با تصویب كمیسیون تلفیق؛

دو میلیارد دلار برای توسعه متروی شهری اختصاص می یابد

دو میلیارد دلار برای توسعه متروی شهری اختصاص می یابد به گزارش ال مور سخنگوی كمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ از مصوبه این كمیسیون برای اختصاص دو میلیارد دلار برای توسعه متروی شهری اطلاع داد.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، محمدمهدی مفتح در نشست خبری بامداد امروز (سه شنبه) خود در تشریح مصوبات كمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ اظهار داشت: با عنایت به لزوم به انتها رسیدن هرچه زودتر بررسی بودجه در كمیسیون تلفیق و تولید امكان برای طرح آن در صحن علنی، مقرر شد مواردی مانند هدفمندی یارانه ها و حامل های انرژی با تامل بیشتری در كمیته ای كه بدین منظور تشكیل شده است بررسی شود. بر این اساس كمیسیون تلفیق قبل از به نتیجه رسیدن موارد درآمدی، برای صرفه جویی در وقت وارد بخش هزینه ای شد تا این چند مورد در این كمیسیون جمع بندی شود.

وی اضافه كرد: طبق مصوبه كمیسیون تلفیق در بند د تبصره 1 وزارت نفت مكلف شد از محل سهم شركت ملی گاز نسبت به گازرسانی به روستاها و اتمام پروژه های گازرسانی به روستاها با اولویت سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب كرمان و خراسان جنوبی اقدام نماید. همینطور ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای گازرسانی به مدارس روستایی تخصیص پیدا كرد.

به گفته مفتح، طبق مصوبه دیگر كمیسیون تلفیق از ۶۰۰۰ میلیارد تومانی كه از منابع شركت نفت برای تامین قیر تخصیص یافته بود، مقرر شد ۴۸ درصد برای روكش آسفالت شبكه راه های اصلی و فرعی، راه های روستایی و معابر محلات هدف بازآفرینی شهری و پروژه های مسكن مهر و فرودگاه در اختیار وزارت راه قرار گیرد. همینطور مقرر شد ۱۱ درصد به آسفالت معابر شهرهای با جمعیت كمتر از ۵۰ هزار نفر در اختیار سازمان شهرداری ها و دهداری ها قرار گیرد، ۱۷ درصد هم در اختیار سازمان جنگل ها برای مالچ پاشی و خاك پوشی مناطق تحت تاثیر ریزگردها قرار می گیرد. ۱۹ درصد از این مبلغ هم برای آسفالت معابر و بهسازی روستاها در اختیار بنیاد مسكن و ۵ درصد برای آسفالت كف حیاط مدارس و ایزولاسیون پشت بام مدارس در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم تویسركان در مجلس در ادامه تصریح كرد: در تبصره ۳ به دولت اجازه داده بودیم كه ۳۰ میلیارد دلار فاینانس كند. در تبصره های هزینه ای اعلام كردیم كه یك میلیارد دلار از این فاینانس به تجهیز آزمایشگاه ها و كارگاه های دانشگاه ها و مدارس فنی و حرفه ای اختصاص پیدا كند. همینطور مقرر شد دو میلیارد دلار از این منبع برای توسعه متروی شهری در اختیار شهرداری ها قرار گیرد.

به گفته مفتح، بانك های عامل اجازه یافتند برای طرح های نفت و گاز با اولویت میادین مشترك و جمع آوری گاز به وزارت نفت تسهیلات ارزی دهند. علاوه بر این بانك های عامل اجازه یافتند به طرح های توسعه ای سازمان های زیربنایی وزارت صنعت تسهیلات ارزی دهند؛ به شرط اینكه ۵۱ درصد این طرح ها از سوی بخش خصوصی و تعاونی تأمین شود و مناطق محروم در اولویت اجرای این طرح ها باشند.

سخنگوی كمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ همینطور افزود: علاوه بر این مقرر شد بانك های عامل بتوانند به سرمایه گذاران بخش های خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرح های صنایع تبدیلی چغندر قند، وام ارزی دهند.

به گفته وی، كمیسیون تلفیق مقرر كرد سهم ۱۵ درصدی آورده فاینانس برای طرح های راه آهن ملی از محل صندوق توسعه ملی تأمین شود.

مفتح افزود: در بحث اوراق مشاركت به شركت های دولتی اجازه داده شد به میزان ۴۵ هزار میلیارد ریال اوراق مشاركت منتشر كنند و این اوراق باید برای طرح هایی اختصاص پیدا كند كه شورای اقتصاد تأیید كرده باشد و دارای توجیه اقتصادی، فنی و محیط زیست باشد. بازپرداخت این اوراق با استفاده از شركت های دولتی تضمین خواهد شد.

نماینده مردم تویسركان در مجلس اظهارداشت: در مصوبه دیگری دولت مجاز به انتشار اوراق مالی اسلامی برای طرح های عمرانی نیمه تمام، طرح های ساماندهی دانشگاه ها و طرح های عمرانی استانی شد. دولت در این بخش اجازه دارد تا ۲۹ هزار میلیارد تومان تولید بدهی كند.

سخنگوی كمیسیون تلفیق افزود: در مصوبه دیگری كمیسیون تلفیق به شهرداری ها اجازه داد تا میزان ۸۰ هزار میلیارد ریال اوراق اسلامی را با تضمین خود منتشر كنند كه ۶۰ درصد این اوراق برای طرح های متروی شهری و حمل و نقل شهری، طرح بازآفرینی بافت فرسوده اطراف حرم امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، شاه عبدالعظیم اختصاص یافت.

مفتح همینطور خاطرنشان كرد: مقرر شد برای ساماندهی اوراق مشاركت و سیاستگذاری یكسان در این زمینه كمیته ای مركب از رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و رئیس كل بانك مركزی تشكیل گردد تا بر انتشار اوراق نظارت و نرخ سود اسمی این اوراق را تعیین كند.

به گفته وی، وزارت اقتصاد مسئول انتشار اوراق مشاركتی است كه دولت مجاز به انتشار آن شده است و بانك مركزی مجاز به انتشار اوراق اسلامی توسط دولت در بازار ثانویه با قیمت كشف شده در بازار ثانویه است.
1397/11/02
14:31:14
5.0 / 5
4707
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس