كتاب مقاله ها و نقدهای ادبی منوچهر آتشی در بوشهر رونمایی گردید

كتاب مقاله ها و نقدهای ادبی منوچهر آتشی در بوشهر رونمایی گردید ال مور: ؛كتاب مقاله ها و نقدهای ادبی منوچهر آتشی؛ اثر محسن موسوی میركلایی روز جمعه در آئینی با حضور دوستداران شعر و ادب در مدرسه سعادت بوشهر رونمایی گردید.


به گزارش ال مور به نقل از ایرنا، گردآورنده و تنظیم كننده این كتاب در این آئین اظهار داشت: منوچهر آتشی مقاله های مختلفی در سوژه های مختلف جغرافیا، تاریخ، موسیقی و هنر داشته كه دركتاب 'مقاله ها و نقدهای ادبی آتشی' بیشتر به مقاله های ادبی این شاعر معاصر توجه شده است.
محسن موسوی میركلایی اضافه كرد: منوچهر آتشی فارغ از مقاله های پراكنده ای كه در مطبوعات داشته سه دوره مقاله نویسی متمركز داشته كه در سه مجله تماشا، عصر پنجشنبه و كارنامه به چاپ رسیده است.
وی گفت: در مجله تماشا تمركز آتشی بیشتر بر معرفی شاعران جوان و كتاب شاعران پیشكسوت، در مجله عصر پنجشنبه بیشتر مقاله ها در حوزه شعر و شاعری ودر مجله كارنامه به معرفی بعضی از شاعران پرداخته است.
موسوی میركلایی بیان كرد: كتاب مقاله ها و نقدهای ادبی منوچهر آتشی حاوی سه بخش شعر و شاعری، نیما و همسایگان شعر معاصر از نگاه آتشی و داستان و نمایش نویسی است.
وی اظهار داشت: منوچهرآتشی بعدهای ناشناخته زیادی دارد كه این نشان از جای كار فراوان در عرصه فعالیتهای این شاعر معاصر از طرف افراد متخصص و دلسوز است.
موسوی میركلایی افزود: این كتاب با همت موسسه نشر افراز منتشر و كار تمركز بر جمع آوری منابع آن در حدود یكسال زمان برد.
'به تنهایی برمی گردم' و 'جزیره نشین' به عنوان مجموعه شعر از دیگر آثار محسن موسوی میركلایی است.
یك نویسنده و پژوهشگر بوشهری اظهار داشت: شعر آتشی از خود آتشی معروف تر بود تا جایی كه سپس چاپ اشعارش وی به مشهورترین شاعر حوزه فرهنگی جنوب كشور(بدون احتساب استان فارس) ارائه شد.
سید قاسم یاحسینی اضافه كرد: بومی گرایی در شعر از المان های اصلی شعر آتشی بشمار می رود.
وی گفت: آتشی بعنوان نیمای جنوب با صدایی متفاوت در اولین كتاب خود فضای جنوب را روایت می كند.
منوچهر آتشی در دوم مهرماه سال 1310 در روستای دهرود بوشكان از توابع شهرستان دشتستان چشم به جهان گشود.
آتشی در سال 1333 آموزگار و در شهر بوشهر و اطراف آن به تدریس پرداخت وی در سال 1339 وارد دانشسرای عالی تهران شد و با ستاندن مدرك لیسانس در رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دبیرستان های قزوین مشغول تدریس شد.
آتشی درانتها سال های دبیری بعنوان ویراستار در انتشارات سازمان رادیو و تلویزیون به كار پرداخت و در سال 1359 بازنشسته و به بوشهر بازگشت.
آتشی از سال 1333 انتشار شعرهایش را شروع و در فاصله چند سال توانست در شمار شاعران مطرح معاصر درآید.
نخستین مجموعه شعر او با عنوان 'آهنگ دیگر ' در سال 1339 در تهران چاپ شد، 2 مجموعه دیگر با نام های 'آواز خاك' و 'دیدار در فلق' باز از این شاعر بلند آوازه معاصر انتشار یافته است.
آتشی در دهه های 40 تا 60 به سبك نیمایی شعر می سرود و در 2 دهه آخر عمر خود به شعر سپید روی آورد.
این شاعر جنوبی در سال 1384 در مراسم چهره های ماندگار كه توسط سازمان صداوسیما برگزار می شد بعنوان چهره ماندگار ادبیات كشور معرفی و چند روز سپس آن، در 29 آبان 1384 در سن 74 سالگی بر اثر ایست قلبی در بیمارستان سینا تهران دارفانی را وداع گفت.
7212/6047/6045


1397/09/16
21:10:01
5.0 / 5
4870
تگهای خبر: جشن , فرهنگ , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس