دستور رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی برای گزارش عملكرد دستگاه ها در زمینه حجاب

دستور رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی برای گزارش عملكرد دستگاه ها در زمینه حجاب به گزارش ال مور رئیس قوه قضاییه بر ضرورت بازبینی دستگاه های مسئول در عمل به وظایف قانونی خود در زمینه حجاب و عفاف تصریح كرد و به سازمان بازرسی كل كشور دستور داد كه ضمن نظارت بر عملكرد دستگاه ها در این زمینه، گزارش لازم را ارائه نماید.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورایعالی قضایی، فرا رسیدن ایام با فضیلت ماه ذی حجه را تبریك گفت و با ابراز امیدواری نسبت به بهره مندی همه مومنان از این ایام نورانی خاطرنشان كرد: آنچه مقام معظم رهبری در هفته جاری مورد تاكید قرار دادند، توجه به كار جهادی بود كه لازم است این روحیه در كشور بخصوص در بین مسئولان و كارگزاران نظام به یك فرهنگ و گفتمان غالب تبدیل گردد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه، اقدام ایالات متحده آمریكا در تحریم وزیر امور خارجه كشورمان را «غیرخردمندانه» توصیف كرد و اضافه كرد: تحریم وزیر محترم امورخارجه، نشان دهنده اوج استیصال و به بن بست رسیدن آمریكا و باعث سرزنش همه خردمندان عالم است. بر همین مبنا لازم است برای شكست دادن دشمن در تحقق اهدافش، كار جهادی، شناخت دشمن و كوشش برای افزایش اعتماد به نظام و كارآمدی آنرا سرلوحه كارهای خود قرار دهیم و تردید نكنیم كه آینده بسیار روشن و موفقیت آمیزی را پیش رو خواهیم داشت.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه در تاریخ تمدنی كشور ما مبحث حجاب، حیا و عفاف در میان زنان و مردان یك مساله كاملا ریشه دار است و مردم ما همواره در طول تاریخ تمدن خود عفیفانه زندگی كرده اند، تصریح كرد: حجاب یك فریضه مسلم شرعی الهی است اما همچنان كه مقام معظم رهبری در یكی از سخنرانی های خود در خراسان شمالی فرمودند، نباید تصور نماییم كسی كه نسبت به حجاب غفلت یا بی دقتی دارد، لزوما مخالف ارزش های نظام، اسلام و انقلاب است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تصویب سند عفاف و حجاب از جانب شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۴ و تعیین وظایف هر یك از دستگاه های اجرایی، فرهنگی، اجتماعی، انتظامی و قضایی در این زمینه، خاطرنشان كرد: در این سند برای ۲۶ دستگاه وظایفی تعیین شده است. بعنوان مثال، وزارت ارشاد ۲۱ وظیفه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۷ وظیفه، وزارت آموزش پرورش ۲۱ وظیفه و سازمان صداوسیما، وزارت كار، وزارت ارتباطات و... هر یك وظایف فراوانی را به عهده دارند كه كمترین آنها ۵ وظیفه است.

رئیسی اضافه كرد: حالا پس از گذشت ۱۴ سال باید همه این دستگاه ها بازنگاهی به عملكرد خود داشته باشند تا ببینند آیا به وظایف قانونی خود عمل كرده اند یا خیر كه البته به اعتقاد ما به این وظایف عمل نشده است. بر همین مبنا از سازمان بازرسی كل كشور در اجرای وظیفه نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قانون می خواهم كه ضمن نظارت بر عملكرد دستگاه ها در این زمینه، گزارش لازم را عرضه كند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه در این زمینه كمبود قانون نداریم و اتفاقا یكی از اشكالات كشور ما حجم بالای قوانین و مقررات در زمینه های مختلف است، مشكل اصلی را در عدم توجه به اجرای قانون دانست و تصریح كرد: روسای سازمان ها، نهادها و دستگاه ها باید هوشیار باشند و فراموش نكنند كه امروز دشمن تمام داشته های ما را كه همان باورها و ارزشهایمان است هدف قرار داده و اگر دستگاهها به وظیفه قانونی خود عمل كنند، به هیچ عنوان نباید نگران عملكرد مردم بود.

رئیسی با اشاره به اینكه امروز مساله اصلی ما مبارزه با فساد، تبعیض و تجاوز به حقوق عامه است، در عین حال خاطرنشان كرد: اینكه كسی در جایی مرتكب فساد اقتصادی می شود، مجوزی برای قانون شكنی دیگران نیست. كسی كه از چراغ قرمز عبور می كند، نباید بگوید به جای برخورد با من بروید با مفسدان برخورد كنید. هر دو، نقض قانون است و باید با آن برخورد شود. البته طبیعی است كه حساسیت ما نسبت به جرایم بزرگ تر كه حقوق مردم را مورد تعرض قرار می دهد بیشتر است اما باید این فرهنگ در كشور نهادینه شود كه جرم كوچك و بزرگ فرقی ندارد و هر گونه نقض قانون، ضد ارزش است. ازاین رو فساد اقتصادی عده ای نباید مجوز كم كاری، رشوه گرفتن و ترویج بی حیایی در جامعه شود.

رئیس قوه قضاییه، حیا را بعنوان یكی از پایه های اخلاقی جامعه دانست و در انتها اظهار نمود: حیا برای زنان، مردان، صاحبان تریبون، مسئولان و همه دست اندركاران امور كشور از مبانی بسیار مهمی است كه باید مورد توجه قرار گیرد.
1398/05/14
13:56:30
5.0 / 5
4497
تگهای خبر: آموزش , آینده , جامعه , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس