مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران:

تغییر شیوه های جمع آوری زباله نیازمند مشاركت مردم و ایجاد زیرساخت های شهری است

تغییر شیوه های جمع آوری زباله نیازمند مشاركت مردم و ایجاد زیرساخت های شهری است ال مور: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، مشاركت مردم، فرهنگسازی درست و ایجاد زیرساخت در شهرداری را سه سوژه مهم در پروسه مدرن شدن شیوه جمع آوری پسماند عنوان نمود.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، صدرالدین علیپور با اشاره به اینكه نمی توانیم روش های جدید مدیریت پسماند را جدا و خارج از تجربیاتی كه در كشورهای موفق صورت گرفته، انجام دهیم، اظهار نمود: آنچه كه مسلم است در حوزه مدیریت پسماند تلاش باید از مبدا صورت گیرد؛ درواقع فاز فرهنگی و همراه كردن و مشاركت مردم كه از مبدا زباله های خشك و تر را جدا كنند، در این فرآیند بسیار مهم می باشد.
بگفته وی؛ همزمان با فرهنگ سازی باید در شهرداری زیرساختی ایجاد شود تا در صورت تفكیك از مبدا بتوان به همان شكل هم پسماند را تحویل گرفت. درواقع اینگونه نباشد كه شهروند تفكیك را در مبدا انجام دهد و ما امكان جدا تحویل گرفتن و جدا حمل كردن آنرا نداشته باشیم.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند به نتیجه رسیدن اقدامات برای مدرن شدن جمع آوری پسماند را در گرو طی فرایندی گام به گام عنوان نمود و اضافه كرد: در گام نخست باید برای ساختمان های اداری، مجمتع های مسكونی، شهرك ها و مراكز تجاری فرایندی تعریف نماییم كه مخازن تفكیكی را داخل آنها قرار دهیم تا همان جا قسمت عمده ای از تفكیك ها صورت گیرد.
علیپور با اشاره به اینكه به تدریج باید تعداد مخازن زباله كنونی را كاهش دهیم، اظهار داشت: یعنی به ازای سیستم های تفكیكی در مكان های پرتجمع، شهرك ها و واحدهای مسكونی با تراكم بالا مخازن كنونی زباله جمع آوری شود و در گام های بعدی این را نهادینه نماییم.
وی افزود: در حوزه اقدامات شهرداری، ابتدا باید مواد بازیافتی كه شامل كاغذ، شیشه و پلاستیك می شود را بطور مستقیم وارد چرخه بازیافت نماییم. از جانب دیگر درباره پسماند تر هم با شیوه مدرن تر، جمع آوری جداگانه و حمل و نقل درست به شیوه كمپست و تبدیل شدن به خاك عمل نماییم.
بگفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند، اگر این روند را درست انجام دهیم در این صورت به موضوعات محیط زیستی هم توجه كرده ایم؛ به این معنا كه در سطح شهر از پراكنده شدن پسماند به خصوص پسماند تر و عوارض آن جلوگیری می شود و از نظر اقتصادی هم به سیستم دفع و دفن و كاهش هزینه های شهر كمك زیادی می شود.
وی این پروسه را یك روش منطقی و معقول كه در كشورهای موفق از آن استفاده می شود، دانست و اظهار داشت: به جهت اینكه به این هدف برسیم آیتم های مختلفی مانند مشاركت مردم، فرهنگ سازی درست و ایجاد زیرساخت در شهرداری بسیار مهم می باشد.
بنابر اعلام شهرنوشت، علیپور افزود: حتی یك گام جلوتر هم در نظام مصرف می توانیم درست مصرف نماییم. در واقع هدر رفتمان كمتر باشد و در سیستم بسته بندی و فروشگاه ها جایگزینی برای كمتر استفاده كردن مردم از نایلون و پلاستیك در نظر گرفته شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند اظهار داشت: با عزمی كه شهرداری و به خصوص شهردار تهران و شورای شهر بعنوان یكی از اولویت ها در بحث مدیریت پسماند دارند، شاید بتوانیم این تغییر الگو را آغاز نماییم و به پیشرفت هایی برسیم.
منبع:

1398/05/18
16:18:22
5.0 / 5
4468
تگهای خبر: ساخت , شهرداری , فرهنگ , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس