افتتاح اتاق ایران در انستیتو شرق شناسی گرجستان

افتتاح اتاق ایران در انستیتو شرق شناسی گرجستان به گزارش ال مور رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با همكاری انستیتو شرق شناسی گرجستان و به منظور بزرگداشت و تقدیر از زحمات ایرانشناس برجسته گرجی مرحوم پروفسور ماگالی تودوآ، اتاق ایران را در ساختمان انستیتو شرق شناسی گرجستان افتتاح كرد.


به گزارش ال مور به نقل از ایرنا از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، در این مراسم كه شامگاه پنجشنبه برگزار شد، گیورگی سانیكیدزه رییس این انستیتو، اظهار داشت: با این اقدام تاریخ و فرهنگ پرارزش كشور ایران بیشتر به محققان، دانشجویان و جوانان گرجستان معرفی خواهد شد.
وی در این مراسم كه پروفسور نومادی بارتایا رییس كرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس و بعضی از محققان، ایرانشناسان، اساتید و دانشجویان گرجی حضور داشتند، تصریح كرد: ایرانشناسان مطرح و بنامی در گرجستان وجود داشته و این خود گواه روابط ریشه دار دو كشور در طول تاریخ بوده و نقش ایران در فرهنگ این منطقه انكار ناپذیر است.
مجتبی كامران فرد رایزن فرهنگی كشورمان هم در این مراسم اظهار داشت: روابط فرهنگی و ادبی دو كشور سابقه چند هزار ساله و چنین رابطه ای شاید بین هیچ یك از كشورهای منطقه وجود ندارد و پیشینه گر تاریخی نشان از نزدیكی دو كشور در عرصه های مردم شناسی و اجتماعی است.
رایزن فرهنگی كشورمان ابراز امیدواری كرد كه با حمایت این مركز بزودی شاهد تعمیق روابط در زمینه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی خواهیم بود.
وی در انتها اظهار داشت: خوشبختانه تقاضا و انگیزه لازم بین مسئولان فرهنگی دو كشور برای توسعه همكاریها وجود دارد و پیشینه تمدنی دو كشور ایجاب می كند بیش از پیش اشتراكات فرهنگی مورد توجه قرار بگیرد تا شاهد رشد و توسعه ظرفیتهای موجود و در نتیجه ارتقاء توان علمی گردد و در این مسیر رایزنی فرهنگی مصمم و با تمام امكانات در خدمت جامعه دانشگاهی گرجستان خواهد بود.
انستیتو شرق‏شناسی در سال 1960م توسط آكادمیسین گیورگی تسرتلی تاسیس شد و در سال 1973 به نام وی نامگذاری شد.
در سال 2010 این موسسه به دانشگاه دولتی ایلیا ملحق شد.
برنامه های اصلی این انستیتو، تحقیق در مورد مسائل زبان شناسی شرقی، تاریخ مردم شرق، ادبیات و فرهنگ، روابط فرهنگی گرجستان با كشورهای شرقی و همینطور مطالعه فرآیندهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی معاصر، تحقیق مسائل ژئوپلیتیكی كشورهای قفقاز و خاورمیانه در زمینه فرآیندهای منطقه ای و جهانی است.


 

1396/09/09
22:56:57
5.0 / 5
4876
تگهای خبر: آینده , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس