ذرات معلق، آلاینده شاخص هوای تهران در تابستان

ذرات معلق، آلاینده شاخص هوای تهران در تابستان ال مور: مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران اظهار داشت: با وجود اینكه آلاینده ازن در هوای تهران طی روزهای گرم سال افزوده می شود ولی آلاینده شاخص در تهران طی تابستان همچنان ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون است و طی روزهایی كه ازن آلاینده شاخص هوا باشد، AQI(شاخص آلایندگی) بر مبنای آلایندگی ازن اعلام می گردد.محسن روشنی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه ازن آلاینده ثانویه ای است كه بر اثر تابش نور خورشید به آلاینده های اولیه تولید می شود، اظهار نمود: ازن اگر بالای جو زمین باشد، آلاینده محسوب نمی گردد ولی اگر در سطح تنفسی قرار بگیرد جزو آلاینده های هوا خواهد بود و برای سلامتی مضر است.

وی با اشاره به اینكه از اواخر خرداد ماه با گرم شدن هوا و افزایش تابش نور خورشید میزان ازن در هوا افزوده می شود، اظهار داشت: خودروها هم با تولید اكسیدهای نیتروژن و هیدروكربن ها خوراك اولیه ازن را تولید می كنند ازاین رو خودروها و پمپ بنزین ها هم در افزایش ازن موثر هستند ولی عامل اصلی در تولید آن نور خورشید است.

مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران افزود: طی چند سال اخیر در تهران در ماه های گرم سال مشكل افزایش ازن به وجود آمده است. كشورهای دیگر دنیا هم مانند آمریكا با افزایش غلظت ازن در ایام گرم مواجهند و این فقط مشكل كشور ما نیست.

به گفته روشنی در زمستان و فصل سرد سال ذرات معلق بیشتر و تابش نور خورشید كمتر است ازاین رو آلاینده ها در سطح زمین قرار می گیرند و هوا كدر و سیاه می گردد ولی با گرم شدن هوا غلظت آلاینده ها هم كاسته می شود و هوا شفاف تر می گردد. به همین علت هنگام وجود آلایندگی ازن هوا غبارآلود و كدر نیست.

وی با اشاره به اینكه كاهش غلظت آلاینده ها و افزایش تابش نور خورشید در افزایش ازن موثر است، خاطرنشان كرد: آلاینده اصلی در فصل تابستان هم همان آلاینده pm۲.۵ است ولی برخی روزها ازن تبدیل به آلاینده شاخص می گردد.

مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران در انتها با اشاره به اینكه شاخص ازن به صورت روزانه روی سایت شركت كنترل كیفیت هوای تهران قرار می گیرد، اظهار داشت: شاخص AQI، بر مبنای بزرگترین مقدار یك آلاینده اعلام می گردد. به این معنا كه اگر طی یك روز غلظت ذرات معلق ۲.۵ میكرون بیشترین آلایندگی را در میان آلاینده های مختلف داشته باشد شاخص AQI بر مبنای آن اعلام می گردد و اگر ازن بیشترین آلایندگی را داشته باشد، این آلاینده مبنای اعلام كیفیت هوا می گردد.
1397/04/25
13:14:50
5.0 / 5
4482
تگهای خبر: تولید , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس