یك كارشناس مدیریت بحران:

هنوز آتش نشانان ضابط قضایی نیستند، باید طرح جامع ایمنی مقابل آتش تدوین شود

هنوز آتش نشانان ضابط قضایی نیستند، باید طرح جامع ایمنی مقابل آتش تدوین شود ال مور: یك كارشناس مدیریت بحران اعتقاد دارد كه با عنایت به افزایش برج های مسكونی در تهران و فرسوده شدن برج های سابق باید انتظار افزایش حوادث مجتمع های مسكونی را داشت و از همین رو باید طرح جامع ایمنی مقابل آتش را تهیه كرد.عباس استاد تقی زاده در گفت وگو با ایسنا، در مورد توجه به ایمنی مجتمع های بلندمرتبه و آتش سوزی های اماكن مسكونی اظهار نمود: مبحث ایمنی ساختمان های مسكونی موضوعی است كه باید به آن با یك نگاه جامع توجه كرد. ما در نظام جامعه ایمنی باید به سمتی برویم كه به پاسخگویی، پیشگیری و آمادگی به صورت همه جانبه نظر داشته باشیم. ولی معمولا اینگونه نیست. یك زمانی فقط به پاسخ و زمانی به پیشگیری و آمادگی تمركز می نماییم. ازاین رو در این زمینه از نظر مدیریتی دچار نقص هستیم در بحث عوامل تولید كننده هم این جامعیت نیست. بعنوان مثال امكان دارد بگوییم همه مجتمع های مسكونی باید به سیستم های اخطار دهنده دود مجهز باشند و قانون هم برایش وضع كنند؛ اما اگر این قانون اجبار آور نباشد یا آموزش عمومی در زمینه استفاده از این تجهیزات نباشد؛ اتفاقی نمی افتد.

مشاور عالی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: باید ببینیم چرا چنین اتفاقاتی رخ می دهد و عوامل موثر چه هستند و در چه جاهایی خلاء داریم كه باید بهبود پیدا كند. در این شرایط نگاه كلان وجود نداشته و مطالعات هم بر این مسئله تاكید می كند كه اقدامات صورت گرفته مقطعی بوده است و این مسئله یكی از موارد مورد توجه است. بعنوان مثال بعد از حادثه پلاسكو حساسیت هایی بوجود آمد و اقداماتی صورت گرفت اما جامعیت لازم كه بخواهد همه زوایا را مطالعه كند وجود نداشته است.

وی اضافه كرد: مطالعاتی كه انجام شد نشان داد كه اقدامات در چهار بخش متمركز است و اگر دنبال جامعیت هستیم اینها را باید با هم در نظر بگیریم.

استاد تقی زاده با اشاره به این عوامل اظهار داشت: یك بخش مربوط به موضوعات فردی شامل آموزش های شهروندان و حساسیت هایی است كه آنها در بخش های مختلف از ساخت تا نگهداری ساختمان و حتی نحوه استفاده از تجهیزات ایمنی داشته باشند. بعنوان مثال در حادثه شین آباد اینطور نبود كه هیچ گونه تجهیزاتی وجود نداشته باشد. آنجا كپسول آتش نشانی بود اما سئوال این بود كه آیا این كپسول به روز شده بود یا اینكه افرادی كه آنجا بودند نحوه استفاده از آن را در لحظه حادثه بلد بودند و از قبل تمرین كرده بودند یا خیر؟ اینها همه تمرین می خواهد تا فرد نا خود آگاه در زمان حادثه سراغ كپسول برود نه اینكه در شرایط حادثه یادش برود.

این استاد دانشگاه افزود: بخش دوم مربوط به تجهیزات و امكانات در زمان ساخت است. در یكی از مباحث در آیین نامه ساختمان به استفاده از تجهیزات ایمنی اشاره شده است اما به هر جهت می بینیم كه خیلی از ساختمان ها ایمن نیستند و حتی در ساختمان های نو سیستم های موثر ضد آتش استفاده نمی گردد. ازاین رو مشكلی در این زمینه وجود دارد كه باید به آن توجه كرد.

استاد تقی زاده با تاكید بر توجه به خلاء های قانونی افزود: بحث سوم مربوط به قوانین است. بعد از حادثه پلاسكو گزارش های مجلس، كمیته ملی و شورای شهر نشان داد كه نقص قوانین وجود دارد و از مهمترین مسائل این است كه آتش نشانان هنوز ضابط قضایی محسوب نمی شوند و نمی توانند وارد تمام اماكن بشوند. پس از این گزارش ها كمیسیون عمران مجلس پیشنهادهایی داد اما سوال این است كه این پیشنهادها چه شد و سرنوشت شان به كجا رسید؟

وی موضوعات فرهنگی-اجتماعی را از بخش های دیگر دانست و اظهار داشت: اینكه چطور مردم باید مشاركت كنند و سواد شهروندان در زمینه ایمنی تا چه میزان می تواند موثر باشد، مهم می باشد. در واقع باید بگویم كه با اقدامات كوچك در حوزه ایمنی نمی توان تغییر تولید كرد و تمام این موارد باید در كنار هم دیده شود. ما چهار بخش مدیریت بحران شامل (پیشگیری، آمادگی، پاسخ و بازتوانی) داریم و از سوی دیگر چهار حیطه فردی، قانونی، فیزیكی و فرهنگی را داریم و فكر می كنم باید اینها را در یك جدول بررسی كرد تا ببینیم در هر قسمت چه كارهایی نیاز است كه صورت گیرد. ازاین رو تنها با تصویب قانونی كه امكان اجرایی شدن ندارد یا فقط آموزش های فردی به مردم و در كل توجه به تنها یك بخش، نمی تواند كارساز باشد.

این كارشناس مدیریت بحران همینطور اظهار داشت: با تجربیاتی كه در سال های گذشته داشتیم و آنچه كه مطالعات نشان داده است باید طرح جامع ایمنی مقابل آتش را داشته باشیم و بر مبنای آن كار نماییم. به هر حال برج های قبلی شهر در حال فرسوده شدن هستند و به تعداد آنها روز به روز اضافه می گردد. بنابراین دور از انتظار نیست كه آتش سوزی در اماكن مسكونی افزایش داشته باشد. علی رغم اینكه ایستگاه های آتش نشانی، تجهیزات و نیروها در حال به روزرسانی هستند اما عملا به علت اینكه در حوزه پیشگیری فعالیت چندانی نمی نماییم و این رویكرد ما جامع نیست، توفیقی نداریم. این افتخار نیست كه آتش نشانی سالانه ماموریت هایش چه میزان افزایش پیدا می كند؛ بلكه افتخار كاهش حوادث است.
1397/05/19
22:45:22
5.0 / 5
4402
تگهای خبر: تولید , ساخت , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس