پاپرا-پرفورمنس گوژپشت نوتردام برای نخستین بار در تئاتر ایران

پاپرا-پرفورمنس گوژپشت نوتردام برای نخستین بار در تئاتر ایران ال مور: تهران- یكی از كارگردان های نمایش «گوژپشت نوتردام» اظهار داشت: این نمایشنامه تابحال در ایران به سبك پاپرا-پرفورمنس به صحنه نرفته است.


اشكان صادقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به اجرای «گوژپشت نوتردام» به سبك پاپرا-پرفورمنس خاطرنشان كرد: در این نوع نمایش دیالوگ وجود ندارد و محتوا با استفاده از آواز و موسیقی به مخاطب منتقل می گردد.
وی با اشاره به اینكه در روزگار فعلی مخاطبان هنر، گرایش بسیاری به موسیقی و اجرای كنسرت پیدا كرده اند، تصریح كرد: در عرصه تئاتر، دیالوگ گویی و اجراهای سنتی از حوصله مخاطبان خارج شده و سبك اپرا-پرفورمنس بعنوان سبك جدیدی از اجرای تئاتر، مورد استقبال تماشاگران و هنردوستان واقع شده است.
كارگردان نمایش «یرما» درباره اصطلاح «پاپرا» اظهار داشت: این نوع اجرا همان اپرای ابداعی از آندریا بوچلی خواننده نابینای اهل ایتالیا است كه اپرا را به تنهایی برای مخاطب جالب نمی دانست او بنابراین آهنگ های خویش را با اپرا تركیب كرد و شیوه جدیدی با نام پاپرا عرضه كرد كه این نمایش هم از همان سبك پیروی می كند.
الهام شكیب دیگر كارگردان این نمایش هم اظهار داشت: داستان گوژپشت نوتردام تابحال به این سبك نمایشی اجرا نشده است و برهمین اساس تمامی موسیقی ها از تئاتری كه در كِبِك كانادا به زبان فرانسوی به اجرا درآمده اقتباس شده است و در ایران به شیوه اجرایی جدیدی به نمایش در می آید.
وی درباره مشكلات اهالی تئاتر هم تصریح كرد: تئاتر حرفه ای كشور به سمت تئاتر خصوصی رفته است و این مشكلی بسیار بزرگ در این حرفه به حساب می آید چونكه حمایت دولت از تئاتر، بی گمان به هنرمندان قدرت و انگیزه بیشتری برای ادامه این راه می دهد.
شكیب اضافه كرد: مشكلات مالی یكی دیگر از دغدغه های این روزهای تئاتر به حساب می آید و اهالی هنر تئاتر به پشتیبانی از سوی دولت دلخوش هستند و امیدوارند این حمایت ها پررنگ تر شود.
گوژپشت نوتردام كه بعنوان یكی از شاهكارهای جهان شناخته می شود، تابحال در هشت زبان مختلف و در 20 كشور، بیش از چهار هزار و 500 بار روی صحنه رفته است كه این دفعه هنرمندان ایرانی آن را اجرا می كنند.
بازیگران این نمایش اشكان صادقی، رایسا آوانسیان، حسام الدین مختاری، مهبد قناعت ‍پیشه، نیما بختیاری و متین كاكاوند هستند كه به همراه گروه حركت این نمایش به هنرنمایی می پردازند.
اشكان صادقی و آنیتا قالیچی هم نویسنده اشعاری هستند كه در این نمایشنامه به زبان فارسی برگردانده شده است.
اجرای پاپرا-پرفورمنس گوژپشت نوتردام كه از تاریخ 29 مرداد ماه شروع شده است تا 20 شهریورماه 1397 در تماشاخانه باران ادامه دارد.
فراهنگ ** 7561 **1055


1397/06/05
13:38:25
5.0 / 5
4825
تگهای خبر: موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس