سیاوشی مطرح كرد

با تقویت پارلمان های شهری ایرادات استانی شدن انتخابات مجلس رفع می گردد

با تقویت پارلمان های شهری ایرادات استانی شدن انتخابات مجلس رفع می گردد به گزارش ال مور نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: با تقویت پارلمان های شهری (شوراهای شهر) ایراد وارد به استانی شدن انتخابات مجلس برطرف می گردد.طیبه سیاوشی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به آثار استانی شدن انتخابات مجلس، اظهار داشت: بزرگترین حُسن استانی شدن انتخابات این است كه دید محدود و منطقه ای نامزدهای انتخابات را از جنوبی ترین تا شمالی ترین و از شرقی ترین تا غربی ترین نقاط دورافتاده كشور را وسعت داده و ملی می كند.

این عضو فراكسیون زنان مجلس افزود: به بیان روشن تر حوزه فعالیت نمایندگان مجلس از پرداختن به امور روزمره منطقه ای را به تهیه طرح های كلان صنفی ارتقاء می دهد. وقت بسیار زیادی از نمایندگان مجلس صرف انجام كارهایی می گردد كه در حیطه وظایف شوراهای شهر و روستاست به بیان دیگر نمایندگان حتی ناچارند به حوزه كاری شوراهای شهر هم ورود كنند.

وی استانی شدن انتخابات را باعث تقویت تشكل ها و احزاب صنفی و سیاسی دانست و اضافه كرد: با استانی شدن انتخابات خوراك كار بیشتر از گذشته برای احزاب و تشكل های صنفی فراهم می گردد. مسئله ای كه خلاء آن در نظام سیاسی كشور بخصوص در حوزه پارلمانی كاملا به چشم می آید این است كه كار تشكیلاتی و تشكیلاتی شدن تشكل های سیاسی و صنفی جایگاه ضعیفی در نظام سیاسی كشور دارد. استانی شدن انتخابات كمك می نماید تا بذر تشكیلاتی شدن كارهای سیاسی پاشیده شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به تجربه برگزاری انتخابات ایالتی در سایر كشورهای جهان، اظهار داشت: یكی از دلایل مخالفت نمایندگان مخالف طرح استانی شدن انتخابات این بود كه با استانی شدن انتخابات فرصت از نمایندگان مستقل گرفته می گردد در حالیكه بررسی انتخابات پارلمانی در كشورهایی كه به صورت ایالتی برگزار می گردد عكس آنرا نشان داده است.

سیاوشی اختصاص ۲۵ درصد نامزدهای انتخابات مجلس در هر استان به «بانوان» را از پیشنهادات فراكسیون زنان مجلس اعلام نمود و اضافه كرد: درصددیم این پیشنهاد را همزمان با عرضه به احزاب و تشكل های سیاسی به طرح استانی شدن انتخابات اضافه كنیم؛ به بیان روشن تر این پیشنهاد را داده ایم تا سهم بانوان در تركیب شورای مركزی احزاب و تشكل های سیاسی به ۲۵ درصد افزایش یابد؛ در عین حال این پیشنهاد را هم مطرح كرده ایم كه ۲۵ درصد نامزدهای مورد حمایت تشكل ها و احزاب سیاسی در انتخابات مجلس از «بانوان» باشد.

این عضو فراكسیون زنان مجلس با اشاره به نظر مخالفان استانی شدن انتخابات، اظهار داشت: مهمترین حرف مخالفان طرح مذكور این بود كه نمایندگان شهرستانها برای انتقال مطالبات موكلان شان قدرت كافی نخواهند داشت اما این نقص با استفاده از تقویت نقش پارلمانهای شهری (شوراهای شهر) در مدیریت شهر از میان می رود. در نظام سیاستگذاری و مدیریت شهرها با نوعی بلاتكلیفی روبرو می باشیم و شوراهای شهر به نیروی زیر دست شهرداری ها تنزل جایگاه پیدا كرده اند.

وی اضافه كرد: پارلمان شهری حلقه واسط مردم در ناطق دورافتاده و شهرهای كوچك و نظام قانونگذاری كشور است و باید با استفاده از قانون به جایگاه واقعی خود برگردد.خبرنگار: هادی فرهنگ زاد
دبیر: محمد نوراللهی


1397/10/25
14:25:43
5.0 / 5
4601
تگهای خبر: بانوان , زنان , شهرداری , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس