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا اضافه كرد: برای ایرانی ها بالیدن به این فیلسوف بزرگ در حوزه های مختلف حكمت و اندیشه و پزشكی افتخار بزرگی است.
وی ادامه داد: بوعلی سینا از زمره بزرگانی است كه هر مقدار كار و فعالیت برای او شود بعنوان تكلیف به حساب می آید و اقدامات درباره این فیلسوف از درون و جان افراد برمی خیزد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به شرایط حاكم بر كشور در زمینه های داخلی و بین المللی تصریح كرد: فرهنگ و اندیشه مانند قطرات آب است كه با آهستگی بر روی سنگ هم اثر می گذارد و بی توجه به موانع پیش روی خود آثار خویش را در زمان حال و آینده به جا می گذارد.
صالحی ضمن قدردانی از زحمات و خدمات هیات امنای بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا اظهار داشت: حضور امام جمعه محترم همدان، رئیس این بنیاد بعنوان شخصی كه علاقه مند به بوعلی سینا هستند فرصت مغتنمی است كه در گسترش فكر و اندیشه این فیسلوف گرانقدر با همراهی هیات امنا كه جملگی از مفاخر علمی كشور هستند تلاش می كنند.
وی در انتها بر پیشبرد اهداف بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا و گسترش حكمت و اندیشه این فیلسوف در كشور و جامعه بین المللی تصریح كرد.
براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ابتدای این نشست رئیس روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا گزارشی از مجموعه اقدامات و فعالیت های این بنیاد عرضه داد.
توكل دارایی اظهار داشت: در ۱۲ سال قبل این بنیاد در معرفی میراث شیخ الرئیس در قالب همایش های داخلی و خارجی و نشر بعضی از آثار بوعلی سینا فعالیت مستمر داشته است.
دارایی خاطرنشان كرد: طرح جامع تامین آثار مخطوط و چاپی بوعلی سینا، طرح ترجمه قانون به زبان فارسی، برگزاری همایش و نشست های علمی و فرهنگی، همكاری های بین المللی و تولید كتابخانه و مركز اسناد تخصصی بوعلی سینا شناسی همچون اقدامات این بنیاد است.
در ادامه رضا داوری اردكانی استاد فلسفه اظهار داشت: ابن سینا فیلسوف پزشك است و فیلسوف به جایی متعلق می باشد كه به او اعتنا می گردد. اگر كشوری كه در آن متولد شده به او نپردازد به آن تعلقی نخواهد داشت.
وی اضافه كرد: ابن سینا اهل بخارا بود و در بلخ به دنیا آمد و به گرگان و اصفهان و سپس همدان رفته است و زندگی و كارهای او مشخص است. او فلسفه را به زبان فارسی تالیف كرده و این امر از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
در بخش دیگر این نشست غلامرضا اعوانی استاد فلسفه با اشاره به جایگاه جهانی ابن اسینا اظهار داشت: ابن اسینا دارای مقام بالایی است كه هنوز به صورت كامل شناخته نشده و باید در معرفی این فیلسوف بزرگ اهتمام ویژه داشت.
وی ادامه داد: چینی ها می گویند طب ما دو نوع است. طب جدید كه برگرفته از غرب است و طب قدیم كه بخش عظیمی از آن برگرفته از طب اسلامی (منظور طب بوعلی است) است. ازاین رو باید بدانیم ابن سینا نوآوری بسیاری دارد و هر مقدار كار و فعالیت راجع به این فیلسوف شود كم است و فعالیت و تحقیق درباره وی نشان دهنده عظمت فلسفه است.
اعوانی اظهار داشت: پس از ابن سینا فلسفه تحول بسیاری در زمینه منطق و الهیات پیدا كرد و این فیلسوف درباره تقریب شریعت و حكمت اقدامات بسیاری كرده است.
درادامه ناصر نیكبخت استاندارهمدان با اشاره به جایگاه بوعلی سینا در حكمت و فلسفه اظهار داشت: آمادگی پشتیبانی از فعالیت های اساسی بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا در جهت معرفی و جایگاه این فیلسوف را داریم.
در بخش دیگری از این نشست ابوذر ابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی هم آمادگی خود در زمینه پشتیبانی از برخی فعالیت های این بنیاد را اعلام نمودند.
در ادامه آیت الله غیاث الدین طه محمدی امام جمعه همدان و رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا اظهار داشت: هیات امنای این بنیاد همگی از افراد ارزشی كشور هستند و این امر فرصت مغتنمی در معرفی جایگاه و آثار بوعلی سینا به جهان است.
وی اضافه كرد: همه تلاش این بنیاد در این است كه تمان شئون مربوط به ابن سینا را رعایت كند. دنیا این فیلسوف را بیشتر بعنوان پزشك می شناسد و ما در این بنیاد تلاش می نماییم همه وجوه شخصیتی، آثار و خدمات وی را به جهانیان معرفی نماییم.
محمدی تصریح كرد: ابن سینا در تمام علوم زمان خود تخصص داشته است و معرفی تاریخ كامل زندگی وی از ضروریات است.

** ابوعلی سینا در یك نگاه
به گزارش ال مور به نقل از ایرنا، ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا، مشهور به ابوعلیِ سینا، ابن سینا و پور سینا (زادهٔ ۳۵۹ ه‍.ش در بخارا – درگذشتهٔ ۲ تیر ۴۱۶ در همدان، ۹۸۰–۱۰۳۷ میلادی، همه چیزدان، پزشك، ریاضی دان، منجم، فیزیك دان، شیمی دان، روان شناس، جغرافی دان، زمین شناس، شاعر، منطق دان و فیلسوف ایرانی و از مشهورترین و تأثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران زمین است كه بخصوص به علت آثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشكی اهمیت دارد. وی نویسنده كتاب شفا یك دانشنامه علمی و فلسفی جامع است و القانون فی الطب یكی از معروف ترین آثار تاریخ پزشكی است.
وی ۴۵۰ كتاب در زمینه های گوناگون نوشته است كه شمار زیادی از آن ها در مورد پزشكی و فلسفه است. جرج سارتن در كتاب تاریخ علم وی را یكی از بزرگترین اندیشمندان و دانشمندان پزشكی می داند.
همچنین وی او را مشهورترین دانشمند دیار ایران می داند كه یكی از معروف ترین ها در همهٔ زمان ها و مكان ها و نژادها است. همینطور وی در زمره فیلسوفان بزرگ جهان قرار دارد. دانشنامهٔ فلسفهٔ دانشگاه تنسی ابن سینا را تأثیرگذارترین فیلسوف جهان پیش از دوران مدرن معرفی می كند.
فراهنگ ** 1355 **1418


1397/04/11
22:03:23
5.0 / 5
4702
تگهای خبر: خدمات , فرهنگ , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس