معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران تشریح كرد

برنامه های شهرداری برای كاهش آلودگی هوای پایتخت

برنامه های شهرداری برای كاهش آلودگی هوای پایتخت ال مور: معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران، برنامه های شهرداری در حوزه كاهش آلودگی هوا را شرح داد.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، محسن پورسیدآقایی بامداد امروز با حضور در صحن علنی شورای شهر تهران با عرضه گزارشی از برنامه ها و اقدامات معاونت حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران، در مورد كاهش آلودگی هوا اظهار داشت: سال قبل هشت روز وضعیت هوای تهران ناسالم برای همه گروه ها بود و تنها ۱۴ روز هوای پاك داشتیم.

وی با اشاره به اینكه معمولا در نیمه دوم سال كه غلظت آلودگی هوا بیشتر می گردد كه حدودا از آبان تا بهمن ماه را در بر می گیرد، شاهد وضعیت ناسالم هوا در پایتخت هستیم، اظهار داشت: بر همین مبنا باید از ابتدای آبان تا آخر سال برنامه های خویش را بر كاهش آلودگی هوا متمركز نماییم.

پورسیدآقایی با اشاره به اینكه خوشبختانه توانستیم میزان دی اكسید گوگرد را حدودا از هوای شهر تهران حذف نماییم، اظهار داشت: با حذف گوگرد از سوخت توانستیم عدد آلودگی گوگرد را به PPB۷.۱۷ برسانیم.

وی با اشاره به اینكه طبق گزارش بانك جهانی، خسارت آلودگی هوای تهران سالانه بیش از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است، اظهار داشت: شهرداری تهران به دولت طرحی عرضه كرد كه معادل ۲ میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی می گردد تا زیان دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری را نبینیم.

وی با اشاره به اینكه طرحی داشتیم برای كاهش آلودگی هوا كه در آن به ۷۰۰۰ میلیارد تومان بودجه در سال احتیاج داشتیم، اظهار داشت: قرار بود دولت بخشی از آن را تامین كند و مابقی هم با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین گردد، اما متاسفانه نشد.

وی با اشاره به اینكه بانك جهانی در گزارش خود راهكارهایی را مشخصا برای تهران برای كاهش آلودگی هوا پیشنهاد كرد كه اعم از نوسازی ناوگان سنگین، نصب فیلتر دوده، توسعه طرح كاهش و... بود، اظهار داشت: اعتبار مورد نیاز ما برای حل آلودگی هوای تهران چیزی حدود ۷۵۰۰ میلیارد تومان بود كه می بایست بخشی از آن توسط دولت تامین می شد كه نشد.

پورسیدآقایی با اشاره به اینكه بدترین حالت در آلودگی هوا متعلق به سال ۹۴ بود كه ۱۹ روز سكون كامل وارونگی را شاهد بودیم، اظهار داشت: اگر این برنامه ها اجرا شود، دیگر شاخص های قرمز نخواهیم داشت و شاهد تعطیلی مدارس نخواهیم بود.

وی با اشاره به اینكه سال قبل برنامه ای را به دولت عرضه كردیم اما در بودجه محقق نشد، اظهار داشت: اما سه اتفاق رخ داد كه یكی از آنها اجرایی شدن طرح كاهش در كل تهران بود و دیگری این بود كه جرایم راهنمایی و رانندگی برای نخستین در جهت توسعه حمل و نقل عمومی صرف می شد كه حدود ۱۷۳ میلیارد تومان ابلاغ گردیده است.

به گفته وی، دولت اجازه داد كه برای نخستین بار اوراق مشاركت برای توسعه حمل و نقل عمومی منتشر شود.

پورسیدآقایی با اشاره به اینكه در شهر تهران سه مصوبه برای رفع آلودگی هوا داریم كه جدیدترین آنها تخفیف ۹۰ درصدی به خودروهای برقی و تخفیف ۲۰ درصدی به خودروهای دارای معاینه فنی برتر در طرح ترافیك جدید بود، اظهار داشت: یكی از مهم ترین اقداماتی كه در جهت كاهش آلودگی هوا صورت خواهد گرفت، اجرای فاز دوم طرح "كاهش" از آبان ماه است كه معاینه فنی در كل شهر تهران به صورت ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته كنترل می گردد.

وی با اشاره به اینكه معاینه فنی خودروهایی كه در محدوده طرح ترافیك و زوج و فرد تردد می كردند، كنترل می شد، اظهار داشت: حالا با مصوبه كمیته ملی كاهش آلودگی هوا می توانیم در تمام سطح شهر باشیم.

وی با اشاره به اینكه مبادی ورودی شهر به دوربین ثبت تخلف مجهز شده است، اظهار داشت: ۴۶ سامانه دوربینی طراحی شده و مناقصه خرید دوربین هم در حال برگزاری است.

پورسیدآقایی با اشاره به اینكه یكی از اشكالات دوربین ها، عدم رویت پلاك در شب بود، اما حالا تمام دوربین ها به پرژكتور مجهز شده اند، اظهار داشت: همینطور ۸۷۰ دوربین ثبت تخلف به كد جریمه معاینه فنی مجهز شده اند.

وی با اشاره به اینكه مراكز معاینه فنی به دستگاه های جدید و حساس برای كنترل معاینه فنی خودروهای سنگین مجهز شده اند، اظهار داشت: طرح ترافیك جدید نتایج خوبی داشته است كه یكی از این نتایج این است كه ۲۵۷ هزار خودرو معاینه فنی گرفته اند و ۶۰ هزار خودروی زیر چهار سال كه مشمول معاینه فنی نبودند هم توانستند معاینه فنی برتر بگیرند، اما متاسفانه باید اعلام كنم كه ۵۵ درصد این خودروها موفق به دریافت معاینه فنی برتر در مرحله اول نشده اند.

وی با اشاره به اینكه در بررسی خودروهایی كه در محدوده طرح ترافیك تردد می كنند دریافتیم كه كمتر از ۵۰۰ خودروی تردد كننده در محدوده معاینه فنی ندارند، اظهار داشت: خوشبختانه پلیس پذیرفته است كه از ابتدای آبان ماه ناوگان دیزلی سنگین فاقد معاینه فنی را متوقف و اعمال قانون كند و همینطور استانداری به تمام وزرا بخشنامه ای را ارسال كرده است كه اجازه ندارند با هیچ شركت پیمانكاری كه خودروهایش برگه معاینه فنی ندارد، كار كنند و به آنها پول پرداخت كنند.

پورسیدآقایی با اشاره به اینكه شركت واحد اتوبوسرانی هم متعهد شده است كه از اول مهرماه خودروهای بدون برگه معاینه فنی را اجازه تردد ندهد، اظهار داشت: نصب فیلتر بر ۷۰۰ اتوبوس بی آر تی هم در دستور كار قرار دارد و همینطور در نظر داریم اتوبوس های بخش خصوصی را با استفاده از پرداخت پیمایشی تشویقی به نصب فیلتر دوده مجاب نماییم.

وی با اشاره به اینكه قرارداد طرح كلید به كلید موتورسیكلت ها در حال انجام می باشد، اظهار داشت: بر این اساس، موتورسیكلت های كاربراتوری با صرف هزینه یك میلیون تومان به انژكتوری تبدیل می شوند و اگر این اتفاق مهم رخ دهد، میزان آلودگی آنها از ۱۵ گرم بر كیلومتر به زیر ۵ گرم در كیلومتر می رسد كه اتفاق خوبی است.

وی با اشاره به اینكه بحث نصب ۲۰۰۰ كاتالیست را بر روی تاكسی ها در نظر داریم، اظهار داشت: همینطور در نظر داریم كه شهرداری تهران ۵۰۰۰ دستگاه موتورسیكلت خریداری كند و به صورت قسطی آنها را به سامانه های حمل بار موتوری واگذار كند.

وی با اشاره به اینكه تاكسی های فرسوده عملا پس از ۱۰ سال نمی توانستند معاینه فنی را پاس كنند و جریمه می شدند، اظهار داشت: با همكاری پلیس و استانداری اگر تاكسی ها تا اول مهرماه معاینه فنی دریافت كنند، جرایم آنها در حوزه معاینه فنی بخشیده می گردد.

به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، پورسیدآقایی همینطور با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه تابحال برنامه جامعی عرضه نشده بود كه همگان بدانند با چه هزینه و برنامه ای می توان آلودگی هوای تهران را كاهش داد، اظهار داشت: برای كاهش آلودگی هوا به دو میلیارد دلار بودجه نیاز داریم كه ظرف مدت چهار سال آلودگی كاهش پیدا كند، اما از مجلس و سازمان برنامه و بودجه بپرسید كه چرا این رقم اختصاص داده نشده است.

وی اظهار داشت: نمی توانم بگویم كه چه میزان از آلودگی هوا كاسته می شود، اما ۷۰ درصد آلودگی تهران ناشی از خودروها است و با این برنامه ها می توانیم میزان آلودگی را كاهش دهیم.
1397/06/18
14:13:35
5.0 / 5
4753
تگهای خبر: بودجه , توسعه , خرید , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس