رئیس دانشگاه آزاد: نیازمند نگاه دوباره به تربیت دینی هستیم

رئیس دانشگاه آزاد: نیازمند نگاه دوباره به تربیت دینی هستیم به گزارش ال مور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: برای سعادتمندی انسان در شرایط ظهور و رشد فناوری اطلاعات و جلوه پنجم تمدن غرب، نیازمند نگاه دوباره به رویكرد تربیت دینی در فرهنگ سازی اجتماعی و در ؛جهان شبكه ای؛ هستیم.


محمدمهدی طهرانچی روز پنجشنبه در سومین پیش نشست تخصصی كنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با عنوان مبانی و مسائل مشترك ادیان در حوزه تعلیم و تربیت، در مشهد اضافه كرد: در ابتدای قرن جاری با پدیده ای جدید به نام فناوری اطلاعات روبرو شده ایم كه خاصیت اش احداث جهان شبكه ای بوده و همه محیطهای تربیتی را از خانواده تا جامعه تحت تاثیر قرار داده است.
وی افزود: در این شرایط می بایست تربیت دینی فردی و اجتماعی بر اساس منابع وحی كه توسط پیامبران الهی به ما نازل شده بیشتر از پیش تقویت شده و مورد توجه قرار گیرد. تربیت دینی از دو وجه فردی و اجتماعی برخوردار و محیطهای تربیتی شامل خانواده، محیط آموزشی، دوستی، زندگی، كار و جامعه است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: اگر در این تربیت غفلت نماییم، از آنجائیكه بنیادهای ارتباطی انسان را از كودكی تحت تاثیر قرار می دهد دیگر نمی توان امید داشت جامعه ای سالم و انسان سعادتمند داشته باشیم بدین سبب ضروت برگزاری چنین نشستهای در این می باشد كه انسان بر روی كره خاكی مورد تهدید است.
وی اضافه كرد: خداوند آنچه را كه بشر لازم دارد از طرف پیامبران به او نازل كرده و ما باید دو زانوی شاگردی را در مكتب وحی به زمین بزنیم و دوباره به آنچه نیازمندیم رجوع نماییم.
طهرانچی افزود: جلوه تمدنی جدید و فناوریها حاصل از آن در حقیقت زاییده علم 300 سال اخیر در غرب و درست است كه علم بشر در تسلسل و با استفاده از میراث گذشتگان می باشد اما در آنچه امروز با آن بعنوان علم مواجهیم نگاهی نو وجود داشته كه این نگاه از تلفیق علم و تكنیك به دست آمده است.
وی اظهار داشت: عقل شریفترین هدیه ای است كه خداوند در اختیار بشر قرار داده اما عقل بدون تكیه بر وحی راه به جایی نمی برد. انسان نمی تواند در علم آموزی به خود واگذار شود بلكه باید حتما علم را به شكل صحیحش بكار گیرد و این همان نكته ای لازمی است كه بشر می بایست در نگاه به علم داشته باشد. این نگاه همان بینشی است كه قرآن كریم به علم داشته و موجب شكل گیری تمدن علمی شده است.
'همایش تربیت دینی در ادیان ابراهیمی' اسفند ماه آتی از طرف آستان قدس رضوی و دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در مشهد برگزار می گردد. هدف این همایش بین المللی با حضور دانشگاهها، پژوهشگاهها، موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه سراسر كشور 'برقراری تعامل و همفكری اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان در ارتباط با مبانی، مسائل و چالشهای مشترك در زمینه تربیت دینی، تبادل تجارب عملی ادیان ابراهیمی و زمینه سازی دستیابی به تولید دانش و تقویت دین' است.
پیش از برگزاری 'همایش تربیت دینی در ادیان ابراهیمی' سه نشست تخصصی به منظور آمادگی بیشتر طراحی و اولین آن ماه گذشته در لبنان با حضور اساتید ایرانی و لبنانی برپا شد. دومین و سومین نشست باز روز گذشته و امروز با عنوان 'نظام تربیت دینی در دانشگاهها، حوزه ها و مراكز دینی' با حضور سه نفر از مسیحیان ساكن فرانسه در مشهد برپا شد.
7496/1858


1397/10/20
13:03:11
5.0 / 5
4362
تگهای خبر: آموزش , تولید , جامعه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس