عضو كمیسیون سلامت شورای شهر تهران تأكید كرد

طرح های مبارزه با آلودگی شهر تهران در گروی تأمین منابع مالی

طرح های مبارزه با آلودگی شهر تهران در گروی تأمین منابع مالی یك عضو كمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با تاكید بر لزوم تكمیل تحقیقات در حوزه مبارزه با آلودگی هوای شهر تهران، به سرانجام رسیدن طرح های مبارزه با آلودگی هوای این شهر را در گروی تأمین منابع مالی دانست.سید آرش حسینی میلانی در گفت وگو با ایسنا، در تشریح اقدامات كمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش برای مقابله با آلودگی هوای شهر تهران بخصوص در فصل پاییز و زمستان كه شاهد تشدید آلودگی هوا هستیم، اظهار داشت: كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در دو جلسه، مسئولین مرتبط با مبحث آلودگی هوا را دعوت كرده و مسائل و ابعاد مختلف مقابله با آلودگی هوای تهران را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

وی اضافه كرد: در این جلسات از راهنمایی و رانندگی، هواشناسی استان تهران، محیط زیست و شركت كنترل كیفیت هوای شهر تهران دعوت شده كه هر یك از این دستگاه ها گزارش هایی در مورد روند اقدامات گذشته و همینطور پیش بینی هایی در مورد وضعیت آینده عرضه كرده اند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در گزارش های عرضه شده در مورد پیش بینی وضعیت آینده در حقیقت تشریح اقداماتی كه انجام شده و پیشرفت هر یك از آنها در كمیسیون سلامت شورا مطرح شد.

وی تصریح كرد: عمده فعالیت ها در بحث افزایش كیفیت سوخت در سال قبل بوده است كه پیشرفت خوبی هم در كیفیت سوخت شاهد بوده ایم. البته مواردی وجود دارد كه باید به استانداردهای مطلوب برسد اما در كلیت شاهد روند قابل قبولی بوده ایم.

این عضو كمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران به مبحث كیفیت خودروهای تولید داخل اشاره كرد و اضافه كرد: هم اكنون بخش عمده ای از تلاش ها برای افزایش كیفیت خودروها در قالب تولید خودروهای جدید با استانداردهای روز انجام شده است.

وی اضافه كرد: اما مشكل اصلی ما با خودروهای فرسوده ای است كه ظرف سالیان گذشته در شهر تهران تردد دارند و خوشبختانه امروز بخش زیادی از آنها در چرخه ای در حال خروج از شهر تهران هستند اما سرعت خروج این خودروها مطلوب نیست.

میلانی با اشاره به قانون هوای پاك تصریح كرد: در این قانون، دولت رسما از سوی مجلس مكلف شده است كه وام كم بهره با بازپرداخت 10 ساله برای جایگزینی خودروهای فرسوده بدهد. بنابراین هم اكنون انتظار داریم با عنایت به تلاشی كه انجام می گردد در بودجه سال 1397 بحث واگذاری تسهیلات به سرانجام مطلوبی برسد.

وی ادامه داد: امروز بانك ها در عرضه تسهیلات در مورد نوسازی خودروهای فرسوده مشكلات زیادی دارند، بنابراین در بحث تامین منابع لازم برای جایگزینی خودروهای فرسوده حتی در بخش تاكسی ها هم با موانعی روبرو هستیم. امید داریم با پیگیری های مستمر منابع لازم برای جایگزینی این خودروها فراهم گردد. البته بدون شك در این مسیر به یك همت جمعی و اراده ای مشخص نیاز است تا تأمین منابع لازم انجام شود.

وی تصریح كرد: بدون شك پروژه های محیط زیستی درآمدزا نیستند و اغلب آنها با هزینه همراه هستند. بنابراین باید برای تامین منابع این پروژه ها نگاه ویژه ای داشته باشیم. مبحث مهم دیگری كه در بحث جایگزینی مطرح است موتورسیكلت ها هستند كه باید منابع متناسب با توان اقشار مردم برای آنها در نظر گرفته شود. بنابراین است كه قانونگذار در قانون هوای پاك واگذاری تسهیلات با نرخ 4 درصد را پیش بینی كرده كه روند جایگزینی عملیاتی باشد. كوشیده ایم در بودجه سال آینده هم این مشكلات و موانع را در نظر بگیریم و منابع مالی لازم را تامین كنیم. حداقل می توانیم خط كاری خویش را برای سال آینده آغاز كنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مبحث جایگزینی ناوگان فرسوده اتوبوسرانی اشاره كرد و اضافه كرد: خودروهای دیزیل كه در ناوگان فرسوده اتوبوسرانی حضور دارند باید جایگزین شود. تمام تلاش كمیسیون های مختلف شورا از حمل و نقل تا بودجه و سلامت بر همین مبنا است و به حمل و نقل عمومی، مترو و اتوبوس اولویت ویژه ای داده شده است. متاسفانه در این حوزه هم با مشكل تامین منابع مالی مواجه هستیم؛ اما به طور جد پیگیر تامین منابع مالی برای روند جایگزینی خودروهای فرسوده و توسعه حمل و نقل عمومی هستیم.

این عضو كمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش به نصب فیلترهای دوده بر روی اتوبوس های شهری تهران اشاره كرد و اضافه كرد: نصب فیلترهای دوده بر روی اتوبوس های فرسوده شهر تهران مشكلاتی را برای این اتوبوس ها بوجود می|آورد و كارآمدی و كاركرد آنها را كاهش می دهد. ازاین رو برای حل مسئله لازم است كه اتوبوس های جدید وارد ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران شوند. بدون شك تزریق اتوبوس های جدید نیازمند منابع مالی است كه در این راستا تلاش می كنیم به كمك دولت منابع مالی محقق شود. بطور قطع این یك كار جمعی است و نیازمند مساعدت دولت هم هستیم.

وی تصریح كرد: كمیسیون سلامت شورای شهر تهران در نصب فیلترهای دوده دیزل كه نقش مهمی در كاهش ذرات زیر 2. 5 میكرون دارد به عنوان یك اولویت تاكید دارد؛ اما بطور قطع مشاهده نتیجه اقدامات و فعالیت ها به سال آینده منجر خواهد شد.

میلانی بر لزوم تامین تجهیزات برای كسانی كه در خط مقدم مبارزه با آلودگی محیط زیستی در شهر تهران هستند تصریح كرد و اضافه كرد: بطور قطع در مسیر مبارزه با آلودگی محیط زیستی باید راهنمایی و رانندگی تهران را مورد حمایت قرار دهیم. افرادی كه در شرایط تشدید آلودگی هوا باید اعمال قانون در سطح شهر را انجام دهند نیازمند تجهیزات و امكانات متناسب هستند.

وی اضافه كرد: در همین راستا جلسه ای با پلیس راهور تهران داشتیم و مسائل و مشكلات آنها را مورد بررسی قرار دادیم. دیدگاه كلی شورا در این زمینه مثبت است و امیدواریم به لحاظ تجهیزات و تامین نیازها تا حد امكان با كمك شهرداری گام های موثری را برداریم.

عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به لزوم تكمیل تحقیقات در حوزه مبارزه با آلودگی شهر تهران تصریح كرد و ادامه داد: شركت كنترل كیفیت هوای شهر تهران در حوزه تكمیل تحقیقات وارد عمل شده و قراردادی در این حوزه بسته شده تا از منابع بین المللی كمك گرفته شود.

وی ادامه داد: باید هزینه های لازم برای كنترل و مبارزه با آلودگی هوا را شفاف كنیم و در بودجه های آتی هم این هزینه ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشخص شوند. بدون شك باید خدمات مختلفی كه در سطح شهر تهران عرضه می گردد را به یك تعادل برسانیم و مشكلاتی كه از سنوات گذشته انباشته می شوند را با كاهش برخی فعالیت ها و تامین منابع لازم با اولویت به سرانجام برسانیم.

به گفته میلانی، خوشبختانه در سیاست های بودجه ای سال آینده شهرداری تهران هم آلودگی هوا جزء بندهای اول قرار گرفته است كه امیدواریم با پیگیری و فعالیت ما تامین منابع مالی لازم در حوزه مبارزه با آلودگی هوای شهر تهران كه یك اولویت هم در شورا و هم در شهرداری است با اهمیت زیاد به سرانجام برسد. 

1396/08/19
17:06:12
5.0 / 5
4772
تگهای خبر: آینده , بودجه , تولید , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس